Vyšetrovanie podvodov v zdravotníctve sa nekončí

Lekári predpisovali lieky, ktoré pacienti nikdy nedostali. Drahé zdravotné pomôcky boli nahradené lacnými verziami. Aj toto je realita v slovenskom zdravotníctve. Poisťovňa Dôvera nám prezradila viac.

Podozrenie, že v zdravotníctve nie je všetko s kostolným poriadkom, začala mať Dôvera už v minulom roku. Jednalo sa predovšetkým o ortézy dolných a horných končatín, trupu a krku . "Na základe podnetov od pacientov, štatistických anomálií a výrazného rastu nákladov na individuálne vyrábané zdravotnícke pomôcky sme vykonali viacero kontrol, z ktorých vyplynuli podozrenia, že naši poistenci nedostali individuálne ortopedické zdravotnícke pomôcky, ale štandardné zdravotnícke pomôcky," uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Ako a kedy zmeniť zdravotnú poisťovňu? Poradíme!

Na základe podozrení, ktoré vyplynuli z interných kontrol, poisťovňa aktívne začala oslovovať svojich poistencov a zisťovať, akú ortopedickú pomôcku v skutočnosti dostali. Zaujímalo ich, či im v skutočnosti boli vydané ortézy vyrobené na mieru, alebo dostali sériovo vyrábané. Individuálne vyrábané ortézy sú niekoľkonásobne drahšie ako sériové. Pred ich výrobou pacienta odmerajú, aby ortéza spĺňala individuálne potreby a naozaj bola "ušitá" namieru.

lista Neprehliadnite
Takto postupne začali na povrch vychádzať skutočnosti, ktoré určite nerobia dobré meno nášmu zdravotníctvu. Do podvodov sú zapletení lekári, výdajne zdravotníckych pomôcok i lekárne. Spôsobené škody sa počítajú v stovkách tisícoch eur, možno presiahnu i milión. Dôvera aktuálne preveruje 26 subjektov po celom Slovensku - nemocnice, výdajne zdravotníckych pomôcok a polikliniku, pričom sa sústredia na obdobie od júna 2016. Výsledky hĺbkových kontrol zverejní Dôvera v priebehu októbra-novembra tohto roka.

Čo bude ďalej

Týmto sa kontroly v zdravotníctve nekončia. Poisťovňa sa chce zamerať aj na ďalšie zdravotnícke pomôcky, akú sú vložky do topánok či plienky. Napriek neférovému konaniu, poisťovňa neuvažuje o zrušení zmlúv s týmito subjektami. Aby sa podobným podvodom predišlo, je dôležitá aj angažovanosť poistencov. Pokiaľ poistencovi príde na mobil sms správa, že mu lekár predpísal recept a on vôbec u lekára nebol, treba kontaktovať poisťovňu. Časť podvodov bola totiž odhalená na základe reklamácií zo strany poistencov, ktorí upozornili poisťovňu, že im boli predpísané lieky resp. vydané lieky na ich meno, pričom u lekára ani v lekárni vôbec neboli.

Kontroly vykonáva aj Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotná poisťovňa Union. Podvody neobišli ani ich. Uvidíme, aké opatrenia príjmu zdravotné poisťovne, aby obmedzili rozkrádaniu verejných financií. Čím menej peňazí sa z verejného zdravotníctva rozkradne, tým viac ostane na zdravotnú starostlivosť pre všetkých.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk