Vyšetrovanie podvodov v zdravotníctve sa nekončí

Lekári predpisovali lieky, ktoré pacienti nikdy nedostali. Drahé zdravotné pomôcky boli nahradené lacnými verziami. Aj toto je realita v slovenskom zdravotníctve. Poisťovňa Dôvera nám prezradila viac.

Podozrenie, že v zdravotníctve nie je všetko s kostolným poriadkom, začala mať Dôvera už v minulom roku. Jednalo sa predovšetkým o ortézy dolných a horných končatín, trupu a krku . "Na základe podnetov od pacientov, štatistických anomálií a výrazného rastu nákladov na individuálne vyrábané zdravotnícke pomôcky sme vykonali viacero kontrol, z ktorých vyplynuli podozrenia, že naši poistenci nedostali individuálne ortopedické zdravotnícke pomôcky, ale štandardné zdravotnícke pomôcky," uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Ako a kedy zmeniť zdravotnú poisťovňu? Poradíme!

Na základe podozrení, ktoré vyplynuli z interných kontrol, poisťovňa aktívne začala oslovovať svojich poistencov a zisťovať, akú ortopedickú pomôcku v skutočnosti dostali. Zaujímalo ich, či im v skutočnosti boli vydané ortézy vyrobené na mieru, alebo dostali sériovo vyrábané. Individuálne vyrábané ortézy sú niekoľkonásobne drahšie ako sériové. Pred ich výrobou pacienta odmerajú, aby ortéza spĺňala individuálne potreby a naozaj bola "ušitá" namieru.

lista Neprehliadnite
Takto postupne začali na povrch vychádzať skutočnosti, ktoré určite nerobia dobré meno nášmu zdravotníctvu. Do podvodov sú zapletení lekári, výdajne zdravotníckych pomôcok i lekárne. Spôsobené škody sa počítajú v stovkách tisícoch eur, možno presiahnu i milión. Dôvera aktuálne preveruje 26 subjektov po celom Slovensku - nemocnice, výdajne zdravotníckych pomôcok a polikliniku, pričom sa sústredia na obdobie od júna 2016. Výsledky hĺbkových kontrol zverejní Dôvera v priebehu októbra-novembra tohto roka.

Čo bude ďalej

Týmto sa kontroly v zdravotníctve nekončia. Poisťovňa sa chce zamerať aj na ďalšie zdravotnícke pomôcky, akú sú vložky do topánok či plienky. Napriek neférovému konaniu, poisťovňa neuvažuje o zrušení zmlúv s týmito subjektami. Aby sa podobným podvodom predišlo, je dôležitá aj angažovanosť poistencov. Pokiaľ poistencovi príde na mobil sms správa, že mu lekár predpísal recept a on vôbec u lekára nebol, treba kontaktovať poisťovňu. Časť podvodov bola totiž odhalená na základe reklamácií zo strany poistencov, ktorí upozornili poisťovňu, že im boli predpísané lieky resp. vydané lieky na ich meno, pričom u lekára ani v lekárni vôbec neboli.

Kontroly vykonáva aj Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotná poisťovňa Union. Podvody neobišli ani ich. Uvidíme, aké opatrenia príjmu zdravotné poisťovne, aby obmedzili rozkrádaniu verejných financií. Čím menej peňazí sa z verejného zdravotníctva rozkradne, tým viac ostane na zdravotnú starostlivosť pre všetkých.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk