Pozor – na „zelenej“ karte k PZP už Rusko a Bielorusko nenájdete

Klienti, ktorí si uzatvárajú nové zmluvy, v nich už tieto krajiny majú preškrtnuté.

Auto-004
Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej karte, tzv. zelená, resp. biela karta, obmedzená platnosť pre územie Ruska a Bieloruska. Ako povedala hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová, klienti, ktorí si uzatvárajú nové zmluvy, v nich už tieto krajiny majú preškrtnuté.

Povinné zmluvné poistenie im teda nebude poskytovať krytie ani v Rusku, ani v Bielorusku. Pre staršie, aktuálne platné zmluvy platí, že sa ich táto zmena dotkne s časovým posunom a to od najbližšieho výročia zmluvy,“ vysvetľuje Dupaľová Ksenzsighová.

Každý vodič musí mať počas jazdy pri sebe platnú kartu poistenia a na výzvu príslušníka policajného zboru je povinný ju predložiť. Nesplnenie tejto povinnosti je totiž pokutované. „Motoristov, ktorí dostanú novú kartu, bez hraničného poistenia s autom do Ruska, ani Bieloruska, policajti nepustia,“ uzatvára Dupaľová Ksenzsighová.

Doklad o tom, že je auto povinne zmluvne poistené (PZP), známy ako zelená karta, je už od leta minulého roka len v čierno-bielom formáte. Dokument v zelenom prevedení sa od 1. júla zrušil. Zmena farby zelenej karty súvisí najmä s digitalizáciou a silnejúcim trendom zasielania komunikácie e-mailom. Okrem farby sa mení aj formát dokladu, keď po novom nebude karta obojstranná, ale jednostranná, čo tiež uľahčí jej vytlačenie v domácom prostredí. Systém zelenej karty rieši náhradu škody spôsobenej cudzozemským motorovým vozidlom. Ak napríklad slovenský vodič spôsobí v inom štáte, ktorý patrí do systému zelenej karty, škodu, príslušná kancelária poisťovateľov škodu nahradí a následne si ju uplatní u jeho poisťovateľa na Slovensku.

V minulosti sa motoristi preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. Pred pár rokmi bola biela karta zrušená a motoristi sa všade preukazovali už len zelenou kartou. Následnej nastala zmena v tom, že doklad už nemusel mať výhradne zelenú farbu, ale mohol byť aj čierno-biely.

Vyberáme z Poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk