Slováci majú veľa starých neaktualizovaných poistiek

 

Tisíce Slovákov majú v rámci poistenia majetku neaktualizované poistky. Takmer pätina zmlúv v poisťovni Generali je staršia ako 15 rokov a viac ako 5 tis. zmlúv Slováci uzatvorili pred viac ako tridsiatimi rokmi.Generali eviduje aj niekoľko poistiek z roku 1965.

V portfóliu Allianz - Slovenskej poisťovne je približne 40 % zmlúv poistenia majetku starších ako 15 rokov a približne tri percentá zmlúv sú staršie ako 30 rokov. Najstaršiu zmluvu na poistenie majetku eviduje Allianz z roku 1944. Klienti, ktorí si svoje zmluvy pravidelne neaktualizujú, sa podľa poisťovní vystavujú riziku podpoistenia.

Principiálne sa poistenie podľa Allianzu uzatvára na poistnú sumu, ktorá zodpovedá poistnej hodnote vecí, teda cene veci ako novej. "V prípade, že je dojednaná nižšia poistná suma, hovoríme o podpoistení," povedal Gabriel Tóth z komunikačného oddelenia poisťovne Allianz.

Poistenie majetku občanov sa v ČSOB Poisťovni predáva od roku 1997. "V snahe predchádzať podpoisteniam a neaktuálnosti údajov v starších poistných zmluvách naši sprostredkovatelia zvyčajne kontaktujú klientov a prehodnocujú s nimi ich uzatvorene poistné zmluvy," uviedla hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Ako uviedol vrchný riaditeľ úseku poistenia majetku a underwritingu v Generali Péter Lukács, s podpoistenosťou sa firma stretáva aj pri úplne nových poistných zmluvách. Dôvodom sú podľa neho vinkulácie poistných zmlúv v prospech bánk pri hypotékach. Prichádza tak k prípadom, že si klient nehnuteľnosť poistí len na minimálnu sumu stanovenú bankou, resp. do výšky úveru, bez ohľadu na reálnu hodnotu nehnuteľnosti.

Poisťovňa Allianz tiež potvrdila, že aj dnes sa pri dojednávaní nových zmlúv vyskytne situácia, kedy poistná suma je nižšia ako cena novej veci. "Pri dojednaní podpoistenia naši sprostredkovatelia upozorňujú klientov na fakt, že pri prípadnej poistnej udalosti sa výška poistného plnenia zníži v pomere poistnej sumy k cene novej veci," povedal Tóth. Riziko podpoistenia tak podľa Eliášovej stále existuje, a to ak klient uvedie nesprávne alebo nepresné údaje o nehnuteľnosti, ako napríklad nižšiu úroveň vybavenia, či menšiu plochu v metroch štvorcových.

Priemerná poistná suma pri poistení nehnuteľností je na Slovensku podľa štatistík poisťovne Generali zhruba 100 tis. eur. Konkrétne poistné sumy závisia od daného regiónu a lokality. Svoje domácnosti si Slováci cenia podľa Generali priemerne na 10 tis. eur. Od poistnej sumy sa odvíja podľa vyjadrení spoločnosti aj cena poistenia, ktorá je pre slovenských klientov stále prvoradá bez ohľadu na komplexnosť a rozsah poistenia.

"Pozitívnym faktom je, že poisťovňa medziročne zaznamenáva nárast klientov, ktorí aktívne pracujú so svojou poistnou zmluvou a v prípade zhodnotenia svojho majetku žiadajú o úpravu poistnej zmluvy," dodal Lukács. 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk