Sociálna poisťovňa zverejnila leták k II. pilieru

 "Prvý pilier je stabilita a istota. Štát sa vždy postará o váš dôchodok," píše SP účastníkom druhého piliera.


Sociálna poisťovňa
v utorok zverejnila druhý leták k otvoreniu druhého piliera. Do 15 júna majú sporitelia možnosť voľby, či z druhého piliera vystúpia alebo zostanú. "Ide o individuálne rozhodnutie každého sporiteľa. V záujme svojho budúceho dôchodku by mal zvážiť vlastnú životnú situáciu. K tomu mu môžu pomôcť aj základné informácie v letáku Sociálnej poisťovne," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

V letáku SP odporúča, aby sporitelia starší ako 40 rokov zvážili zotrvanie v druhom pilieri a starším ako 45 rokov jednoznačne odporúča vystúpiť. Druhý pilier podľa SP nemá zmysel ani pre ľudí, ktorí žijú z dávok alebo zarábajú mesačne menej ako 858 eur mesačne. Rizikovou je podľa poisťovne aj kategória ľudí zarábajúcich do 1 072 eur mesačne.

Za desať rokov bolo hrubé zhodnotenie v druhom pilieri 17,8 %, kým v prvom pilieri SP vidí zhodnotenie až 68 %. "To je takmer štyrikrát viac. Keby sme vychádzali výlučne z týchto údajov, II. pilier by bol výhodný len pre tých, ktorí zarábajú mesačne vyše 3 000 eur," tvrdí SP.

Sociálna poisťovňa agituje v prospech prvého piliera tým, že ho označuje za "stabilitu a istotu". Demografický vývoj nie je podľa SP pre prvý pilier jediný rozhodujúci faktor, pretože nie je dôležitý iba pomer ľudí v produktívnom a poproduktívnom veku. "Dôležitý je rast produktivity práce a objem vyplatených miezd. Preto nie je v súvislosti s demografickým vývojom opodstatnené hovoriť o kolapse I. piliera a Sociálnej poisťovne," upozorňuje SP.

"Štát sa vždy postará o váš dôchodok," píše SP účastníkom druhého piliera. "Štát má záujem aj povinnosť postarať sa o váš dôchodok. Na druhej strane súkromné spoločnosti vám nič nemôžu garantovať. Výška dôchodku v II. pilieri závisí od investičných rozhodnutí dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) a od situácie na kapitálových trhoch," vysvetľuje poisťovňa.
"Nasporená suma v II. pilieri, z ktorej sa určí váš dôchodok, môže prekročiť výšku vami odvedených príspevkov, avšak môže byť aj nižšia. Nikto vám nič negarantuje, ale riziko nesiete výlučne vy. Pri neúspešnom investovaní vám nikto nič 'nepreplatí'," vyhlasuje SP.

Sociálna poisťovňa ďalej vysvetľuje obmedzenia pri dedení úspor v druhom pilieri, spochybňuje reálne výnosy sporenia v DSS a odvoláva sa na analýzu Svetovej banky, podľa ktorej napríklad druhý pilier nenahradí prvý.


Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil

Tento rok už poisťovne stihli odhaliť poistné podvody v desiatkach miliónov euro. Pozrite si, aké sú praktiky podvodníkov a ako sa im poisťovne bránia.
04.10.2023 | redakcia
Čítať viac o Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil
IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Vyberáme z banky.sk