10 omylov v životnom poistení, ktoré vás isto budú stáť peniaze

Nesprávne nastavenie poistky, podcenenie poistnej sumy či spoliehanie sa na mylné informácie, môže viesť k nepríjemným prekvapeniam. Pozreli sme sa na najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri životných poistkách a poradíme, ako sa im vyhnúť, aby vaše poistenie skutočne plnilo svoj účel.

hands-using-computer-in-office

1. Poistím sa len na krátky čas

Je pravda, že v mladšom veku na kratší čas dostanete lepšiu cenu poistenia a môžete na mesačných splátkach ušetriť. Lenže, ak v 40-tke budete chcieť poistku uzatvoriť znova, už nedostanete takú výhodnú cenu, ako keď ste mali 20 rokov. Navyše, kvôli zdravotnému stavu niektoré rizika môžete mať s príplatkom, alebo vo výlukách.

2. Zatajím svoj zdravotný stav pri vstupe do poistenia

Klamať poisťovni sa neoplatí, lebo tá na váš podvod skôr či neskôr príde. Pri poistnej udalosti vám potom môže znížiť poistné plnenie alebo nevyplatiť vôbec nič.

3. Dôležité riziká si poistním na malé sumy a ušetrím na poistnom

Dôležité riziká (smrť, invalidita, kritické ochorenia) sú drahé. Avšak práve toto poistenie vás dokáže skutočne ochrániť pred finančnou stratou.

4. Poistím si len menšie riziká, aby som ušetril

Mnohí ľudia sa snažia ušetriť na poistení tým, že si poistia len menšie riziká, ako sú krátkodobé úrazy či drobné zdravotné komplikácie. Takáto poistka vás však neochráni v prípade vážnej choroby, či invalidity, keď dlhodobo alebo trvalo stratíte schopnosť chodiť do práce. Dôležité je nastaviť poistenie tak, aby chránilo pred najzávažnejšími životnými situáciami. Lacnejšia poistka môže v konečnom dôsledku znamenať nedostatočnú ochranu, keď ju budete najviac potrebovať.

5. Základ je úrazové poistenie

Častou chybou pri uzatváraní poistenia je prílišné zameranie sa na úrazy. Ľudia majú často asociáciu životného poistenia s dopravnou nehodou, či úrazom na lyžovačke. V skutočnosti úrazy tvoria len zhruba 3-4% prípadov invalidity. Zvyšok predstavujú ochorenia.

6. S poistením čakáme na prvé zdravotné ťažkosti

Vtedy je už na životné poistenie neskoro. Poisťovňa vám v žiadnom prípade nepoistí chorobu, ktorú už máte. Inak, viď bod 2.

7. Nesprávne nastavená výška poistnej sumy

Na akú sumu sa poistiť? Odpoveď ovplyvňuje niekoľko faktorov: váš príjem, rodinný stav, výška hypotéky aj úspor,... Viac o správnom nastavení sumy sme písali v článku: Ako stanoviť výšku poistnej sumy pri životnom poistení? Univerzálna suma platná pre všetkých neexistuje.

8. Sporím si spolu s poistením

Existujú výhodnejšie produkty na dlhodobé sporenie ako je životné poistenie. Viac sa vám oplatí mať poistenie zvlášť a sporenie môžete riešiť cez podielové alebo ETF fondy, ktoré majú nízke poplatky a zaujímavú výkonnosť.

9. Chýba vám oprávnená osoba

Životné poistenie môže byť aj bez oprávnenej osoby, no v prípade smrti poisteného sa poistné plnenie stáva predmetom dedičského konania. Zbytočne sa tak predĺži doba, kedy sa pozostalí dostanú k peniazom.

10. Výberu poisťovne nevenujem pozornosť a často mením poisťovňu

Keď si uvedomíme, že životné poistenie je náš „partner na celý život“, je dobré venovať výberu dostatočnú pozornosť. Pri životnom poistení je to iné ako pri majetkovom. Byt si aj každý rok môžete poistiť v inej poisťovni. No pri životnej poistke, tým, že do kalkulácie vstupuje váš vek a zdravotný stav, neodporúča sa meniť ju každý rok, pretože stratíte cenovú výhodu, že do poistenia ste vstupovali mladí a zdraví.

Na trhu je veľa odborníkov, ktorí poznajú poistné produkty a vedia vám poradiť.

Vyberáme z Poistovne.sk

bankovky2

Uniqa aj napriek prírodným katastrofám vlani rástla

Česko-slovenský finančný dom Uniqa dosiahol vlani pozitívne výsledky vo všetkých troch divíziách, teda v poistení, penziách a investíciách, a to aj napriek vysokému poistnému plneniu spôsobenému mimoriadnymi prírodnými katastrofami.
03.04.2025
Čítať viac o Uniqa aj napriek prírodným katastrofám vlani rástla
Doktor a peniaze-005

Úrad chce opätovne zabrániť nekalému prepoisťovaniu, apeluje na všetky tri zdravotné poisťovne

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) opakovane upozorňuje na nekalé praktiky, ktoré sú už dlhodobo spojené s prepoisťovacou kampaňou. Zorganizoval preto dňa 25. marca 2025 stretnutie so zástupcami zdravotných poisťovní, ktorého cieľom bolo nájsť zhodu a spôsob, ako sa nekalé praktiky minimalizujú či úplne odstránia.
03.04.2025
Čítať viac o Úrad chce opätovne zabrániť nekalému prepoisťovaniu, apeluje na všetky tri zdravotné poisťovne
pillow

Hospodárske výsledky poisťovne Pillow za rok 2024

Pillow poisťovňa je na českom i slovenskom trhu nováčikom. Už druhý rok po sebe ukončila hospodárenie so ziskom.
03.04.2025 | redačne upravené
Čítať viac o Hospodárske výsledky poisťovne Pillow za rok 2024

Vyberáme z banky.sk