Zabezpečenie domu: čo vyžadujú poisťovne

Majitelia nehnuteľností sú povinní zabezpečiť svoj dom proti krádeži. Čo vyžadujú poisťovne a s akými najčastejšími chybami sa stretávajú?

house-plant-enjoys-natural-light
Podľa policajných štatistík došlo v minulom roku v Slovenskej republike k približne k 3520 vlámaniam, čo bolo zhruba o 280 viac ako minulý rok.

Existuje niekoľko základných pravidiel, ako sa škodám na majetku vyhnúť. Úplným základom je poctivo zamknúť a zavrieť okná, množstvo ľudí pritom necháva pri odchode okná či balkónové dvere otvorené na mikroventiláciu. V takom prípade je podľa policajtov prekonanie nezaisteného okna pre zlodeja veľmi jednoduché.

Pri krádeži, poisťovňa skúma spôsob zabezpečenia proti odcudzeniu v čase, keď došlo k škode. V zmysle VPP je poistený povinný ho dodržiavať, ako napr. druh uzamykacieho systému, ochrana presklených častí, prítomnosť elektronickej ochrany v závislosti od výšky dojednanej poistnej sumy.

Podľa poisťovne UNIQA, ľudia často podceňujú zámky na dverách. Na vstupné dvere montujú namiesto požadovaných bezpečnostných zámkov obyčajné zámky, ktoré nie sú chránené proti odvŕtaniu či vyhmataniu planžetou. Dokonca sa stáva, že kovanie, ktoré má chrániť vložku pred rozlomením/vylomením je často prišróbované z vonkajšej strany dverí. „V prípadoch, že klient nedodrží zmluvnými dojednaniami stanovený spôsob zabezpečenia môže poisťovňa pristúpiť k zníženiu , resp. k zamietnutiu poistného plnenia,“ upozorňuje O. Sekereš z UNIQA. Investovať do bezpečnosti sa teda vždy oplatí. Aj keď nie je možné odradiť všetkých zlodejov, veľká časť z nich si lup rozmyslí, ak narazia na prekážky. Pozrite sa, čo by nemalo chýbať v žiadnom dome, záhrade alebo vo vnútri domu:

Ochrana vonkajšieho plášťa

Bezpečnostné dvere

Dokonca aj najlepší zámok je zbytočný, ak máte málo odolné dvere. Bezpečnostné dvere sa označujú stupňom od 1 do 6. Bezpečnostná trieda udáva, koľko ochrany vám dvere poskytnú. Pre váš pokoj v duši si vyberte dvere minimálne od 3. triedy vyššie.

Zámok

Bezpečnostný zámok s cylindrickou vložkou je nevyhnutnosťou. S ním získate bezpečnostné kľúče a kartu; bez nej nikde žiadne kľúče nevyrobia. Dobré zámky sa vyplatia mať rovno dva. A ešte jedna vec. Nenechávajte náhradný kľúč od zámku v jeho blízkosti, napríklad pod rohožkou alebo v kvetináči vedľa vchodu.

Okná

Sú ľahkým cieľom. Vždy dôkladne skontrolujte, či sú všetky okná zatvorené na kľučku. Nikdy nenechávajte otvorené ventilačky. Tie najlákavejšie okná pokryte nepriehľadnou bezpečnostnou fóliou. K oknám sa dajú namontovať bezpečnostné kovanie a kľučky, ktoré sa dajú uzamknúť.

Mreže

V suteréne, na prízemí alebo dokonca v prvom poschodí zvážte inštaláciu mreží. Nevyzerajú veľmi okrasne, ale sú spoľahlivou prekážkou.

Vonkajšie žalúzie

Alternatívou k nevzhľadným mriežkam sú predokenné rolety. Sú účinnou prekážkou proti zlodejom. Okrem ďalších užitočných funkcií pre bývanie (zvuková izolácia, tepelná izolácia, zatemnenie) môžu okrášliť aj vzhľad obydlia.

