Ošetrenie v zahraničí. Kedy naň máte nárok?

V tomto článku sa nebudeme venovať prípadom ochorenia na dovolenke. Zameráme sa na plánované ošetrenia či zákroky, ktoré pacient potrebuje, ale v rámci Slovenska sa nerobia. Ako sa schvaľuje liečba v cudzine?

Schválená liečba v cudzine

Na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti v zahraničí sa vyžaduje predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne. Na schválenie plánovanej zdravotnej starostlivosti je potrebné preukázať, že:
- dané ochorenie nie je možné liečiť na Slovensku v primeranej lehote pri zohľadnení zdravotného stavu poistenca a možného vývoja jeho ochorenia
- navrhovaná liečba, ani ekvivalent liečby s porovnateľnou účinnosťou a bezpečnosťou sa na Slovensku nevykonávajú
- boli vyčerpané všetky možnosti liečby v SR a od liečby v cudzine sa očakáva podstatné zlepšenie zdravotného stavu, alebo zabránenie jeho zhoršenia
- ochorenie si vyžaduje použitie vysokošpecializovanej a nákladnej zdravotníckej infraštruktúry alebo medicínskeho vybavenia, ktoré nie sú dostupné v SR
- prípadne, že poistenec má bydlisko v inom členskom štáte a chce pokračovať v liečbe, ktorá sa začala v SR, v mieste bydliska

V ojedinelých prípadoch, ak ochorenie nie je možné liečiť v SR, ani v členských štátoch EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo vo Švajčiarsku, poisťovňa udeľuje svojim riadne platiacim poistencom s trvalým bydliskom v SR aj súhlas na úhradu nákladov plánovanej zdravotnej starostlivosti v cudzine mimo európskeho priestoru.

Čo patrí k finančne najnáročnejším výkonom v cudzine?

Jedná sa napríklad o transplantácie orgánov spolu s nevyhnutnými predtransplantačnými vyšetreniami a potransplantačnými kontrolami a protónová liečba.

Kde sa najčastejšie realizujú?

V najväčšom počte v Českej republike, Rakúsku a u detí aj v Nemecku. Napríklad v súvislosti s transplantáciou pečene sú predpokladané náklady na jeden výkon vo výške 67-tisíc eur, u detí 160-tisíc eur. Pri transplantácii pľúc tieto náklady dosahujú 97-tisíc eur na jeden výkon.

Cezhraničná zdravotná starostlivosť

Poistenci majú nárok aj na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti (ambulantnej i ústavnej) poskytnutej v inom členskom štáte EÚ, bez ohľadu na to, či je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti financovaný z verejného systému. Ide o zdravotnú starostlivosť, ktorá je uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia v SR a preplatenie nákladov je vo výške úhrady v Slovenskej republike. Predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne sa vyžaduje vtedy, ak je predmetný zdravotný výkon uvedený vo Vyhláške MZ SR č.341/2013 Z.z.
 

Najčastejšie schvaľované výkony

Sem patrí výkon asistovanej reprodukcie v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, liečba gama nožom a kybernetickým nožom, protónová liečba a neurochirurgické zákroky.

Čo sa vyhodnocuje pri posudzovaní žiadostí o udelenie súhlasu s úhradou liečby v cudzine

Poisťovňa vyhodnocuje medicínske kritériá, indikácie a zákonom predpísané náležitosti. Do výberu poskytovateľa plánovanej zdravotnej starostlivosti poisťovňa nezasahuje. Dĺžku schvaľovacieho procesu určuje zákon a je stanovená na 15 pracovných dní v prípade prijatia kompletnej žiadosti.

Ako sa podáva žiadosť o udelenie súhlasu

Žiadosť je potrebné podať na príslušnom tlačive (vzor nájdete na stránke poisťovne) a musí obsahovať:
- rozsah a odôvodnenie potreby plánovanej zdravotnej starostlivosti poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v SR
- potvrdenie zdravotnej indikácie a odôvodnenie potreby poskytnutia navrhovanej liečby v cudzine klinickým pracoviskom príslušného špecializačného odboru
- výpočet predpokladaných nákladov plánovanej zdravotnej starostlivosti v cudzine vypracovaný poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v cudzine, kde sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť
- potvrdenie o možnom prijatí poistenca u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v cudzine po kladnom rozhodnutí zdravotnej poisťovne

Súčasťou žiadosti musí byť aj

- zdravotná dokumentácia o doterajšej liečbe súvisiacej s navrhovanou plánovanou zdravotnou starostlivosťou v takom rozsahu, aby sa revízny lekár mohol k poskytnutiu plánovanej zdravotnej starostlivosti vyjadriť
- informovaný súhlas poistenca, respektíve jeho zákonného zástupcu o možnej finančnej spoluúčasti. Ide o možnosť úhrady na vlastnú ťarchu časti nákladov zo strany poistenca, ktoré nie sú v zmysle platnej legislatívy konkrétneho členského štátu EÚ hradené z verejného zdravotného poistenia.

V prípade špecializovaných výkonov (napríklad transplantácie orgánov) je podmienkou rozhodnutie indikačnej komisie. Nakoľko ide o rozsiahlu tému, pre kompletné informácie treba navštíviť stránky zdravotných poisťovní.
 

Vyberáme z poistovne.sk

female-executive-looks-out-modern-office-window

Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?

Aby ste mali peniaze z poistky k dispozícii čo najskôr, je potrebné správne postupovať pri hlásení poistnej udalosti a dodržiavať tri zásady, ktoré pomôžu s hladkým vybavením poistného plnenia. Aj zdanlivé nepresnosti na strane klienta totiž môžu oddialiť, v horšom prípade dokonca znemožniť jeho výplatu.
06.12.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?
woman-checking-phone

Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára

k ste zmenili zdravotnú poisťovňu, mali by ste to nahlásiť najneskôr do 8. januára. Ako informuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), okrem zamestnávateľa je potrebné informovať aj všetkých ďalších zamestnávateľov, ak ich máte, a tiež svojho ošetrujúceho lekára.
05.12.2024
Čítať viac o Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára
hands-grasping-a-steering-wheel

Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Staršie vozidlá nemusia byť automaticky bez potreby havarijného poistenia, tvrdí ČSOB Poisťovňa.
04.12.2024
Čítať viac o Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Vyberáme z banky.sk