Susedské škody na dome vyriešite cez poisťovňu alebo na súde

Spolužitie so susedmi nemusí byť vždy ideálne. Škody na majetku spôsobenú susedom vám niekedy pomôže zatiahnuť poisťovňa.  


POISTOVNE.sk sa pozreli na riešenie niektorých prípadov škôd spôsobených susedom. Ak vám i pri búrke spadol do dvora susedov strom a poškodil vám dom malo by vám pomôcť poistenie nehnuteľnosti, ale nemusí to platiť vždy.

V ČSOB poisťovni sa na škody na dome vzniknuté pádom stromov vzťahuje poistenie nehnuteľnosti. Postup je taký, že poisťovňa vám škodu uhradí a náhradu si bude pýtať od vinníka, teda od suseda.

„Ak má sused poistenú zodpovednosť z držby nehnuteľnosti, môže si škodu, ktorú musel zaplatiť, uplatniť z tohto svojho poistenia zodpovednosti,“ dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB poisťovni v našej poradni.

Lucia Makayová, hovorkyňa Generali však upozorňuje, že preplatenie tejto škody záleží na type poistnej zmluvy.

„V tomto prípade je ideálne, aby poistná zmluva poškodeného obsahovala aj riziko „pád predmetov“, vtedy si poškodený uplatní spôsobenú škodu vo svojej poisťovni práve z uvedeného poisteného rizika,“ dodáva Makayová.

Lista Odporucame

Spoluúčasť sa dá tiež vymáhať


Pri poistení nehnuteľnosti máte aj spoluúčasť. Ak nechcete platiť za niečo, čo ste nespôsobili môžete ju vymáhať od suseda. Poisťovne odporúčajú uplatniť si škodu z poistenia zodpovednosti škodcu – suseda.

„Ak sused zodpovednosť poistenú nemá, ideálna je vzájomná dohoda o finančnom odškodnení. Pokiaľ sa nedohodnete neostáva vám nič iné, len domáhať sa odškodnenia súdnou cestou,“ radí Makayová.

Iný prípad môže nastať vtedy, ak sa vám sused pri rekonštrukcii prevŕtal do obývačky. Poisťovne takého škody z poistenia nehnuteľnosti nekryjú.

Škodu by vám mal uhradiť sused, ktorý si môže uplatniť nárok na úhradu spôsobenej škody zo svojho poistenia zodpovednosti z držby nehnuteľnosti.
 

Vyberáme z poistovne.sk

policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
27.03.2023 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
female-executive-looks-out-modern-office-window

Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem

Postcovidová doba prináša vo svete opäť rastúci trend vo firemných podvodoch s ukradnotou identitou. Vysvetlíme vám, ako tento podvodný model funguje a či vám pomôže poistenie.
23.03.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem
hands-typing-on-laptop

Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Hľadáte profesionálnu a spoľahlivú firmu na vedenie účtovníctva? Máte záujem o outsourcing ekonomických aktivít? Alebo ste nováčikom v oblasti podnikania a potrebujete pomoc nie len v oblasti účtovníctva, ale aj daní?
22.03.2023
Čítať viac o Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Vyberáme z banky.sk