Zdravotné poisťovne lákajú poistencov na finančné benefity. Nie sú to len "prázdne" marketingové sľuby?

Každý rok zdravotné poisťovne zvádzajú boj o poistencov a vo svojich kampaniach sľubujú finančné benefity v stovkách eur. Dokážu však poistenci vôbec ponúkané výhody využiť? Zisťovali sme aj, koľko peňazí vyplatili poisťovne svojim poistencom cez benefitné programy.

smiling-dentist
Najčastejší dôvod, prečo sa človek rozhodne zmeniť zdravotnú poisťovňu, je ponuka finančných benefitov. Koho by neohúrila reklama, v ktorej vám ponúkajú 450 eur na laserovú operáciu očí? Na prvý pohľad neodolateľná ponuka.
Prvotné nadšenie opadne, keď začnete študovať podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste sa k „odmene“ dostali. Nakoniec zistíte, že je pre vás takmer nedostupná.

Do akej miery sú podmienky na získanie finančných výhod zrozumiteľné a splniteľné?

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Všeobecná zdravotná poisťovňa sľubuje finančné benefity v stovkách euro, ale dajú sa využiť len v rámci skupiny Peňaženka zdravia MAXI. Byť členom skupiny znamená, že si poistenec musí nájsť niekoľko ďalších ľudí, ktorí budú ochotní vytvoriť s ním skupinu. Každý člen skupiny môže využiť benefit vo výške 100 eur. Ako je teda možné, že VšZP ponúka 450 eur na operáciu očí, keď každý má k dispozícii len stovku? Ide o princíp solidárnosti. Nato, aby jeden člen skupiny dostal 450 eurový príspevok, ostatní siedmi členovia mu musia darovať po 50 eur zo svojich. Tým pádom, ostatní členovia už môžu čerpať benefity len vo výške 50 eur každý. Čo v porovnaní s konkurenciou nie je až tak veľa. Ak jeden člen využije 450 eur na operáciu očí, nemôže iný využiť 450 eur na strojček na zuby. V reklame vám to štátna poisťovňa nepovie. Maximálnu sumu benefitov, ktoré ponúka VšZP, však môže využiť len človek, ktorý je v 8-člennej skupine. Pričom takú veľkú skupinu nie je jednoduché vytvoriť, keďže bežná rodina na Slovensku má troch až štyroch členov.

Na druhej strane, čím menšia skupina, tým aj maximálna výška benefitu klesá. Skupina, ktorú tvorí 4-členná rodina môže spolu vyčerpať 400 eur. Na 450 eur na operáciu očí môžete v tejto rodinnej skupine zabudnúť.

Ďalšie nástrahy, ktoré komplikujú Peňaženku zdravia MAXI:
 • za celú skupinu koná iba správca skupiny. Ak je nezodpovedný, o benefity môžu prísť všetci členovia skupiny
 • benefit pre všetkých členov skupiny je vyplácaný na jeden účet. V prípade rodiny to nie je problém, ak však tvoríte skupinu s cudzími ľuďmi, dostať sa k peniazom nemusí byť také ľahké.

Pokiaľ nechcete byť členom žiadnej skupiny, môžete využívať len benefity z Peňaženky zdravia MINI, ktoré sú v porovnaní s konkurenciou, ale aj v porovaní s Peňaženkou zdravia MAXI veľmi oklieštené.

Dôvera stavila na individuálne benefity

V zdravotnej poisťovni Dôvera je celý systém benefitov postavený na individuálnom princípe. Nemusíte sa s nikým spájať do žiadnych skupín. Vopred presne viete, na aké benefity máte nárok.

Poisťovňa Dôvera svojim poistencom už roky prispeva na zdravé zuby a vracia doplatky za lieky deťom a ich rodičom.

Za veľkú výhodu Dôvery považujeme to, že poskytuje všetky benefity deťom, bez ohľadu nato, či sú v Dôvere poistení aj ich rodičia.

Union odmení deti, len ak sú poistení aj rodičia

Zdravotná poisťovňa Union má tiež postavené benefity na individuálnom princípe a svojim poistencom ponúka príspevok na zubné ošetrenie a vracia deťom doplatky za lieky.

POZOR! Podmienkou na uplatnenie akéhokoľvek benefitu pre deti je to, že v Unione musí byť poistený aj jeden z rodičov dieťaťa.

