Pri zmene či ukončení PZP si postrážte dátum
Na zmenu povinného zmluvného poistenia máte už iba do polovice novembra, ak sa vaša zmluva končí koncom roka.
Do začiatku novembra majú poisťovne povinnosť zverejniť nové cenníky k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) na budúci rok. Niektoré poisťovne už prezradili novinky aj ceny iné čakajú na poslednú chvíľu. Po ich zverejnení už nebudete mať veľa času na rozhodovanie o zmene poisťovne.
V prípade, že sa vaša poistná zmluva končí koncom tohto roka a rozhodnete sa pre zmenu, musíte podľa zákona vypovedať starú zmluvu najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. Nemôžete to urobiť online, ale iba písomne poštou alebo osobne na pobočke.
Termín by ste nemali prešvihnúť ani o deň, lebo poisťovne sú na to prísne. “Výpoveď musí byť doručená do poisťovne presne 42 dní pred výročným dňom danej poistnej zmluvy, nestačí mať podací lístok z pošty,“ upozorňuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne. Ak termín nestihnete, budete musieť ostať v starej poisťovni ďalší rok.
Pri výpovedi zmluvy by ste si mali ujasniť aj pojmy a dátumy. Poistné obdobie je síce ročné, ale nemusí byť zhodné s kalendárnym rokom. Ak ste poistku uzavreli napríklad v marci tak ju musíte vypovedať v polovici januára a nie teraz. Poisťovne dobu poistenia nazývajú technickým rokom.
- Systém malusu pri PZP funguje len niekde
- Asistenčné služby pri PZP sú limitované
- Poisťovne lákajú klientov na PZP veľkými vstupnými zľavami
Presťahovaním PZP sa plateniu nevyhnete
Ak by ste chceli na PZP ušetriť a nezaplatiť starej poisťovni posledné platby, a prešli by ste ku konkurencii, neoplatí sa to. Zákon vás donúti poistiť sa u tej istej poisťovne.
„Podľa zákona, ak poistenie zanikne pre neplatenie poistného, nové PZP je možné uzavrieť len u poisťovateľa, u ktorého predchádzajúce poistenie zaniklo pre neplatenie,“ uvádza Gabriel Tóth, z komunikačného oddelenia Allianz – Slovenskej poisťovne.
Oslovené poisťovne zhodne tvrdia, že poistná zmluva uzavretá s novou poisťovňou by bola neplatná.
Navyše pri uzavretí novej poistnej zmluvy ste povinný informovať, o predošlom PZP a ako zaniklo. „V
prípade nepravdivého vyhlásenia môže poisťovateľ uplatniť voči poistníkovi sankciu,“ dodáva Tóth.
Preverte si auto aj majiteľa pri kúpe
V médiách sa objavil príbeh majiteľa auta, ktorému poisťovňa zrušila zmluvu o PZP a nevyplatila škodu, lebo zistila, že zmluva je neplatná, keďže predošlý majiteľ neplatil za auto poistku. Poistovne zisťovali či také problémy môžu skutočne nastať, ak ste si kúpili ojazdené auto a jeho majiteľ neplatil PZP, pričom vás o tom neinformoval.
Tóth z Allianz - SP tvrdí, že neexistuje právny vzťah súčasného vlastníka motorového vozidla s minulými neukončenými povinnosťami predošlého vlastníka.
Podobne situáciu hodnotí aj Smatanová: „PZP zaniká prevodom držby na nového majiteľa, teda vy ako nový majiteľ nemôžete mať problémy zo záväzkového vzťahu niekoho iného – pôvodného majiteľa.“