Sme dostatočne zaočkovaní pred 3. vlnou pandémie? Pomôcť majú lekári aj zdravotné poisťovne

Kvôli pandémii sa stovky tisíc ľudí nedostalo na vyšetrenie či operáciu. Spôsobí 3.vlna nárast tohto počtu?

burst-partners-doctor-reaches-towards-shelf
Slovensko už prežilo dve vlny koronavírusovej pandémie a zrejme nás čaká aj tretia. Okrem ekonomických dôsledkov, ktoré postihli takmer celú populáciu, korona priniesla krízu aj v zdravotníctve. Za jedinú cestu ako sa vyhnúť najhorším dôsledkom vidia vedci pokračovanie v masívnom očkovaní populácie. Dosiahnuť hranicu kolektívnej imunity však nie je také jednoduché. Na jej dosiahnutie je potrebné zaočkovať aspoň 60-75% populácie. Zatiaľ sme na Slovensku nezaočkovali ani polovicu. „Očkovanie je nielen cestou k zníženiu počtu chorých s covidom-19 v nemocniciach, k zníženiu počtu úmrtí na toto ochorenie, ale aj cestou, ako zabezpečiť riadnu zdravotnú starostlivosť pre každého, kto ju potrebuje. Teda aj pre pacientov s inými diagnózami a aj pre zdravých, ktorí potrebujú preventívnu prehliadku. Očkovanie proti ochoreniu covid-19 má našu plnú podporu,“ hovorí Matej Štepianský, hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera.

Odložené výkony

Pri potrebe očkovania proti Covidu nejde len o túto chorobu, ale aj o následky, ktoré prináša, ak sú nemocnice zahltené covidovými pacientmi. Potvrdzuje to aj prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR z ktorého vyplynulo, že počet preventívnych prehliadok klesok o tretinu, počet diagnostických vyšetrení o viac ako pol milióna a počet operácii o 43 tisíc. Najčastejšie príčiny úmrtí na Slovensku sú srdcovocievne ochorenia a rakovina. Podľa odhadov zdravotnej poisťovne Dôvera, až 6 500 Slovákov sa minulý rok nedozvedelo, že majú rakovinu. Pri srdcovocievnych ochoreniach ide až o 100-tisíc ľudí, ktorí včasnou diagnostikou a liečbou mohli byť na tom zdravotne lepšie, ako sú dnes.

Medzi plánovanými operáciami, ktoré sa neuskutočnili patrí aj výmena bedrových a kolenných kĺbov. Niektoré nemocnice nevymenili ani jeden kĺb. Čakacie doby enormne narastajú, pri niektorých operáciach je to až 237 dní. Aj toto sú dôvody, prečo zdravotné poisťovne podporujú boj s koronavírusom a očkovanie.

Vakcinácia - kde nájsť overené informácie?

Propagácia očkovania nie je primárne na pleciach zdravotných poisťovní. Internet je však plný rôznorodých informácií o covide i očkovaní a bežný človek môže mať problém rozlíšiť hoaxy od pravdy. Preto informujú aj zdravotné poisťovne.

Union poisťovňa propaguje vakcináciu na svojich sociálnych sieťach. „Pripravili sme tiež samostatný podcast o vakcínach a mýtoch s nimi spojenými, v rámci nášho seriálu Zdravé reči,“ dodáva B. Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Aktívna vo vysvetľovaní potreby očkovania svojim poistencom je aj Dôvera. Na svojej webovej stránke zverejnila vedecky overené informácie o očkovaní proti covidu, vysvetľuje ako vakcíny fungujú, akú majú účinnosť, čoho sa pri očkovaní obávame najviac a nájdeme tam aj odpovede na najčastejšie otázky spojené s touto témou.

Všeobecná zdravotná poisťovňa podporuje iniciatívu Ministerstva zdravotníctva SR Vakcína je sloboda a informačnú kampaň Zaočkujem sa.

Finančná podpora

Kým donedávna sa zaočkovať dalo len v očkovacích centrách, teraz už začínajú očkovať svojich pacientov aj všeobecní lekári a pediatri. VšZP od začiatku júla uhrádza očkovanie aj v ambulanciách všeobecných lekárov a špecialistov.

Dôvera zvýšila úhradu za výkony očkovania v očkovacích centrách všeobecným lekárom i pediatrom. Okrem toho táto poisťovňa pripravila pre zmluvných lekárov aj bonus v podobne špeciálnej platby za každého zaočkovaného poistenca bez ohľadu na to, či ho proti covidu zaočkoval jeho všeobecný lekár alebo sa dal zaočkovať inde. Nezaočkovaní totiž nesú vysoké riziko nákazy a komplikácií spojených s covidom-19.

Dôvera podporuje aj VÚC, aby išli za ľuďmi do terénu. „Ako jedna z prekážok väčšej účasti na očkovaní je to, že istá skupina ľudí nie je natoľko mobilná, aby cestovala do veľkokapacitných centier do väčších miest,“ dodáva M. Štepianský.

Aktivity zdravotných poisťovní i Ministerstva zdravotníctva zaberajú, v polovici augusta záujem o očkovanie proti Covid-19 prejavilo už 580 ambulantných lekárov.

Poisťovne pomáhali počas oboch vĺn

Poisťovne pomáhali v priebehu oboch vĺn korona pandémie svojim poistencom aj nad rámec toho, čo im určuje zákon.

Union poisťovňa ešte vlani rozšírila zmluvnú sieť laboratórií, v ktorých indikovaným poistencom uhrádza PCR testy aj testy na protilátky. Zároveň svojim poistencom, ktorí podstupujú testovanie na vlastnú žiadosť, zabezpečila zľavy vo viacerých laboratóriách.

Všeobecná zdravotná poisťovňa pre svojich poistencov zase zazmluvnila kúpeľné zariadenia pre postcovidových pacientov, ktorí trpia postcovidovým syndrómom. Taktiež poskytovala svojim poistencom 15% zľavu na test na protilátky na ochorenie covid-19.

Dôvera pomáhala v boji s pandémiou už od jej začiatku. Počas prvej vlny zabezpečovala ochranné pomocky pre nemocnice, ambulancie a domovy sociálnych služieb, neskôr umožnila svojim poistencom bezplatné zisťovanie prítomnosti protilátok v krvi. Svojim poistencom poskytuje online samodiagnostický nástroj, ktorý ocenia najmä v prípade, ak na blízku nie je žiaden lekár. Dokáže vyhodnotiť príznaky choroby, určiť pravdepodobnú diagnózu vrátane Covid-19 a odporučiť ďalší postup. Táto poisťovňa je pripravená pomôcť aj pri ďalšej vlne korona pandémie. „Forma pomoci bude prispôsobená aktuálnej situácii,“ dodáva hovorca Dôvery.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk