Poisťovne odhalili rekordný počet podvodov

Poisťovne v minulom roku zaznameniali vysoký počet poistných podvodov a predpokladajú, že tento rok ich bude ešte viac. Dôvodom má byť zhoršujúca sa ekonomická situácia.

reading-charts-at-business-meeting
Allianz – Slovenská poisťovňa vlani odhalila skoro 3-tisíc (2 950) pokusov o poisťovacie podvody za viac ako 15 miliónov eur. „Je to najvyššia suma, ktorú sa nám doteraz podarilo uchrániť. Medziročne je to nárast až o 59 percent,” informuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz Jaroslava Kováčiková.

Uniqa poisťovňa zaznamenala vlani tiež zvýšený nárast podvodov a výška usporenej hodnoty sa oproti roku 2021 zvýšila o viac ako 31 % na viac ako milión eur. “Dôvodom je zameranie vyšetrovateľov na zranenia osôb nárokované pri dopravných nehodách z PZP a úrazového poistenia,” vysvetľuje Beáta Lipšicová, hovorkyňa Uniqa.

Generali preverila v minulom roku 1 847 podnetov, z ktorých až 77 % vyhodnotila ako pokus o poisťovací podvod. Klienti ju tak chceli oklamať o viac ako 3,5 milióna eur. Dobrá správa je, že pokusov o poisťovací podvod bolo menej ako predvlani. “V roku 2022 sme preverili o 173 prípadov menej ako v roku 2021, pričom uchránená hodnota bola o 403 tisíc eur vyššia,” vyčísľuje Katarína Ondra, hovorkyňa Generali.

So zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou obyvateľov v tomto roku poisťovne očakávajú aj nárast počtu poisťovacích podvodov.

Kde a ako sa podvádza

Allianz-SP hlási nárast poistných podvodov v poistení majetku, priemyslu, podnikateľov, ale aj v havarijnom a životnom poistení.

Najväčší počet podvodov, viac ako tisíc, za takmer 1,5 milióna eur, odhalila Allianz v životnom a úrazovom poistení, čo je medziročný nárast o 61%. „Doteraz v tejto oblasti prevládali skôr pokusy o fiktívne úrazy, predlžovanie doby liečenia či zväčšovanie rozsahu trvalých následkov. Trendom vlaňajška bolo zatajovanie chorôb, či uvádzanie nepravdivých odpovedí v zdravotnom dotazníku, ktoré končia smrťou poisteného, “ konštatuje J. Kováčiková. V poistení privátneho majetku Allianz zaznamenal 583 pokusov o podvod, čo je o 55% viac ako predvlani. Najčastejšie sa jednalo o navýšenie rozsahu škody a nákladov na jej odstránenie, pokus o uplatnenie staršej škody, ktorá nebola odstránená napriek poskytnutiu poistného plnenia, či dokonca snaha o uplatnenie škody, ktorá vznikla pred uzatvorením poistenia.

Uniqa vlani zaznamenala pokles vyšetrovaných prípadov pri poistení vozidiel a úrazovom poistení. Naopak, nárast vyšetrovaných podozrení bol v oblasti majetku a zodpovednosti za škodu.

Generali zaznamenala najviac pokusov o podvod (57 %) pri poistení motorových vozidiel. Druhou najpočetnejšou skupinou pokusov o poisťovací podvod bolo poistenie majetku a zodpovednosti (29 %). Najmenej pokusov o poisťovací podvod poisťovňa zaznamenala z úrazového a životného poistenia (14 %). “Oproti minulému roku tak výrazne stúpol počet poisťovacích podvodov v segmente poistenia majetku a zodpovednosti,” dodáva Ondra.

