Zmiznuté lyže na svahu vám poisťovne nepreplatia

Ak vám ukradnú lyže zo zamknutého auta, môžete škodu žiadať z poistenia batožiny, ale nemusíte dostať odškodné vždy.Na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen zdravie, ale lyžiarsku výstroj - či už sú to lyže alebo snowboard. Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur, určite vás to nepoteší a okrem finančnej straty vám to môže pokaziť celú lyžovačku.

Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia. Za pripoistenie batožiny si priplatíte. Napríklad v Union poisťovni stojí základný balík cestovného poistenia do Rakúska na štyri dni 4 eurá. Rozšírený balík už aj s poistením batožiny vás vyjde na 5,60 eur. V Allianz-Slovenskej poisťovni by ste za základný balík na tento pobyt zaplatili necelých 5 eur a s poistením batožiny by to stálo 6,46 eur. Ostatné poisťovne majú podobnú cenovú politiku. Výstroj v hoteli či lyžiarni si môžete zabezpečiť tiež cestovným poistením. Dostať peniaze od poisťovne však nebude také ľahké.


odborne poradne
 


V prvom rade poisťovňa bude zisťovať, či zlodej pri krádeži prekonal prekážku, čo znamená, že vám rozbil okno na aute alebo vylomil zámok, prípadne sa vlúpal do hotelovej izby. Niektoré poisťovne sú poriadne prísne a škodu nepreplatia v prípade, ak lyže neboli v uzamykateľnom boxe na streche alebo boli viditeľné zvonka. To znamená, že neboli skryté v kufri, ale lákali zlodeja v priestore auta. Skryť lyže do kufra je väčšinou veľký problém, ak nemáte obrovský úložný priestor. Aj preto poisťovne odporúčajú lyže umiestniť do uzamykateľného strešného nosiča.

Ak ste nedbanliví a necháte lyže na svahu pred reštauráciou či chatou a tie vám zmiznú, máte smolu. Takú škodu vám poisťovne nepreplatia, lebo zlodej mal ľahkú cestu ku svojej koristi a budú to považovať za vašu nedbanlivosť.

Náhradu škody nedostanete ani vtedy, ak si lyže zlomíte na svahu pri páde. V prípade, ak vám zdravie či lyže poškodí iný lyžiar, mohli by ste si škodu žiadať z jeho poistenia zodpovednosti za škodu, ak ju má uzavretú.

Lista Odporucame
 

Pozor na limity na úhradu škody


Poisťovňa vám ukradnuté alebo zničené lyže nemusí preplatiť úplne. Záleží na tom, akú sumu náhrady máte dohodnutú v poistnej zmluve. Bežne majú poisťovne svoje stropy na škodu v niekoľkých stovkách eur. V Allianz-SP vám batožinu pokryjú v rámci základného fixného balíka cestovného poistenia do 1000 eur a lyže do 500 eur. Ak máte drahšiu výstroj, dohodnite si vyšší strop na poistné krytie. Poisťovne ponúkajú krytie škody na batožine a teda aj na lyžiach aj nad 1000 eur. Za to si však priplatíte niekoľko eur k bežnej cene poistenia. Napríklad v Allianz-SP má limit za nadštandardnú batožinu do 3000 eur, ale pri vlámaní do auta len do 500 eur. Športové potreby - teda aj lyže - vám uhradí do 850 eur.

V Union poisťovni si môžete batožinu poistiť do sumy 700 eur alebo násobky tejto sumy, maximálne do výšky 2800 eur. Poistné plnenie za jednu poistenú vec je limitované sumou 350 eur. Drahšie predmety v batožine je možné poistiť doplnkovým poistením batožiny.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Spadnutý máj_TS Groupama

Symbolický máj spadol majiteľovi na strechu domu. Uhradí poisťovňa škodu?

Tradícia stavania májov je na Slovensku obľúbená. Okrem miest a obcí takto oslavujú mnohí Slováci, ktorí stavajú tento symbolický strom dokonca aj vo vlastných záhradách či dvoroch. Táto dlhoročná tradícia však so sebou nesie aj riziko, pretože zlomenie vysokého stromu môže viesť k nemalým škodám a v horšom prípade aj k zraneniam.
17.05.2021
Čítať viac o Symbolický máj spadol majiteľovi na strechu domu. Uhradí poisťovňa škodu?
business-sales-meeting

Globálna správa Allianz o poisťovníctve 2021: S odreninami, ale nie zlomené

V pandemickom roku 2020 celosvetovo kleslo poistné o 2,1 %, a to najmä v živote, ktorý padol o celých 10 %. V tomto roku sa očakáva oživenie poistného trhu, ktorý by mal stúpnuť až o 5,1 %, ťahúňmi budú najmä USA a Čína. Najväčší nárast poistného bol minulý rok v regióne východnej Európy, no slovenský poistný trh klesol o 3 %, najmä kvôli životnému poisteniu.
17.05.2021
Čítať viac o Globálna správa Allianz o poisťovníctve 2021: S odreninami, ale nie zlomené
hand-on-steering-wheel

Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Ľudia často nevedia, ako správne postupovať pri dopravnej nehode. Dokonca ani nevedia, na čo všetko majú z poisťovne nárok. Na trhu už existujú firmy, ktoré vám v prípade nehody zabezpečia všetko potrebné od prvotnej telefonickej konzultácie cez vyplnenie záznamu o nehode až po opravu auta.
14.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Vyberáme z banky.sk