Aký je rozdiel medzi PCR testom a testom na protilátky COVID-19?

Veľa sa hovorí o testovaní na ochorenie COVID-19. Vysvetlíme vám rozdiel medzi PCR testom a testom na protilátky.

portrait-of-a-woman-wearing-disposable-face-mask
 
  RT-PCR test Test na protilátky
Forma: Výter z hltanu a nosohltanu Krv
Čo skúma: Prítomnosť vírusov SARS-CoV-2 Prítomnosť protilátok IgG
Protilátky sa dajú zvyčajne detekovať od 1 až 3 týždňov po infikovaní.
Výsledok: Prítomnosť vírusov indikuje, že človek je nakazený a infekčný. Prítomnosť protilátok IgG hovorí o tom, že človek už bol v minulosti nakazený COVIDom-19 a jeho telo si už vytvorilo protilátky.
Neprítomnosť protilátok IgG hovorí o tom, že človek ešte neprišiel do styku s vírusom COVID-19.
Výsledky tohto testu nehovoria to, či je človek infekčný alebo nie je infekčný.
 
Vyšetrenie hladiny protilátok IgG je zamerané na potvrdenie prekonanej infekcie. IgG protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 sa tvoria v neskoršej fáze ochorenia COVID-19, približne od 14. dňa. Protilátky IgG sa tvoria aj u ľudí bez príznakov infekcie COVID-19. Pretrvávajú v organizme niekoľko mesiacov po infekcii, maximálna doba zatiaľ nie je známa. Protilátky hovoria o tom, že ste infekciu prekonali, či už s príznakmi alebo bez nich, a pravdepodobne zabezpečujú aj následnú imunitu proti SARS-CoV-2. Vyšetrenie je vhodné ak ste ochorenie prekonali dávnejšie (min. pred 3 -4 týždňami).
Výsledky testovania na protilátky COVID-19 hovoria, že 41% ľudí, ktorí nákazu prekonali, nezaznamenali žiadne príznaky ochorenia.
Aj pri zisťovaní kolektívnej imunity je vhodné použiť práve testy na prítomnosť protilátok. Zachytia totiž aj tých ľudí, ktorí prekonali nákazu a ani o tom nevedeli - boli bezpríznakoví. V súčasnosti kolektívnu imunitu určite nemáme, pretože kvôli prísnym opatreniam v jari, bolo šírenie vírusu veľmi obmedzené a nakazených bolo veľmi málo obyvateľov.
 
Ak chcete zistiť, či ste chorý na COVID-19 teraz, vhodný je PT-PCR test. Ak chcete vedieť, či ste COVID-19 prekonali v minulosti, zvoľte test na protilátky.

2020-09-21-testycovidOBR

Vyberáme z Poistovne.sk

business-sales-meeting

Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?

Zle nastavenú poistku má zhruba 70 % ľudí. A pritom životné poistenie vie pomôcť vo vážnych situáciách, keď človek nečakane príde o príjem. Pozrite si, ako životné poistenie správne nastaviť a koľko peňazí naň mesačne vyčleniť.
01.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení

Vyberáme z banky.sk