Novinky pri odhaľovaní podvodov

Na odhaľovanie podvodných praktík poisťovne využívajú aj nástroje založené na moderných technológiách.
Allianz napríklad vlani nasadila nový systém Cis Ubinet, ktorý pomáha overovať podozrivé škody spôsobené extrémne nepriaznivým počasím. „Vďaka vysoko presným meteorologickým meraniam s použitím satelitných dát a údajov meteo staníc z celého sveta vieme nahliadnuť na dáta o počasí, sile vetra a bleskovej činnosti v konkrétnom čase a overiť tak hlásenú živelnú škodovú udalosť s presnosťou na 100 metrov, čo je bežný rodinný dom s pozemkom či bytový dom,” ilustruje J. Kováčiková. Od nasadenia nového nástroja v lete minulého roka sa poisťovni podarilo odhaliť podvody súvisiace so živelnými škodami za vyše 273-tisíc eur. Generali vlani zlepšila spoluprácu so zahraničnými poisťovňami, vďaka čomu vie preveriť históriu vozidiel, ich predchádzajúce parciálne škody, ale aj totálne škody na podozrivých vozidlách. “Takto získané informácie porovnávame s uplatnenými nárokmi klientov,” dodáva Ondra.

Aj takéto podvody odhalili poisťovne

  • Klient uzavrel poistenie pre vážnu chorobu až potom, čo vedel, že trpí rakovinou. Túto skutočnosť vedome zatajil pri uzatváraní poistenia a následne požadoval viac ako 60-tisíc eur. (Uniqa)

  • Klient si uplatnil nárok na zhorené športové vozidlo, pričom ako príčinu škody uviedol technickú poruchu. V spolupráci s vyšetrovateľmi hasičského zboru sa zistilo, že majiteľ používal vozidlo spôsobom, ktorý je v rozpore s krytím poistnej zmluvy. Poistná dávka bola preto zamietnutá. Uchránená hodnota 32 -tisíc eur.(Uniqa)

  • Neznámy páchateľ v sklade úmyselne zapríčinil vznik požiaru zapálením uskladneného tovaru, pri ktorom použil ako akcelerátor horenia riedidlo. Nárok na poistné plnenie si klient uplatnil rozpočtom nákladov na základe výšky určenej znaleckým posudkom. Znalec určil škodu v hodnote 500-tisíc eur. Šetrením škody a kontrolnými obhliadkami zo strany poisťovne bolo zistené, že poistený vykonáva opravy v rozpore s technologickým postupom. Diely, ktoré mal klient po zásahu požiaru vymeniť za nové, nechal pôvodné a len ich opravil. Týmto konaním sa snažil obohatiť vo výške 192 600 eur. (Generali)

  • Istá firma si havarijne poistila vozidlo a dala ho do používania konateľovi. Krátko nato nahlásili haváriu auta, ktoré šoférovala dcéra konateľa. Vozidlo so štyrmi mladými pasažiermi malo dostať šmyk, zísť do priekopy a prevrátiť sa, pričom jedna osoba bola vážne zranená. Šetrením v spolupráci s políciou a medicínskymi expertmi poisťovňa zistila, že v okamihu havárie bol za volantom iný účastník, ktorý nevlastnil vodičský preukaz, čo je výluka z poistenia. Firma sa nahlásením škody s vodičkou – konateľovou dcérou - snažila vyhnúť výluke a získať plnenie za totálnu škodu vo výške 7 000 eur. (Allianz)

Vyberáme z Poistovne.sk

reading-in-hospital-waiting-room

Dôležité fakty o cukrovke

Cukrovka postihuje milióny ľudí na svete a má závažné dopady na kvalitu života, zdravotníctvo aj ekonomiku. Pozrite si fakty a mýty o diabetese, neinfekčnej epidémii 3. tisícročia.
04.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Dôležité fakty o cukrovke
business-sales-meeting

Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?

Zle nastavenú poistku má zhruba 70 % ľudí. A pritom životné poistenie vie pomôcť vo vážnych situáciách, keď človek nečakane príde o príjem. Pozrite si, ako životné poistenie správne nastaviť a koľko peňazí naň mesačne vyčleniť.
01.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Vyberáme z banky.sk