Zdravotná poisťovňa Union podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Dôvodom je obrovské množstvo požiadaviek na storno prihlášok, aj keď tieto prihlášky do Unionu nikdy nikto nepodal.

Businessman vyplnuje tlacivo-IS

V priebehu pár dní pred koncom prepoisťovacej kampane nám bolo hromadne doručené veľké množstvo späťvzatí prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Celkovo išlo o takmer 9800 kusov. Boli sme však veľmi prekvapení, keď sme zistili, že len minimum z nich sme dokázali spárovať s podanými prihláškami na zmenu zdravotnej poisťovne, ktoré evidujeme v našich databázach. Relevantných bolo nakoniec len 1766 späťvzatí,“ vysvetľuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione. Mnohé doručené späťvzatia boli dokonca vypísané rovnakým typom písma, týkali sa osôb z rovnakej obce a boli doručované v jednej a tej istej obálke. V jednom prípade bolo späťvzatie dokonca podané osobou, ktorá v čase podpisu už ani nežila.

Čo to vlastne znamená v praxi?

Ak sa rozhodnete vymeniť svoju zdravotnú poisťovňu za inú a podáte do nej prihlášku, vždy existuje možnosť toto rozhodnutie v časovej lehote dodatočne zrušiť a podať tzv. späťvzatie. Vtedy sa vaša podaná prihláška na zmenu stornuje a vy ostanete v pôvodnej zdravotnej poisťovni, bez akejkoľvek zmeny. Vyzerá to však tak, že tento rok niekto posielal storná prihlášok, teda späťvzatia, bez toho, aby bola podaná prihláška na zmenu zdravotnej poisťovne a preto je otázne, či dotknutí poistenci o tom vôbec vedeli. Navyše, ani sám páchateľ nevedel, či a do ktorej zdravotnej poisťovne sa vlastne títo ľudia hlásili, keďže do Unionu dorazilo toľko nerelevantných späťvzatí.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.
06.12.2023
Čítať viac o Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia
IMG_2913-R

Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného

Od začiatku januára do konca septembra predpísala poisťovňa Uniqa v Českej republike a na Slovensku poistné za takmer 609 mil. eur.
05.12.2023
Čítať viac o Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného
a-doctor-visits-a-woman-in-a-hospital-bed

Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Pád na zľadovatenom chodníku má často za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechá aj trvalé následky. Prečítajte si zásadné informácie o tom, kedy máte nárok na plnenie z poistenia.
05.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Vyberáme z banky.sk