Blíži sa povinné poistenie elektrobežiek. Čo môžme očakávať?

O niekoľko mesiacov sa už povinné poistenie bude týkať aj elektrických kolobežiek. Bude potrebovať povinné poistenie aj vaša kolobežka? Poistovne.sk zisťovali viac informácií v komerčných poisťovniach.

7570
Majitelia elektrických kolobežiek zatiaľ nemusia mať uzatvorené poistenie. Nové nariadenie musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024. „Podľa nariadenia sa bude povinnosť týkať všetkých elektrických kolobežiek, a tiež segwayov s rýchlosťou vyše 25 kilometrov za hodinu. Povinnosť sa týka aj majiteľov kolobežky, ktorá dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov, “ hovorí Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.

Pravidlá sa ešte budú finalizovať

Bude potrebné nosiť so sebou nejaký papier, potvrdenie o poistení? Alebo bude centrálny register, kde to bude možné overiť? „Pravidlá budú sfinalizované až po zavedení povinnosti do praxe,“ vysvetľuje Nosková Iliášová. „Avšak predpokladáme, že majiteľ elektrokolobežky, prípadne človek, ktorý elektrokolobežku používa, sa bude musieť legitimovať, ako aj dokázať, že má uzatvorené povinné zmluvné poistenie.“

Parametre elektrických kolobežiek kvôli PZP:

hmnotnosť: viac ako 25 kg
a zároveň
rýchlosť: viac ako 14 km/h

Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali, vraví, že sa prispôsobia požiadavkám legislatívy a dopytom trhu. „Zatiaľ ide o nariadenie Európskej únie a ešte nie je jasné, ako sa ho chopí slovenská legislatíva. Samozrejme, bude potrebné zaviesť určitú evidenciu elektrokolobežiek, na základe ktorej bude možné dané vozidlo jednoznačne identifikovať, napríklad tak, ako je tomu v prípade VIN čísla pri ostatných vozidlách, aby bolo pri poistnej udalosti jasne preukázateľné, že dané vozidlo bolo poistené a nedošlo k zámene.“

Požičané elektrobežky

A ako je to pri poskytovateľoch elektrokolobežiek, ktoré si zákazník môže požičať? Kto je zodpovedný za prípadnú škodu? „V tomto prípade môžu byť podmienky prenájmu, ako aj zodpovednosti za škodu, upravené individuálne podľa jednotlivých požičovní,“ vysvetľuje Nosková Iliášová. „Avšak nájomca na kolobežke jazdí na vlastnú zodpovednosť a riziko. Prenajímateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené predmetom nájmu na jeho vlastnom majetku, ani na iných predmetoch hnuteľných, ako aj nehnuteľných, či škode vzniknutej iným osobám po celú dobu trvania nájmu, ani za zdravie nájomcu po celú dobu trvania nájmu,“ dodáva s tým, že prenajímateľ nenesie zodpovednosť za škody spôsobené nájomcom v prípadoch, keď bude zistené porušenie prevádzkového poriadku či nedodržanie pravidiel prevádzky na pozemných komunikáciách. „V prípade porušenia pravidiel cestnej premávky sa nájomca zaväzuje uhradiť prípadnú finančnú pokutu, ako aj ďalšie možné sankcie zo strany Dopravného inšpektorátu.“

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk