Zdravotné poisťovne varujú: Stovky tisíc liekov na vysoký tlak ostáva v lekárňach nevyzdvihnutých!

Desiatky až stovky tisíc liekov, ktoré predpíšu lekári pacientom na vysoký krvný tlak, zostávajú nevybraté v lekárni. Dôvera eviduje okolo  60-tisíc nevyzdvihnutých liekov za rok.

burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface


Vysoký krvný tlak patrí medzi rizikové faktory, ktoré ohrozujú naše zdravie. Vysokému tlaku sa právnom hovorí aj "tichý zabiják", pretože nemá žiadne špecifické príznaky a poškodzuje cievy, srdce, mozog, obličky, oči a priamo ohrozuje život. Správnou životosprávou a dodržiavaním liečby vie pacient dostať svoj tlak na želané hodnoty.

Zdravotná poisťovňa Dôvera analýzou dostupných dát zistila, že desiatky tisíc jej poistencov s vysokým tlakom si liečbu upravujú podľa seba a nedodržiavajú to, čo im to naordinoval lekár. Stáva sa tak najmä v prípadoch, keď majú predpísaných viacero liekov. Niektorí pacienti si samovoľne zmenia dávkovanie, iní s liečbou skončia úplne.

Jednou z príčin môže byť strach, že dlhodobé užívanie liekov poškodí pacientom pečeň alebo obličky a sami si naordinujú pauzu. Mali by však vedieť, že svojvoľné vynechávanie liekov môže mať za následok prudké zvýšenie tlaku krvi s fatálnymi následkami. „Na úspechu vlastnej liečby sa musia podieľať sami aj tým, že ju budú disciplinovane dodržiavať. Meniť si ju alebo robiť si v nej svojvoľne pauzu, je nebezpečné,“ upozorňuje Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania Dôvery.

Ak ľudia pochybujú o správnosti svojej liečby, mali by sa na to svojho lekára otvorene spýtať. „Je dôležité, aby sa pacienti nebáli lekára pýtať na nejasnosti. Ich aktívne správanie v ambulancii je vítané. Potom stúpa šanca, že liečbu budú dodržiavať, a teda bude účinnejšia,“ dopĺňa MUDr. Adriana Šimková, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo.

Je pochopiteľné, že ľudia, ktorí užívajú veľa liekov, majú strach z vedľajších účinkov, niekedy si nezapamätajú predpísané dávkovanie, alebo sa im lieky popletú. V súlade s najnovšími poznatkami, Európska kardiologická spoločnosť a Európska spoločnosť pre hypertenziu lekárom odporúča u nových pacientov začať liečbu len s jedným liekom, ktorý ale obsahuje dve liečivá. Ak má totiž pacient užívať len jednu tabletku, je väčšia šanca, že liečbu bude dodržiavať.

Realita je však iná. Menej ako 25% pacientov poistených v Dôvere, ktorým v poslednom roku lekári zistili hypertenziu, má liečbu nastavenú v súlade najnovšími odporúčaniami.

Poisťovňa podá pomocnú ruku ľuďom s vysokým krvným tlakom

Dôvera začala venovať vysokému tlaku väčšiu pozornosť, motivuje lekárov, aby pacientom nastavovali liečbu podľa odporúčaní európskych spoločností pre kardiológiu a hypertenziu.

Poistencom pomáha lepšie zvládať toto ochorenie prostredníctvom špeciálneho telefonického poradenstva. Počas pracovných dní na čísle 0850 850 888 skúsené odborníčky odpovedia volajúcim na nemedicínske otázky o vysokom tlaku. Dôvera už má s takýmto typom pomoci už štyri roky dobré skúsenosti pri diabetikoch. „Rozšírenie linky aj pre pacientov s hypertenziou odzrkadľuje, s akými zdravotnými problémami nám často volajú pacienti s diabetom. Takmer tretinu z nich zároveň trápi aj vysoký krvný tlak. Poistencom vieme poradiť nielen v tom, ako majú zmeniť svoje stravovanie, pohyb a celkový prístup k svojmu zdraviu. Ale vieme ich nasmerovať tak, aby im tieto zmeny vydržali čo najdlhšie a nevrátili sa k pôvodnému spôsobu života,“ vysvetľuje Eva Košútová, edukátorka z linky poradenstva pre zdravie.

Bezplatné poradenstvo môže využiť 350-tisíc poistencov Dôvery s hypertenziou a 82-tisíc poistencov s diabetom.

Vyberáme z poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk