Ako sa určuje odškodnenie pri škodách na zdraví z PZP a čo si môžete nárokovať? I.
Pozrite si, ako sa odškodňujú obete dopravných nehôd, na čo majú nárok a od koho si môžu žiadať náhradu za ujmu na zdraví (nemajetková ujma).

Za nemajetkovú ujmu v súvislosti s povinným zmluvným poistením (PZP) sa podľa súdnej praxe považuje ujma spôsobená stratou blízkej osoby v dôsledku jej usmrtenia pri dopravnej nehode. „Nárok na náhradu nemajetkovej ujmy si môžu uplatniť pozostalí voči vinníkovi dopravnej nehody, ako aj voči jeho PZP poisťovni,“ vysvetľuje Zuzana Zúbeková, hovorkyňa poisťovne Wüstenrot.
Pri smrteľných úrazoch majú podľa nej pozostalí nárok na náhradu nákladov spojených s pohrebom, čiže:
Ako uvádzame vyššie, odškodnenie za škody na zdraví zahŕňa viacero zložiek, ktorých cieľom je zmierniť následky zranenia po nehode. Výpočet finančnej straty prebehne podľa príjmu poškodeného, ktorý mal pred dopravnou nehodou.
V ďalšom článku si upresníme, ako sa preukazujú nároky, čo je k tomu potrebné a uvedieme si aj pár praktických príkladov.
Na čo má poškodený nárok
Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union, uvádza, že pri škodách z PZP majú zranené osoby nárok na túto náhradu:- bolestné
- sťaženie spoločenského uplatnenia (trvalé následky, ktoré sa hodnotia spravidla po roku od vzniku dopravnej nehody)
- strata na zárobku počas PN
- strata na zárobku po skončení PN - ak sa poškodený v dôsledku dopravnej nehody stane invalidným
- náklady spojené s liečením (doplatky za lieky, cestovné náklady, poplatky u lekára a podobne)
Pri smrteľných úrazoch majú podľa nej pozostalí nárok na náhradu nákladov spojených s pohrebom, čiže:
- cintorínske poplatky
- poplatky účtované pohrebnou službou
- náklady na spopolnenie
- náklady na zriadenie pomníka alebo náhrobnej tabule
- náklady na kar a podobne.
Dôležité!!!Obeť dopravnej nehody sa odškodňuje z PZP vinníka.Škoda na zdraví (nemajetková ujma), ktorú utrpí vinník sa odškodňuje z jeho havarijného poistenia (v prípade ak zahŕňa aj úrazové poistenie vodiča), životného poistenia resp. úrazového poistenia. Škoda na zdraví, ktorú utrpí spolujazdec vinníka sa odškodňuje z havarijného poistenia vinníka, pokiaľ obsahuje pripoistenie úrazu prepravovaných osôb, resp. z úrazového poistenia poškodeného. |
- Pri reťazovej zrážke môže byť vinníkov viac
- Havarijné poistenie: 60 % poistných udalostí nie je spojených s haváriami
- Havarijné poistenie vs. pripoistenie k PZP. Dá sa určiť, čo je výhodnejšie?
- V čom vám pomôžu asistenčné služby pri poistení vozidla
- Čo priniesla novela zákona o PZP v 2024?
Na odškodnenie má nárok aj zranená posádka
V prípade, že je vodič účastníkom dopravnej nehody, ale nie je jej vinníkom, má nárok na peňažné odškodnenie za nemajetkovú ujmu; to platí aj pre ostatných členov posádky. „Nemajetková ujma zahŕňa nárok na bolestné a sťaženie spoločenského uplatnenia. V prípade úmrtia poškodeného sa odškodňuje aj nemajetková ujma za zásah do osobnostných práv, ktorú v poisťovni poskytujeme pozostalým. Taktiež poškodenému vzniká nárok na opravu zničených autodielov z PZP vinníka autonehody,“ vysvetľuje Catherine Černochová, hovorkyňa poisťovne Generali.Ako uvádzame vyššie, odškodnenie za škody na zdraví zahŕňa viacero zložiek, ktorých cieľom je zmierniť následky zranenia po nehode. Výpočet finančnej straty prebehne podľa príjmu poškodeného, ktorý mal pred dopravnou nehodou.
Odškodnenie pozostalých sa líši
Od čoho sa odvíja výška sumy, o ktorú si môžu v prípade tragických následkov takejto nehody požiadať pozostalí? „Suma odškodnenia závisí od viacerých faktorov, pričom pri jej určení sa posudzuje predovšetkým intenzita vzťahu pozostalého k usmrtenému, ich vek, prípadne finančná závislosť pozostalého na usmrtenom,“ vysvetľuje Zuzana Zúbeková. „Preto je suma odškodnenia výrazne odlišná, ak nárok uplatňuje prostredníctvom zákonného zástupcu maloleté dieťa, ktoré pri nehode prišlo o matku, ako napríklad dospelá sestra usmrteného pri dopravnej nehode, ktorá je finančne nezávislá a s usmrteným bratom sa pre nezhody v rodine stýkala len minimálne,“ hovorí s tým, že sumu nemajetkovej ujmy po uplatnení nároku zvyčajne navrhne PZP poisťovňa škodcu; ak nepríde k jej prijatiu, rozhodnúť musí častokrát až súd.V ďalšom článku si upresníme, ako sa preukazujú nároky, čo je k tomu potrebné a uvedieme si aj pár praktických príkladov.