Až 41% ľudí, ktorí prekonali COVID-19, nemalo žiadne príznaky.

Spoločnosť Alpha medical a zdravotná poisťovňa Dôvera v júni spustili bezplatné testovanie na protilátky na ochorenie COVID-19. Túto možnosť už využilo viac ako 10-tisíc poistencov Dôvery. Aké sú výsledky?

blue-face-masks-on-black-background
Podľa prieskumu agentúry MNFORCE na vzorke 1000 respondentov sa 2. vlny koronavírusu stále obáva viac ako polovica Slovákov. Ich počet klesol zo 64 % v júni na 55 % v auguste. Zároveň prieskum potvrdil vysoký záujem o testovanie na protilátky na COVID-19: prejavili ho približne dve tretiny obyvateľov.

Od začiatku leta, keď na Slovensku výrazne klesal počet testovaných, spustila Dôvera s laboratóriami Alpha medical projekt testovania prítomnosti protilátok na COVID-19. Za takmer tri mesiace (od 16. júna do 7. septembra) absolvovalo bezplatný test metódou Elisa viac ako 10-tisíc poistencov Dôvery, pozitívnych bolo 153 poistencov. Test z krvi odobratej počas štandardnej preventívnej prehliadky odhalil, či v nej majú protilátky, a teda či mohli ochorenie v ostatných mesiacoch prekonať, aj keď sa cítili zdraví, respektíve nemali jeho príznaky. „Môžeme povedať, že do konca leta sa s koronavírusom stretlo ´len´ necelé percento Slovákov, a to aj z dôvodu veľmi prísnych opatrení zavedených na jar,“ konštatuje generálny riaditeľ Alpha medical Peter Lednický. Najviac zasiahnuté boli skupiny od 40 rokov, pričom celkovo najvyšší bol počet nakazených v skupine seniorov od 60 rokov. Zaujímavosťou je, že v pomere na počet obyvateľov nebolo najviac infikovaných novým koronavírusom v Bratislave, ale v Žilinskom a Trnavskom kraji.

Výsledky testovania podľa vekových skupín

Len 153 z viac ako 10-tisíc testovaných ľudí malo pozitívny výsledok testu. Rozloženie podľa vekových skupín je následovne:

20-39 rokov 0,00 %
40-59 rokov 1,16 %
60-80 rokov 1,64 %
80 a viac rokov 1,70 %
Celá vzorka 0,89 %

4


Dôležitá správa, ktorá môže zohrať rolu v druhej vlne, je to, že až 41 % ľudí o nákaze vôbec nevedelo, pretože nepociťovali žiadne príznaky.

Tým, že len necelé 1% z populácie bolo doteraz nakazené, môže znamenať to, že druhá vlna koronavírusu môže byť silnejšia, pretože nemáme tzv. kolektívnu imunitu a vírus sa môže ľahko šíriť ďalej.

O tom, že testovanie obyvateľov má počas epidémie obrovský význam, je presvedčený aj riaditeľ Slovenského tropického inštitútu Vladimír Krčméry: „Každé testovanie je benefit pre predvídanie ďalšieho scenára. Bez neho by sme ani náhodou nevedeli odpovedať na otázky, ako sa vírus bude správať.“ Odpovede profesora V. Krčméryho si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=4AH4CbCLjXo&feature=emb_title

O bezplatné testovanie bol medzi poistencami Dôvery veľký záujem. Potvrdili to aj lekári, ktorí v uplynulom období evidovali vyšší záujem pacientov objednať sa na preventívnu prehliadku práve v súvislosti s možnosťou absolvovať test zadarmo.

Dôvera pozitívne hodnotí rozhodnutie spojiť testovanie protilátok na COVID-19 s preventívnou prehliadkou u všeobecného lekára. Kým v apríli sa na prevenciu dostavilo minimum poistencov (kvôli protiepidemiologickým opatreniam), v júni a júli ich počet narástol a dokonca prevýšil letné mesiace z predchádzajúcich rokov. Nárast počtu preventívnych prehliadok bol takmer o 20 % vyšší u lekárov, ktorí boli do projektu bezplatného testovania zapojení, oproti tým, ktorí testovanie na protilátky na COVID-19 nevykonávali.

„Stále platí, že prevencia je najúčinnejšia forma liečby. Pomáha zachytiť skoré štádia závažných ochorení a nastaviť vhodnú liečbu. Preto sme radi, že sa nám okrem dôležitých dát o závažnom koronavírusovom ochorení a jeho takzvanej distribúcii medzi populáciou podarilo zvýšiť účasť našich poistencov na preventívnych prehliadkach,“ povedal generálny riaditeľ Dôvera Martin Kultan.

Vzhľadom na veľký záujem zo strany poistencov sa Dôvera a Alpha medical rozhodli predĺžiť možnosť absolvovania bezplatného testu na protilátky COVID-19.

Základné informácie o bezplatnom testovaní:

  • Poistenci Dôvery môžu bezplatné testovanie protilátok na COVID-19 v krvi absolvovať do 31. októbra počas bežnej preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára pre dospelých.
  • Podmienkou je, aby mali v tomto roku na ňu zo zákona nárok a ešte ju neabsolvovali, pričom zároveň ich lekár k 16. júnu spolupracoval s laboratóriami Alpha medical.
  • Všetky potrebné údaje o testovaní sú pre poistencov k dispozícii na webovej stránke www.dovera.sk/korona.
  • Test s pravdepodobnosťou viac ako 98 % odhalí, či koronavírus prekonali, či má ich telo vytvorené protilátky, a teda či sú potenciálne chránení proti ďalšej nákaze.

Tí poistenci Dôvery, ktorí nemajú nárok na bezplatné testovanie protilátok, môžu do konca roka využiť zľavu 25 % z ceny testu. Testovanie môžu využiť všetci poistenci Dôvery starší ako 10 rokov. Testovanie u nich odhalí, ako sú na tom celkovo s imunitou, či ochorenie COVID-19 prekonali, ale aj to, či sa prípadne práve nachádzajú v jeho akútnej fáze.

Vyberáme z poistovne.sk

Chystáte sa na cintorín? Prekvapiť vás môžu zlodeji ale i poškodený pomník

Výtržníctvo a krádeže na cintorínoch nie je nič neobvyklé. Podľa správcov sú častým objektom zlodejov nielen kvety, vence a mosadzné svietniky, ale aj medené a  železné kríže alebo stojany.
26.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Chystáte sa na cintorín? Prekvapiť vás môžu zlodeji ale i poškodený pomník
17794

Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Policajné štatistiky z roku 2021 uvádzajú, že počet zrážok áut so zverou stúpol medziročne takmer o tretinu. Poistovne.sk vám poradia, ako nestratiť chladnú hlavu a ako vybaviť poisťovňu.
22.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
53665

Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu

Allianz – Slovenská poisťovňa získala ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo v 10. ročníku rebríčka, ktorý pravidelne vyhlasuje poradenská spoločnost PwC. Allianz sa tak stala jednotkou na poisťovacom trhu v efektívnom riadení ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu na Slovensku.
22.10.2021
Čítať viac o Allianz získala prvenstvo za riadenie ľudského kapitálu

Vyberáme z banky.sk