Kožných ambulancií je na Slovensku čoraz menej, poisťovňa Dôvera ponúka iné riešenie

Kožných ambulancií je na Slovensku čoraz menej, počet kožných ochorení pritom stúpa. Upozorňuje na to zdravotná poisťovňa Dôvera. Mnohé z kožných ambulancií prechádzajú na nezmluvný vzťah a ošetrujú svojich pacientov za priamu platbu alebo sa sústredia len na estetickú medicínu.

nemocnica2
Hoci podľa predstaviteľov poisťovne Dôvera nie je ohrozená naplnenosť verejnej minimálnej siete, dostupnosť kožnej ambulantnej starostlivosti hradenej zo zdravotných odvodov klesá. Problémom je tiež prirodzené starnutie lekárov, keď priemerný vek kožného lekára dosahuje 56 rokov.

„Len tretina našich poistencov navštívila za posledných päť rokov ambulanciu kožného lekára, problémom môže byť dostupnosť," uviedla projektová manažérka poisťovne Dôvera Beáta Saal. Aj v porovnaní so zahraničím predpokladá, že dostupnosť tejto zdravotnej starostlivosti sa bude naďalej zhoršovať. Upozorňuje na to, že stúpa počet pacientov s melanómom, zhubnými nádormi kože alebo inými kožnými ochoreniami. Domnieva sa, že mnohí si liečia svoje kožné problémy sami, prípadne zanedbajú prevenciu, čím sa potom ich liečba stáva zdĺhavou a náročnou.

Situáciu by podľa Beáty Saal mohla riešiť telemedicína. Ide o aplikáciu na diagnostiku kožných ochorení na diaľku AIP Derm. Pilotná spolupráca medzi spoločnosťou AIP Labs a poisťovňou Dôvera sa začala od mája do augusta tohto roka. Spoločnosť ponúka diagnostiku kožného problému z fotografie, ktorú si pacient sám vyhotoví svojím mobilným telefónom. V prvom kole kožný problém diagnostikuje umelá inteligencia a následne kožný lekár. Najneskôr do troch pracovných dní získa poistenec vyjadrenie od lekára, ktorý jeho zdravotný problém posúdi. V prípade potreby mu navrhne liečbu, predpíše recept alebo odporučí návštevu ambulancie. Ak poistenec nemá svojho kožného lekára alebo sa k nemu nevie dostať, pomôže mu kontaktné centrum poisťovne Dôvera. AIP Derm určí správnu diagnózu v 90 percentách prípadov.

Poisťovňa Dôvera sa rozhodla prejsť z pilotného projektu do plnohodnotného benefitu pre všetkých jej poistencov. „Zvýšili sme počet spolupracujúcich lekárov, ktorí budú vyhodnocovať kožné problémy tak, aby sme pokryli záujem poistencov z celého Slovenska," povedala Saal. Službu môžu poistenci Dôvery využívať bezplatne trikrát ročne.

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk