Zdravotná poisťovňa Union zvýšila základné imanie

Od začiatku tohto roka musí mať každá z troch zdravotných poisťovní na Slovensku základné imanie aspoň vo výške 16,6 milióna eur. 


Union zdravotná poisťovňa, a.s., zvýšila základné imanie na zákonom požadovanú výšku, 16,6 milióna eur. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová, k tomuto kroku pristúpila Union ZP 27. novembra minulého roka. K vlaňajšiemu máju mala zdravotná poisťovňa základné imanie v sume 3,54 mil. eur. Od začiatku tohto roka však musí mať každá z troch zdravotných poisťovní na Slovensku základné imanie aspoň vo výške 16,6 milióna eur.

Podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) bola predchádzajúca výška základného imania (3,3 mil. eur) nepostačujúca, a to vzhľadom na objem financií, s ktorými poisťovne hospodária. Hovorca rezortu Peter Bubla pred časom konštatoval, že príjmy z verejného zdravotného poistenia za rok 2014 presiahli štyri miliardy eur. A ako narastajú príjmy, rastú aj výdavky. "Vzhľadom na výšku záväzkov zdravotných poisťovní vo vzťahu k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je potrebné upraviť výšku základného imania zdravotných poisťovní s cieľom zabezpečiť likviditu zdravotných poisťovní, teda schopnosť zdravotných poisťovní uhrádzať poskytnutú zdravotnú starostlivosť," uviedol Bubla.

Podotkol, že aj skúsenosti z aplikačnej praxe ukazujú potrebu navýšiť základné imanie, aby sa zabezpečila ochrana verejných zdrojov a stabilita systému verejného zdravotného poistenia. Poukázal na to, že po zrušení Európskej zdravotnej poisťovne v roku 2008 neboli uhradené všetky záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pre nedostatočnú likviditu zdravotnej poisťovne, pričom ešte v súčasnosti sa realizujú úhrady záväzkov.

Navýšenie základného imania priniesla novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú poslanci schválili v marci minulého roka. Zvyšné dve zdravotné poisťovne spĺňali požadovanú výšku základného imania už v tom čase. 

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda1

Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac

Účet za škody bol vyšší vo všetkých segmentoch, najviac zaplatila Allianz opäť za škody na vozidlách. V privátnom majetku riešila Allianz veľké požiare, jeden za 440-tisíc, ďalší za 161-tisíc eur. Za onkologické úmrtie vyplatila Allianz pozostalým 200-tisíc eur.
30.01.2023
Čítať viac o Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Vyberáme z banky.sk