Ukradnuté vozidlo vám poistka preplatí len čiastočne

Krádež vozidla sa dá pripoistiť iba v rámci havarijného poistenia.  


Ak ste na dovolenke v zahraničí autom a to vám zmizne spred hotela alebo z  parkoviska pri pláži, mali by ste najprv zistiť, či nebolo odtiahnuté. Ak nie, zrejme bolo odcudzené a mali by ste to riešiť cez vašu poisťovňu.

Pomocnú ruku by vám mala podať asistenčná služba vo vašom havarijnom poistení, ale aj pri povinnom zmluvnom poistení (PZP). Preplatenie škody za zmiznuté auto a extra pomocné služby však môžete čakať iba z havarijnej poistky, a aj to len vtedy ak to máte pripoistené.

„Krádež vozidla je možné poistiť jedine v havarijnom poistení spolu s rizikom živelných udalostí a vandalizmu,“ informuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne.

lista Neprehliadnite Pri krádeži všetko nahláste a zdokumentujte


Ak krádež auta poistenú máte, treba postupovať pri tejto udalosti nasledovne. Najskôr privolajte políciu. Tá vám vyhotoví protokol o nahlásení krádeže.

Smatanová klientom odporúča, aby udalosť okamžite nahlásili miestnej polícii. V prípade, že neovládate miestny jazyk, máte právo, aby vám polícia zabezpečila tlmočníka.

„Dôležité je vyžiadať si písomné potvrdenie o nahlásení krádeže, na základe ktorého vozidlo klient odhlási z evidencie v Slovenskej republike a taktiež toto potvrdenie bude potrebovať poisťovňa, aby mohla udalosť začať riešiť,“ dodáva hovorkyňa Union poisťovne.

Následne oznámte celú vec svojej poisťovni, kde jej oznámite informácie o ukradnutom vozidle, vaše kontaktné telefónne číslo, adresu a opis miesta, odkiaľ došlo k odcudzeniu vozidla.

„V prípade potreby zavolajte na číslo asistenčnej služby, ktorá vám môže zabezpečiť náhradnú dopravu do miesta trvalého bydliska, prípadne ubytovanie,“ dodáva Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Postup pri riešení krádeže auta v zahraničí

  • Nahláste krádež na polícii, tá vám vyhotoví protokol o nahlásení odcudzenia vozidla
  • Nahláste krádež v poisťovni a jej asistenčnej službe
  • V prípade potreby nahláste krádež  aj v lízingovke
  • Odovzdajte osobne alebo pošlite poštou do poisťovne všetky doklady o udalosti aj o aute
  • Počkajte na políciu a jej doklad o skončení vyšetrovania (zvyčajne do 30 dní)
  • Poisťovňa vám zaplatí poistné plnenie do 15 dní od ukončenia poistnej udalosti
  • Lízingovka ukončí lízingovú zmluvu a vypracuje finančné vyrovnanie

Dajte si pozor na limity


Pri týchto asistenčných službách existujú limity, o ktorých sme už písali, takže si ich dopredu zistite, aby ste nemuseli doplácať sa služby z vlastného vrecka. 

Union vám v prípade krádeže vozidla v zahraničí poskytne v rámci PZP ubytovanie v hoteli na dve noci a preplatí náklady na návrat domov (vlak, lietadlo alebo autobus) do limitu 250 eur. Pri havarijnom poistení je to až do 650 eur.

„V PZP ako aj v havarijnom poistení ide o kumulatívny limit na celú udalosť, t. j. ubytovanie, ako aj náklady na dopravu domov sa preplácajú do uvedenej výšky. Taktiež nárok na uvedené služby vzniká len v prípade, že klient ich čerpá cez našej asistenčnej služby,“ upozorňuje Smatanová.

Komunálna poisťovňa vám v prípade krádeže vozidla preplatí ubytovanie maximálne na dve noci alebo vám zaplatí dopravu domov alebo na dovolenku, len vlakom II. triedy alebo autobusom alebo letenkou v turistickej triede do limitu 75 eur na osobu.

Po návrate domov, opäť kontaktujte svoju poisťovňu alebo choďte priamo do jej pobočky a odovzdajte tam okrem vyplneného oznámenia a policajného protokolu aj originálne doklady od vozidla (ak neboli ukradnuté spolu s ním), kľúče od auta prípadne aj servisnú knižku.

„K likvidácii poistnej udalosti bude potrebné aj uznesenie o ukončení alebo prerušení šetrenia z polície,“ dodáva Šulcová.

Po návrate domov a uznaní vašich nárokov vám poisťovňa do 15 dní uhradí poistné plnenie. Rátajte však s tým, že poisťovňa vám nezaplatí celú hodnotu ukradnutého auta, ale odráta si od neho vašu spoluúčasť a amortizáciu. To znamená, že ak bolo vozidlo staršie nedostanete peniaze na kúpu nového, ale podobne starého.  

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk