Automatický externý defibrilátor môže zachrániť aj váš život

Na Slovensku pribudlo 20 automatických externých defibrilátorov (AED), ktoré pomáhajú pri náhlom zastavení srdca. Ich obsluhu zvládne aj neškolený záchranár.

2022-05-12-AED1
Srdcové zlyhanie je najčastejšou príčinou náhlej smrti. Prichádza nečakane, prejaví sa náhlym kolapsom, bezvedomím bez akejkoľvek reakcie na podnet, človek nedýcha, alebo dýcha len abnormálne.

Čo je Automatický externý defibrilátor (AED) a ako funguje

Automatický externý defibrilátor (AED) je jednoduchý a bezpečný prístroj, ktorý dokáže zachrániť ľudský život v prípade náhleho zlyhania srdca. Vie ho použiť aj laik bez medicínskeho vzdelania. Ak sa AED použije dostatočne rýchlo, zvýši sa šanca na prežitie človeka po kolapse až na 70 %. Pri náhlom zastavení srdca totiž odumierajú mozgové bunky bez prísunu kyslíka už po 3 až 5 minútach.

Po zapnutí prístroja a nalepení elektród na odhalený hrudník pacienta vyhodnotí AED činnosť srdca. Ak identifikuje chvenie srdca, alebo veľmi rýchle ale neefektívne sťahy ľavej komory, rozhodne o potrebe podania defibrilačného výboja a vyzve záchrancu na jeho aplikáciu.

AED pomôže, ak je sanitka ďaleko

Priemerný čas dojazdu ambulancie rýchlej lekárskej pomoci je na Slovensku viac ako 11 minút. Ak je v okolí dostupný AED, pomoc môže byť na mieste oveľa rýchlejšie, pretože jeho obsluhu zvládne i bežný človek. „Pomôcť môžu aj nepreškolení záchrancovia. Stačí zavolať na tiesňovú linku 155 a počúvať pokyny operátora a hlasové povely prístroja, ktorý dokáže komunikovať v slovenskom jazyku,“ vysvetľuje Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR.

V registri Záchrannej zdravotnej služby je evidovaných 1949 prístrojov AED vrátane ich adries a v niektorých prípadoch aj kontakty na tzv. first responderov. Sú to záchrancovia vyškolení v oblasti prvej pomoci – štátni a dobrovoľní hasiči, aj mestskí policajti. Po výzve z tiesňovej linky 155 dokážu v prípade potreby pomôcť a použiť AED. „Ich pomoc využívame vtedy, ak sú záchranári od pacienta s náhlym zastavením srdca priďaleko,“ vysvetlila Alena Krčová.
Počas uplynulých piatich rokov boli AED úspešne použité vo viac ako 150 prípadoch s náhlym zastavením krvného obehu.

Verejná mapa AED

Okrem registra, ktorý slúži pre interné účely operátorov tiesňovej linky 155, operačné stredisko priebežne aktualizuje verejne dostupnú mapu AED. Aktuálne sa v nej nachádza 1335 AED prístrojov, ktorých vlastníci súhlasili so zverejnením.

mapa-AED

Do tejto mapy pribudlo aj 20 defibrilátorov, ktoré darovala zdravotná poisťovňa Dôvera . Budú umiestnené na verejne dostupných miestach s vysokým a častým výskytom ľudí. Lokality umiestnenia vybralo Operačné stredisko ZZS SR. „Jeden z prvých defibrilátorov sme v apríli odovzdali v krízovom centre pre vojnových utečencov z Ukrajiny v Nitre, ďalší je napríklad k dispozícii v krízovom centre v Žiline. Niekoľko AED sme darovali na základe odporúčania záchranárov konkrétnym dobrovoľným hasičským zborom a mestským policajtom. Projekt uzatvárame v Sološnici, kde necháme posledný z dvadsiatky AED zakúpených na pomoc pacientom,“ doplnil PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk