Škody spôsobené elektrickou kolobežkou. Kto ich uhradí?
S pribúdajúcimi kolobežkami na našich cestách rastie riziko kolízií a dopravných nehôd. Európsky parlament preto schválil nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať majitelia elektrokolobežiek od roku 2024 uzatvorené PZP.
Ľudia by mali podľa platných pravidiel jazdiť na elektrických kolobežkách na chodníku iba rýchlosťou chôdze a na ceste musia dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrokolobežiek sa tak posudzujú ako dopravné nehody a v prípade porušenia pravidiel môžu ich používatelia dostať blokovú pokutu. Často sa totiž stávalo, že kolobežky jazdili po chodníkoch príliš rýchlo a svojou jazdou ohrozovali chodcov.
Kolízia chodca s kolobežkou predstavuje silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. Pre staršie osoby môže náraz znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami.
Týka sa to aj prípadov, ak by ste niekomu spôsobili škodu jazdou na prenajatej elektrickej kolobežke, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Poistenie totiž platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe. „Samozrejme, môžu nastať prípady, ak by príčinou kolízie či nehody bol zlý technický stav kolobežky. V takom prípade, hlavne ak tento stav nemohol byť zjavný pre užívateľa kolobežky, by niesol zodpovednosť za zanedbanú údržbu predovšetkým majiteľ alebo prevádzkovateľ týchto elektrických kolobežiek,“ upozorňuje Z. Hruška.
Výnimku z tejto povinnosti však dostali majitelia rýchlych elektrobicyklov. V niektorých štátoch ale povinnosť mať uzavreté PZP platiť bude. Nechajú si ju napríklad Nemecko a Francúzsko.
„Do budúcnosti preto bude nevyhnutné, aby ľudia pri cestách na dovolenku s elektrobicyklami na toto nezabudli a riadne sa poistili,“ hovorí Z.Hruška.
V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa elektrické kolobežky nachádzajú.
Kolízia chodca s kolobežkou predstavuje silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. Pre staršie osoby môže náraz znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami.
- Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať?
- Ako poistiť bicykel
- Prenájom bytu a poistenie vecí
- MAJETOK: Kedy by ste mali prehodnotiť svoju poistnú zmluvu?
Kto zodpovedá za škodu, ktorú spôsobíte jazdou na elektrickej kolobežke?
Ak kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku zavinil jej používateľ, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky. „V prípade, že majiteľ kolobežky má uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takom prípade za neho uhradí poisťovňa,“ hovorí Zdeněk Hruška, manažér poistenia majetku UNIQA.Týka sa to aj prípadov, ak by ste niekomu spôsobili škodu jazdou na prenajatej elektrickej kolobežke, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Poistenie totiž platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe. „Samozrejme, môžu nastať prípady, ak by príčinou kolízie či nehody bol zlý technický stav kolobežky. V takom prípade, hlavne ak tento stav nemohol byť zjavný pre užívateľa kolobežky, by niesol zodpovednosť za zanedbanú údržbu predovšetkým majiteľ alebo prevádzkovateľ týchto elektrických kolobežiek,“ upozorňuje Z. Hruška.
PZP pre elektrické kolobežky bude povinné
Majitelia elektrokolobežiek zatiaľ nemusia mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Toto by sa malo zmeniť za necelé dva roky, kvôli množiacim sa nehodám, ktoré spôsobujú jazdy na elektrickej kolobežke, neraz so smrteľnými následkami. Európsky parlament schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať uzatvorené PZP majitelia všetkých elektrických kolobežiek a tiež segwayov s rýchlosťou vyše 25 km/h. Poplatku sa nevyhnú, ani pokiaľ ich kolobežka dosiahne rýchlosť cez 14 km/h a zároveň váži nad 25 kilogramov. Smernica musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1.1.2024.Výnimku z tejto povinnosti však dostali majitelia rýchlych elektrobicyklov. V niektorých štátoch ale povinnosť mať uzavreté PZP platiť bude. Nechajú si ju napríklad Nemecko a Francúzsko.
„Do budúcnosti preto bude nevyhnutné, aby ľudia pri cestách na dovolenku s elektrobicyklami na toto nezabudli a riadne sa poistili,“ hovorí Z.Hruška.
Čo robiť, ak Vám elektrickú kolobežku ukradnú z domu alebo pivnice
Ak Elektrická kolobežka je rovnako ako bicykel a všetky športové potreby automaticky poistením krytá v poistení zariadenia domácnosti. Poisťovne však pri odškodnení rozlišujú, či zmizla priamo z bytu/domu alebo z pivníc a garáží, ktoré sa nachádzajú. Viac si o tom prečítajte v článku: Ako poistiť bicykel.V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa elektrické kolobežky nachádzajú.