Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.

peniaze1-redakcia

Počas prvých šiestich mesiacov 2022 UNIQA SR a ČR preverovala celkom 1 023 nových prípadov pokusov o podvodné konanie (medziročne takmer o tretinu viac). Celková uchránená hodnota v ČR a SR z odhalených podvodov predstavovala takmer 1,7 milióna EUR.

UNIQA Slovenská republika

Slovenská UNIQA odhalila za prvých šesť mesiacov tohto roku celkom 261 nových sporných poistných udalostí, čo bola porovnateľná úroveň s predchádzajúcim rokom. Vyšetrovanie s preukázaním podvodných aktivít bolo v sledovanom období ukončené u 92 káuz. Nepoctiví klienti sa chceli neoprávnene obohatiť o sumu 586 150 EUR . Za prvý polrok 2022 predstavovala priemerná čiastka, o ktorú chceli podvodníci obrať poisťovňu približne 6 400 EUR.

PZP a havarijné poistenie stále láka podvodníkov

Veľké množstvo nových sporných prípadov bolo aj tento rok v havarijnom poistení, povinnom zmluvnom poistení (PZP) a v poistení majetku. V havarijnom poistení bola priemerná výška preukázaného pokusu o podvod tento rok 2 100 EUR, v PZP až 4 800 EUR.

Jeden stále sa opakujúci „recept“ podvodníkov: UNIQA mala za klienta z PZP hradiť škodu na vozidle, do ktorého údajne nacúval. Vyšetrovaním za účasti znalca sa preukázalo, že havarované časti poškodeného auta takej nehode vôbec nezodpovedajú. Pretože išlo o prémiovú značku, poisťovňa odmietla vyplatiť pomerne vysokú sumu 32 000 EUR  za „dohodnutú“ poistnú udalosť a vypovedala klientovi zmluvu. Dôvodom nárastu uchránenej hodnoty je tiež zameranie vyšetrovateľov na detailné skúmanie nárokov na poistné plnenie za ujmu na zdraví po dopravných nehodách zavinených klientmi z PZP.

Odhalená suma podvodov v majetku a v poistení osôb sa zdvojnásobila

Popri poistení áut sa na Slovensku podvádzalo hlavne v poistení majetku. Uchránená hodnota z odhalených podvodov predstavovala za prvých šesť mesiacov 2022 celkovo viac ako 135 000 EUR. Bola to viac ako dvojnásobná suma v porovnaní s minuloročným prvým polrokom.

Poistenie osôb vlani zaznamenalo najvyšší nárast nových káuz, keď medziročne stúpol ich počet na 2,8 násobok v porovnaní s prvým polrokom 2021. Uchránená hodnota sa zvýšila na 245 000 EUR, keď medziročne vzrástlo podvodne nárokované poistné 4,5-krát.

Výnimočné kauzy

Suma 180 000 EUR však pripadá na dve výnimočné kauzy: v jednom prípade išlo o hrubé skreslenie podkladov na vyplatenie poistného plnenia za trvalé následky úrazu, v druhom o účelovo uzavreté poistenie schopnosti splácať hypotéku po tom, čo sa klient o dva dni skôr dozvedel fatálnu diagnózu, na ktorú zakrátko zomrel. Ak odpočítame túto sumu, mal priemerný pokus o podvod v oblasti poistenia osôb na Slovensku hodnotu 8 100 EUR.

 

Vyberáme z poistovne.sk

8466

Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Na Slovensku je drvivá väčšina bytových domov podpoistená. Konštatuje to Združenie pre lepšiu správu bytových domov.
26.09.2022
Čítať viac o Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti
hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Akú formu má mať výpoveď a aké lehoty musíte dodržať?
26.09.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
Zlatá minca 2022 certifikát

Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022

Allianz uspela v ďalšom ročníku súťaže Zlatá minca. Produkty Allianz – Slovenskej poisťovne vysoko ocenila 189-členná odborná porota.
23.09.2022
Čítať viac o Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022

Vyberáme z banky.sk