Garážové brány

Do domu sa často dostanete cez garáž, preto je potrebné zvoliť správne dvere. Súkromné objekty ochráni pred príležitostnými zlodejmi trieda RC2. Je tiež možné dokúpiť doplnkovú sadu k sekčným garážovým bránam, ktoré patria medzi vôbec najobľúbenejšie typy. Automatické otváranie totiž poskytuje majiteľom pohodlie, ale aj väčšiu bezpečnosť. Prevodovka motorizovaného pohonu je navrhnutá tak, aby nemohlo dôjsť k mechanickému vypáčeniu a to ani v prípade výpadku prúdu.

Poplašný systém

Alarm

Hlasný signál, ktorý sa spustí hneď, ako senzor zistí pohyb v miestnosti, odradí zlodejov. Alarm je prepojený s mobilným telefónom, ktorý oznamuje nepozvané príchody prostredníctvom SMS. Alarm je možné pripojiť aj na iné miesta – na centralizovanú bezpečnostnú službu alebo na spoľahlivého suseda.

Kamera

Kamerový systém je skvelý na zabezpečenie dôkazov a okamžitého prehľadu. Zaznamenáva ľudí, ktorí sa pohybujú v blízkosti. Záznamy je možné uložiť a v prípade potreby ukázať polícii. Môžete sa tiež pripojiť k internetu a z diaľky sledovať, či sa vo vašej domácnosti nedeje niečo nevhodné. Môžete tak pravidelne kontrolovať stav domácnosti. Na odradenie zlodejov často stačí verná maketa kamery a značka varujúca pred nepretržitou ochranou objektu.

Moderné technológie

Nezabudnite na dostatočné osvetlenie pozemku, najmä v priestore pred vchodom a pri vstupných dverách do domu. Pri inteligentnej domácnosti je možné svetlá vo vnútri ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo nastaviť ich zapnutie na konkrétny čas, prípadne podľa okamžitých potrieb. Ilúziu prítomnosti môžete bytu dodať aj tak, že necháte roztiahnuté záclony, žalúzie či rolety a večer ich na diaľku zatiahnete cez aplikáciu v mobile.

Menej zdieľania na sociálnych sieťach

Ak pravidelne zdieľate verejné príspevky na Facebooku a Instagrame, kde je ľahko rozpoznateľná poloha vašej domácnosti a následne zdieľate informýcie o tom, že si práve užívate mimo krajiny, je to takmer rovnaké, ako keby ste nechali doma otvorené dvere.

Ďalšie tipy na ochranu pred zlodejmi

Záhrada a okolie domu

Odstráňte všetko z blízkych okien a fasád. Odložte všetky predmety, ktoré by zlodej mohol použiť na uľahčenie prístupu do vášho domu. Presuňte záhradný nábytok, kontajnery, lavičky a samozrejme rebríky od okien, umiestnite ich dovnútra alebo ich pripevnite tak, aby sa s nimi nedalo pohybovať. Na druhej strane nechajte na trávniku nejaké predmety, ktoré evokujú "rozpracovanosť" a tým aj prítomnosť ľudí – napríklad fúrik naložený konármi alebo záhradnými hadicami.

Priebežná kontrola

V čase neprítomnosti sa dohodnite s rodinným príslušníkom alebo susedom, aby Vám vyberal poštovú schránku a v pravidelných intervaloch kontrolovali pozemok, dom a domácnosť. Aj on môže urobiť zdanlivo malé zmeny, ktoré odradia zlodejov od vstupu.

Sejf či trezor

Cennosti, peniaze, šperky a iné cenné predmety j potrebné pred odchodom uložiť v domácom trezore – buď zabudovanom alebo pevne pripevnenom k podlahe atď.

Primerané poistenie

Skontrolujte si poistnú zmluvu, aby ste zistili, či je váš domov dostatočne chránené pred nepozvanými návštevníkmi a či máte správne nastavené poistné sumy, extra poistené cennosti alebo drahé vybavenie. Skontrolujte tiež, či ste poistenie riadne zaplatili.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk