Preplácanie úkonov u zubára

Pacienti si už zvykli, že u zubára sa za zákroky dopláca. Niektorých však výška doplatkov prekvapí. Ako sa v doplatkoch orientovať a existuje nárok na preplatenie doplatku poisťovňou?

 

 

Čo vám u zubára preplatí poisťovňa v roku 2016?
čítajte viac >>

             

lista Neprehliadnite ============================================================================

Predstavte si, že u zubára pri chirurgickom zákroku doplatíte viac ako 200 eur. Zdá sa vám to veľa a zisťujete, či je možné spätne žiadať tieto peniaze späť od svojej zdravotnej poisťovne. POISTOVNE. sk sa na tento prípad spýtali všetkých troch zdravotných poisťovní, ktoré sú na slovenskom trhu. Union zdravotná poisťovňa rozlišuje medzi úkonom u zmluvného lekára a nezmluvného. „Zmluvný lekár si fakturuje výkony do zdravotnej poisťovne a predmetná suma je doplatkom, ktorý je nad rámec verejného zdravotného poistenia, a o ktorom by mal lekár pacienta informovať vopred,“ informuje Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne. Ak ste ošetrení u nezmluvného lekára a ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, musíte v Unione vopred požiadať o schválenie poskytnutia príspevku na úhradu. „Spätná refundácia po poskytnutí zdravotnej starostlivosti nie je možná,“ dodáva Smatanová. Aj Zuzana Horníková, hovorkyňa Zdravotnej poisťovne Dôvera odporúča pacientom, ktorí chcú podstúpiť plánovaný zákrok u nezmluvného zubára, požiadať o príspevok zdravotnej poisťovne vopred.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza výkony v stomatológii v zmysle platnej legislatívy. Výkony, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, nájdete vo vestníku Ministerstva zdravotníctva SR. Všeobecná zdravotná poisťovňa má pre svojich poistencov zabezpečenú sieť zmluvných lekárov. Ak by niekto chcel ošetrenie u nezmluvného lekára, podmienky poskytnutia príspevku na úhradu si nájde na internetovej stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

V zozname výkonov sú plne uhrádzané napríklad: preventívne prehliadky, RTG vyšetrenia, amalgámové plomby, trhanie zubov či chirurgické výkony v ústnej dutine. Čiastočne uhrádzané sú napríklad: plomby z nadštandardného materiálu, zubné mostíky a korunky či výkony čeľustnej ortopédie.„Výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia je lekár povinný uviesť v cenníku a o doplatkoch by mal pacienta vopred informovať,“ dodáva Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ak by pacient zistil, že zaplatil za niečo, na čo má nárok, môže požiadať zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca, kde si tieto informácie môže overiť.
Medzi zubármi už existuje konkurencia, a teda aj rôzne ceny za rovnaké úkony. Oplatí sa teda urobiť si prieskum trhu a vybrať si podľa ceny a kvality. 

Vyberáme z poistovne.sk

hand-logs-in-to-laptop

Sme tu pre všetko, na čom záleží

V KOMUNÁLNEJ poisťovni sa vám snažíme ponúknuť tie najkomfortnejšie riešenia, čomu neustále prispôsobujeme aj našu webovú stránku www.kpas.sk. Uzatvorenie poistenia, nahlasovanie poistnej udalosti či správa klientskeho účtu – to všetko s nami vybavíte bezpečne a z pohodlia domova.
17.09.2020
Čítať viac o Sme tu pre všetko, na čom záleží
burst-nicole-de-khors-young-old-using-technology

Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchá. Zvládnete ju aj cez internet.

Minulý rok zmenilo zdravotnú poisťovňu viac ako 242-tisíc ľudí. Posledný termín na zmenu zdravotnej poisťovne tento rok je 30.9.2020. Akým spôsobom môžete podať prihlášku a na čo nesmiete zabudnúť?
14.09.2020 | redakcia
Čítať viac o Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchá. Zvládnete ju aj cez internet.
burst-Matthew Henry-zubar

Ponuka benefitov zdravotných poisťovní na rok 2021

Zdravotné poisťovne bojujú o klientov rôznymi benefitmi, ktoré poistencovi dokážu ušetriť stovky euro ročne. Oproti minulému roku pribudlo veľa noviniek. Oplatí sa ich poznať.
10.09.2020 | redakcia
Čítať viac o Ponuka benefitov zdravotných poisťovní na rok 2021

Vyberáme z banky.sk