Všetky tri poisťovne na budúci rok chystajú novinky pre svojich poistencov, okrem iného pribudne očný benefit, o všetkom vás budeme informovať.

Výhody a nevýhody benefitných programov zdravotných poisťovní

  Dôvera Union zdravotná poisťovňa VsZP
Výhody
 • jednoduchý systém
 • flexibilný príspevok na zuby s bonusom pre deti
 • benefity pre deti nie sú podmienené poistením rodičov
 • doplatok za lieky môžu získať aj rodičia
 • flexibilný príspevok na okuliare
 • možnosť čerpať príspevok na zuby aj jednorazovo
 • ťažko chorým deťom vrátia doplatky za lieky bez limitu
 • vysoký príspevok na rám okuliarov
 • jednotlivec v skupine môže získať príspevky od ostatných
 • široká ponuka benefitov v Peňaženke zdravia MAXI
Nevýhody
 • pre maximálne využitie zubného benefitu, musíte navštíviť zubára viackrát ročne
 • deti môžu čerpať výhody, len ak je v Unione poistený aj rodič
 • rodič nemá nárok na doplatky za svoje lieky
 • nevyčerpaný príspevok na okuliarový rám sa nedá využiť na sklá
 • veľmi komplikované čerpanie v Peňaženke zdravia MAXI
 • siahnuť na vyšší benefit si môžete len vo veľkej skupine
 • ak darujete svoj príspevok inému, vám ostane menej
 • o skupine rozhoduje iba správca
 • prepláca sa na jeden účet
 • benefity v Peňaženke zdravia MINI sú nízke a je ich málo

Koľko vyplatili poisťovne svojim poistencom cez benefitné programy

Čím menej podmienok kladie poisťovňa na čerpanie finančných výhod, tým je pravdepodobnejšie, že ich dokáže využiť viac poistencov. Čísla hovoria za všetko. Oslovili sme všetky zdravotné poisťovne, aby nám poskytli údaje o tom, koľko peňazí preplatili svojim poistencom v rámci benefitných programov.

Z poskytnutých dát vyplýva, že jednoznačne najviac výhod čerpali poistenci Dôvery. Príspevok na zubné ošetrenie už využilo takmer 425 tisíc poistencov, ktorí podali viac ako 850-tisíc kompletných žiadostí o preplatenie účtu od zubára a s Dôverou tak ušetrili skoro 20 miliónov eur. Od roku 2013 využilo Výhodu Vrátenie doplatkov za lieky nad rámec zákona už 340 tisíc poistencov Dôvery, ktorí podali 1,2 milióna žiadostí. Poisťovňa im preplatila 16,8 miliónov euro.

Ostatné dve poisťovne boli pri poskytovaní dát o ich benefitoch skúpejšie. Union poisťovna uviedla, že jej dentálny benefit zatiaľ využilo 120-tisíc klientov a doplatky za lieky vrátili takmer 12-tisícom detí. Koľko je to vo finančnom vyjadrení, poisťovňa zverejniť odmietla.

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa k čerpaniu finančných benefitov nevyjadrila vôbec.

Počet poistencov, ktorí využili fiančné príspevky a suma, ktorú im preplatili poisťovne cez benefitné programy

  VsZP Dôvera Union zdravotná poisťovňa
Príspevok na zuby ?
(údaje nezverejnili)
Počet poistencov: 425 tisíc
Počet žiadostí: 853 tisíc
Suma: 19,8 miliónov eur
Počet poistencov: 120 tisíc
Vyplatená suma: ?
Vrátenie doplatkov za lieky ?
(údaje nezverejnili)
Počet poistencov: 340 tisíc
Počet žiadostí: 1,2 milióna
Suma: 16,8 miliónov eur
Počet poistencov: 12 tisíc
Vyplatená suma: ?

Z reakcií poistencov na sociálnych sieťach sa dá vyčítať, že nie každý, kto si požiada o čerpanie benefitu, sa aj k peniazom dostane. K zamietnutiu žiadosti poisťovne pristupujú v prípadoch nesplnenia podmienok. Poistenci, ktorí sú presvedčení, že v ich prípade pochybila poisťovňa, sa môžu obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Tento Úrad eviduje zatiaľ len dva podnety týkajúce sa neposkytnutého príspevku na zuby zo strany Union zdravotnej poisťovne. Oba podnety sú v štádiu riešenia, takže nie je isté či pochybila poisťovňa, alebo jej klienti.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk