Havarijné poistenie využijete nielen pri zrážke

Poistenie, ktoré je zamerané na havárie, pomôže vodičom aj v iných situáciách ako len pri zrážke dvoch áut.

redakcia-nehoda1
Počas zimných mesiacov, keď sú cesty zasnežené, alebo zľadovatené, pribúdajú nehody, ktoré nesúvisia len so zrážkou dvoch áut. Najbežnejšie zimné poistné udalosti v rámci havarijného poistenia sú okrem havárie dvoch vozidiel aj havária vozidla z vlastnej viny, zrážka so zverou, šmyk a náraz do zvodidiel alebo inej prekážky napríklad stromu či stĺpu.

„V zimných mesiacoch sa pomerne často stretávame s poškodením čelného skla vozidla odletujúcim kamienkom spod kolies iného vozidla, keďže na cestách je viac posypového materiálu,“ dodáva Viera Puškárová, PR manažérka Komunálnej poisťovne.

V zimnom období vplyvom mrazov tiež vznikajú na vozovkách výtlky, ktoré môžu spôsobiť pri jazde na vozidle škodu. Na poškodenie vozidla sa v takomto prípade vzťahuje havarijné poistenie. Viac o výtlkoch sme písali v článku: Poškodil vám výtlk vozidlo? Poradíme, čo s tým

Kto preplatí škody na zľadovatenej ceste?

Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, môže si z neho uplatniť škody aj pri havárii na zľadovatenej ceste. Nemusí sa tak naťahovať s vymáhaním škody od správcu cesty. K peniazom na opravu auta sa dostane cez poisťovňu rýchlejšie a jednoduchšie.

V prípade, že majiteľ auta nemá havarijné poistenie, môže sa obrátiť na správcu cesty (mesto či kraj) a uplatniť si náhradu škody od neho. Lenže vymáhať škodu je zložité. „Pre úspešné uplatnenie náhrady škody je nutné zabezpečenie dôkazov o škodovej udalosti, (fotodokumentácia, svedecké výpovede, prípadne policajná správa) ale taktiež i zistenie, či správca cesty porušil povinnosť závadu na nej náležite označiť,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union poisťovne. Poisťovne upozorňujú, že pri jazde na zľadovatenej vozovke je potrebné prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, použiť kvalitné zimné pneumatiky. „Správca komunikácie škodu na aute vzniknutú v dôsledku šmyku vozidla na zľadovatelej ceste zvyčajne neprevezme,“ tvrdí Beáta Lipšicová, hovorkyňa Uniqa poisťovne. V takýchto prípadoch sa havarijné poistenie naozaj oplatí.

Sneh zo strechy

Havarijné poistenie sa dá využiť aj v prípadoch, ak na auto spadne konár zo stromu zaťažený snehom, alebo ľad zo strechy, pod ktorou auto parkuje.

Havarijná poistka poskytuje finančné krytie škody spôsobenej váhou snehu, námrazou a aj ostatnými živelnými pohromami, vrátane poškodení spôsobených pádom predmetov – teda aj ľadu či snehu. Pre toto poistné riziko (poškodenie alebo zničenie živelnou udalosťou) nie je potrebné žiadne špeciálne pripoistenie.

Poisťovne pripomínajú, že poistený má povinnosť zabezpečiť dokumentáciu, na základe ktorej si bude môcť poisťovňa uplatniť náhradu škody u škodcu. Za neho môže byť považovaný majiteľ budovy, z ktorej sneh na auto spadol. „Náhradu škody si môže klient žiadať aj od vlastníka budovy, prípadne jej správcu. Ten škodu zaplatí buď z vlastných prostriedkov, alebo mu v tom pomôže jeho poisťovňa, ak má uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu,“ vysvetľuje V. Puškárová, PR manažérka Komunálnej poisťovne. V takomto prípade je potrebné, aby škodca priznal zavinenie. Ak sa tak nestane, o zodpovednosti za škodu musí rozhodnúť súd.

Lyže na streche auta musia byť poriadne upevnené

Pri ceste na lyžovačku sa uistite, že ste lyže poriadne upevnili. Pri nesprávnom upevnení sa lyže môžu zošmyknúť zo strechy a poškodiť kapotu či čelné sklo. V tomto prípade sa však na havarijnú poistku spoliehať nemôžete. „Havarijné poistenie sa nevzťahuje na škody spôsobené neobvyklou alebo nesprávne uloženou batožinou alebo nákladom,“ tvrdí V. Puškárová z Komunálnej poisťovne. Nedostatočné upevnenie a pád lyží na vozidlo majú poisťovne zvyčajne vo výlukách z havarijného poistenia.

Ak by vaše auto poškodili spadnuté lyže z vozidla idúceho pred vami, v tomto prípade nehodu môžete riešiť z vinníkovho povinného zmluvného poistenia (PZP) alebo zo svojej havarijnej poistky. Vinníkové PZP je však možné využiť len vtedy, ak sa prizná a nezmizne z miesta činu. Jednoduchšie je aj tento prípad riešiť z havarijnej poistky.

Havarijné poistenie uzavriete aj online

Havarijné poistenie je možné uzavrieť online, aj keď nie v každej poisťovni je celý proces zdigitalizovaný. Zvyčajne si človek vypočíta cenu havarijného poistenia s pomocou online kalkulačky. Pre uzatvorenie havarijného poistenia je však nutná aj obhliadka vozidla, kde sa posudzuje skutočný fyzický stav vozidla. U väčšiny poisťovní nestačí poslať len vlastné fotky automobilu.

Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť urobiť obhliadku poisťovaného vozidla cez mobilnú aplikáciu či cez video obhliadku tiež s pomocou smart telefónu. Tá majiteľa auta naviguje ako má pri fotodokumentácií postupovať a aké zábery vozidla urobiť. Pokiaľ človek nemá k dispozícii technickú podporu na takýto typ obhliadky, vozidlo je nutné fyzicky obhliadnuť.

Vyberáme z Poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk