Na rakovinu prostaty ročne zomrie 500 Slovákov

K zníženiu smutnej štatistiky by stačilo, keby muži chodili na preventívne prehliadky.

reading-in-hospital-waiting-room
Rakovina prostaty je druhým najčastejším onkologickým ochorením mužov a tretím pokiaľ ide o mortalitu. Ako však upozorňuje urológ MUDr. Peter Garaj z bratislavskej kliniky FRAIS, len 12 % mužov absolvuje preventívnu prehliadku. Na Slovensku pritom ročne zomrie okolo 500 mužov na rakovinu prostaty. Zvrátiť trend by mohli preventívne prehliadky. „Pri včasnom zachytení karcinómu prostaty je úspešnosť vyliečenia až 97 %, konštatuje doktor Garaj.

Toto sú rizikové faktory

Rizikovým faktorom je genetika, avšak aj zlý životný štýl, ako fajčenie, nadváha či stres. „Robili sa štúdie, ktoré napríklad ukázali, že aj práca v noci zvyšuje u mužov riziko karcinómu prostaty,“ hovorí MUDr. Peter Garaj. Riziko vzniku rakoviny prostaty sa všeobecne zvyšuje po 50. roku veku. Najrizikovejšia skupina sú muži medzi 60-70 rokom života. Ak je v rodine pozitívna anamnéza, riziko prepuknutia onkologického ochorenia je u týchto mužov vyššie a obvykle sa objaví o 6 - 7 rokov skôr, ako u ostatných pacientov. Karcinóm sa môže objaviť aj u mladších ľudí po tridsiatke, no hoci je to len okolo 3-8 % mužskej populácie, v mladšom veku je častokrát agresívnejši.

Kedy na prvú kontrolu a aké sú príznaky

Aj preto je podľa odborníkov dôležité podchytiť prípadný karcinóm čo najskôr, v čom môžu pomôcť preventívne prehliadky. Vyšetrenie nie je nebolestivé. „V prípade pozitívnej anamnézy v rodine by mal muž absolvovať prvú preventívnu prehliadku už v 40. roku života. Inak by malo byť prvé vyšetrenie v 50-tke a následne raz za 2-3 roky,“ hovorí urológ.

Všetky zdravotné poisťovne hradia preventívnu urologickú prehliadku už od 40. roku veku.

V počiatočnom štádiu je rakovina prostaty bezpríznaková. Symptómy sa často objavujú až v pokročilejšom štádiu. Môže ísť o problémy s močením, napríklad nutkanie na častejšie močenie, slabší prúd, krv v moči, krv v ejakuláte alebo erektilná dysfunkcia. „Okrem týchto symptómov v lokálne pokročilých nálezoch sa môžu objaviť celkové symptómy, ktoré vznikajú pri generalizácii tohto ochorenia, ako únava, nechutenstvo či chudnutie. Keďže rakovina prostaty najčastejšie metastázuje v kostiach, často sa pridružuje aj bolesť kostí a chrbtice, objaviť sa môžu patologické zlomeniny, prípadne, ak sa rakovinové bunky šíria do kostnej drene, tak aj anémia,“ vysvetľuje doktor Peter Garaj.

Možnosti liečby

Stanovenie liečby závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie podchytí. Či už ide o chirurgický zákrok alebo rádioterapiu. V špecifických prípadoch, ak má pacient nízko agresívny nález, môže lekár odporučiť aj aktívne sledovanie pacienta. Keďže rakovina prostaty je závislá na hladine testosterónu, v odôvodnených prípadoch sa môže nasadiť aj hormonálna liečba, pri ktorej sa testosterón umelo blokuje. Pri včasnom zachytení je pacient po liečebnej terapii vyliečený a jeho stav sa následne v pravidelných intervaloch už len monitoruje. Z pohľadu poistenia kritických ochorení je rakovina zaradená medzi závažné choroby vo všetkých poisťovniach.

Vyberáme z Poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk