Slováci majú veľa starých neaktualizovaných poistiek

 

Tisíce Slovákov majú v rámci poistenia majetku neaktualizované poistky. Takmer pätina zmlúv v poisťovni Generali je staršia ako 15 rokov a viac ako 5 tis. zmlúv Slováci uzatvorili pred viac ako tridsiatimi rokmi.Generali eviduje aj niekoľko poistiek z roku 1965.

V portfóliu Allianz - Slovenskej poisťovne je približne 40 % zmlúv poistenia majetku starších ako 15 rokov a približne tri percentá zmlúv sú staršie ako 30 rokov. Najstaršiu zmluvu na poistenie majetku eviduje Allianz z roku 1944. Klienti, ktorí si svoje zmluvy pravidelne neaktualizujú, sa podľa poisťovní vystavujú riziku podpoistenia.

Principiálne sa poistenie podľa Allianzu uzatvára na poistnú sumu, ktorá zodpovedá poistnej hodnote vecí, teda cene veci ako novej. "V prípade, že je dojednaná nižšia poistná suma, hovoríme o podpoistení," povedal Gabriel Tóth z komunikačného oddelenia poisťovne Allianz.

Poistenie majetku občanov sa v ČSOB Poisťovni predáva od roku 1997. "V snahe predchádzať podpoisteniam a neaktuálnosti údajov v starších poistných zmluvách naši sprostredkovatelia zvyčajne kontaktujú klientov a prehodnocujú s nimi ich uzatvorene poistné zmluvy," uviedla hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Ako uviedol vrchný riaditeľ úseku poistenia majetku a underwritingu v Generali Péter Lukács, s podpoistenosťou sa firma stretáva aj pri úplne nových poistných zmluvách. Dôvodom sú podľa neho vinkulácie poistných zmlúv v prospech bánk pri hypotékach. Prichádza tak k prípadom, že si klient nehnuteľnosť poistí len na minimálnu sumu stanovenú bankou, resp. do výšky úveru, bez ohľadu na reálnu hodnotu nehnuteľnosti.

Poisťovňa Allianz tiež potvrdila, že aj dnes sa pri dojednávaní nových zmlúv vyskytne situácia, kedy poistná suma je nižšia ako cena novej veci. "Pri dojednaní podpoistenia naši sprostredkovatelia upozorňujú klientov na fakt, že pri prípadnej poistnej udalosti sa výška poistného plnenia zníži v pomere poistnej sumy k cene novej veci," povedal Tóth. Riziko podpoistenia tak podľa Eliášovej stále existuje, a to ak klient uvedie nesprávne alebo nepresné údaje o nehnuteľnosti, ako napríklad nižšiu úroveň vybavenia, či menšiu plochu v metroch štvorcových.

Priemerná poistná suma pri poistení nehnuteľností je na Slovensku podľa štatistík poisťovne Generali zhruba 100 tis. eur. Konkrétne poistné sumy závisia od daného regiónu a lokality. Svoje domácnosti si Slováci cenia podľa Generali priemerne na 10 tis. eur. Od poistnej sumy sa odvíja podľa vyjadrení spoločnosti aj cena poistenia, ktorá je pre slovenských klientov stále prvoradá bez ohľadu na komplexnosť a rozsah poistenia.

"Pozitívnym faktom je, že poisťovňa medziročne zaznamenáva nárast klientov, ktorí aktívne pracujú so svojou poistnou zmluvou a v prípade zhodnotenia svojho majetku žiadajú o úpravu poistnej zmluvy," dodal Lukács. 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk