Prieskum: Každý druhý Slovák bude tento rok bez dovolenky. Väčšina zostáva doma

Plánujete tento rok dovolenkovať mimo svojho bydliska? Ak sa chystáte na dovolenku, bude to doma či v zahraničí? Ako plánujete stráviť svoju dovolenku? Aký je váš rozpočet na tohtoročnú dovolenku? Na tieto otázky sme sa pýtali Slovákov v prieskume pre tohtoročnú letnú sezónu.

beachside-relaxing

Väčšina z nás zostáva doma

„Prieskum sme realizovali s agentúrou Focus v závere mája, tesne pred štartom letnej sezóny, aby sme zachytili aktuálnu cestovateľskú náladu Slovákov,“ hovorí Ivan Bobošík, PR konzultant poisťovne Groupama.

Dáta z prieskumu naznačujú, že každý druhý Slovák zostáva tento rok doma a dovolenku neplánuje. Respondenti, ktorí dovolenku plánujú (48%) „sú prevažne v mladšom a strednom veku, s vyšším vzdelaním, z nemanuálnych profesií, podnikatelia a živnostníci. Celkovo ide o skupinu ľudí s vyššími mesačnými príjmami domácnosti nad 1600 EUR,“ vysvetľuje riaditeľ agentúry Focus, Martin Slosiarik.

Zároveň platí, že ak sa už ľudia na dovolenku chystajú, v drvivej väčšine je to na 5 a viac dní (81%).

Lákadlom je more a turistika

Tatry, Gemer či Zemplínska Šírava pre toto leto asi nebudú veľkým lákadlom. Doma sa chystá dovolenkovať menej ako polovica respondentov, ktorí dovolenku tento rok plánujú (40%). Tí sa najviac tešia na chaty, turistiku na horách či kúpaliská a aquaparky.

Pre dovolenkujúcich, ktorí sa chystajú do zahraničia (60%) je cieľ ich dovolenky jednoznačný. Takmer všetci, ktorí budú dovolenkovať v zahraničí, plánujú cestovať za morom (85%).

Poznávacie zájazdy či návšteva rodiny nepatria medzi preferované spôsoby, ako tráviť letnú dovolenku a plánuje ich len 14%, resp. 9% dovolenkujúcich v zahraničí.

Otázka 1: Kde plánujete stráviť letnú dovolenku, na Slovensku alebo v zahraničí?
Otázka 2: Akým spôsobom plánujete stráviť vašu letnú dovolenku?


prieskum

Zdroj: Groupama

Aký rozpočet majú Slováci tento rok na dovolenku?

Asi nie je prekvapením, že dovolenkujúci v zahraničí majú pripravený väčší rozpočet ako dovolenkujúci na Slovensku. Takmer všetci respondenti (82%), ktorí budú tráviť dovolenku na Slovensku plánujú minúť najviac 1000 EUR.
Naopak, takmer tri štvrtiny ľudí (67%), ktorí sa chystajú na dovolenku do zahraničia počítajú s celkovými nákladmi nad 1000 EUR. Pätina z nich dokonca plánuje minúť viac ako 2000 EUR. Dovolenka na Slovensku tak bude podľa očakávaní respondentov výrazne lacnejšia.

Otázka 3: Aký rozpočet plánujete celkovo minúť na zabezpečenie hlavnej letnej dovolenky? (celkové náklady pre všetkých členov domácnosti, doprava, ubytovanie, strana a ďalšie výdavky).


dovolenka

Zdroj: Groupama

Vyberáme z poistovne.sk

holiday-suitcase

Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov

Poistovne.sk sa pozreli nato, koľko zaplatíte za cestovné poistenie a čo za to dostanete. Poistky sa líšia aj v cene aj vo výške poistného krytia.
30.06.2022 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov
burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface

Zdravotné poisťovne varujú: Stovky tisíc liekov na vysoký tlak ostáva v lekárňach nevyzdvihnutých!

Desiatky až stovky tisíc liekov, ktoré predpíšu lekári pacientom na vysoký krvný tlak, zostávajú nevybraté v lekárni. Dôvera eviduje okolo  60-tisíc nevyzdvihnutých liekov za rok.
29.06.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Zdravotné poisťovne varujú: Stovky tisíc liekov na vysoký tlak ostáva v lekárňach nevyzdvihnutých!
two-people-in-a-car-look-at-a-map-while-smiling

Allianz radí ako bezpečne cestovať autom na dovolenku

Po dvoch rokoch poznačených pandémiou, nás zrejme konečne čaká dovolenková sezóna bez väčších obmedzení. Viacerí Slováci uprednostňujú pri ceste do obľúbených dovolenkových destinácií, ako sú Chorvátsko či Taliansko, presun vlastným autom. Allianz – Slovenská poisťovňa pripravila viacero odporúčaní, ktoré majú pomôcť, aby jazda autom na dovolenku bola bezpečná a bezproblémová.
29.06.2022
Čítať viac o Allianz radí ako bezpečne cestovať autom na dovolenku

Vyberáme z banky.sk