Sociálna poisťovňa vlani vyplatila na materských dávkach rekordných takmer 300 mil. eur

Nárast výdavkov na materské dávky podľa hovorcu Sociálnej poisťovne súvisí s celkovým rastom miezd, s väčším počtom poberateľov s vyšším príjmom (najmä mužov), ako aj s legislatívnymi zmenami, ktoré zvýšili materskú dávku na 75 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.


Výdavky Sociálnej poisťovne na materské dávky v uplynulých rokoch výrazne rástli. V roku 2016 Sociálna poisťovňa vyplatila materské v celkovom objeme 150,9 mil. eur, v roku 2017 to bolo 199,2 mil. eur a v roku 2018 sa zvýšili na 253,6 mil. eur. "V minulom roku 2019 Sociálna poisťovňa vyplatila poistencom materské v rekordnom objeme 299,6 mil. eur," informoval v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder. Ženám išlo na materských dávkach vyše 222 miliónov eur a mužom vyše 77 miliónov eur.

Nárast výdavkov na materské dávky podľa Višvádera súvisí s celkovým rastom miezd, s väčším počtom poberateľov s vyšším príjmom (najmä mužov), ako aj s legislatívnymi zmenami, ktoré zvýšili materskú dávku zo 65 % denného vymeriavacieho základu na 70 a následne na 75 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Každoročne tiež rástla hodnota maximálneho denného materského, ktoré sa vypláca. "Zabudnúť nesmieme ani na rýchly rast žiadostí zo strany mužov," upozornil Višváder.

Materská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa spravidla 34 týždňov, pri vlaňajšom hrubom zárobku do 2 026 eur dosahuje úroveň čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. Maximálna suma materskej dávky pri hrubej mzde 2 026 eur a viac v tomto roku predstavuje 1 498,70 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci a 1 548,70 eura mesačne pri 31-dňovom mesiaci.
 

Vyberáme z poistovne.sk

brown-eyes-of-a-person-wearing-a-face-mask

Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke

Ak som zaočkovaný proti COVID-19, chráni ma táto vakcína aj proti bežnej chrípke?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke
redakcia-nehoda

Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.

Chcem sa spýtať keď som si škodu na aute spôsobil sám teda svojou jazdou som omylom zroloval baner na ceste. Je možné si to uhradiť nejak cez poistku alebo to všetko ide na moju hlavu?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.
Doktor a peniaze-001

Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Zásadnú reformu spôsobu financovania zdravotníctva prináša koncept Value Based Healthcare (VBHC), ktorého základom je pridaná hodnota pre pacienta. Podstatou tohto konceptu je finančné odmeňovanie podľa pridanej hodnoty pre pacienta, a nie na automatické preplácanie zdravotníckych úkonov tak, ako je to dnes.
13.10.2021
Čítať viac o Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Vyberáme z banky.sk