Poistka a oprávnená osoba. Prečo je dobré ju mať?

Kto je to oprávnená osoba a prečo je výhodné mať ju určenú v poistnej zmluve? Môžem si určiť oprávnenú osobu aj dodatočne?

business-women-working

Kto je oprávnená osoba v životnom poistení

Je to občan alebo právnická osoba, ktorá má právo na poistné plnenie v prípade smrti poisteného. „Ak je oprávnená osoba menovaná/stanovená v poistnej zmluve, môže byť určená vzťahom, napríklad manželka, deti, brat, a tak ďalej, a dostane poistné plnenie v takom percentuálnom pomere, ako si písomne určí poistený,“ vysvetľuje Daniela Tomášková, PR manažérka NN Životnej poisťovne.

Aká je hlavná výhoda určenia oprávnenej osoby?

Je to zrýchlený proces poistného plnenia v prípade smrti poisteného, kedy sa nemusí čakať na zdĺhavé dedičské konanie, ktoré môže trvať celé mesiace, a navyše sa neplatí poplatok za dedičské konanie. „Oprávnená osoba tak môže získať vyšší finančný obnos, ako v prípade započítania poistného plnenia do dedičského konania. Práve preto odporúčame klientom pri uzatváraní poistnej zmluvy zvoliť si možnosť určiť si konkrétne oprávnené osoby, ktorým by bolo vyplatené poistné plnenie v prípade smrti poisteného,“ vysvetľuje Tomášková s tým, že u nich vyplácajú peniaze z poistného plnenia oprávnenej osobe obyčajne do 15 dní po doručení všetkých potrebných dokumentov a prešetrení poistnej udalosti. „Pozostalí, respektíve oprávnená osoba, musia pritom doložiť vyplnené Oznámenie poistnej udalosti, kde musí byť oprávnená osoba identifikovaná, overenú kópiu úmrtného listu a niekedy žiadame aj Výpis zo zdravotnej dokumentácie, v prípade nehody záver policajného šetrenia,“ hovorí ďalej. „Potrebujeme vedieť i dôvod úmrtia, takže pýtame List o prehliadke mŕtveho. V prípade, že oprávnené osoby nie sú určené, musíme poznať okruh dedičov a ich percentuálny nárok na poistné plnenie, a preto sa vždy čaká na rozhodnutie z dedičského konania.“

Kedy si môže poistená osoba určiť oprávnenú osobu?

Klient môže určiť oprávnenú osobu pri uzatváraní zmluvy životného poistenia, alebo aj v priebehu jej trvania, a môže ju tiež hocikedy zmeniť, vysvetľuje ďalej Tomášková. „Ďalší podstatný význam určenia oprávnenej osoby vzniká najmä v prípadoch, ak klient chce, aby sa peniaze dostali partnerovi, s ktorým nie je zosobášený, prípadne úplne inej osobe, s ktorou nie je v príbuzenskom vzťahu. Ak by sa totiž stalo poistné plnenie predmetom dedičstva, nemuseli by sa k nemu tieto osoby vôbec dostať, prípadne by získali len ich časť. V prípade dedičského konania sú vždy uspokojené nároky v poradí v zmysle Občianskeho zákonníka.“

Odporúča sa teda uviesť oprávnenú osobu v poistnej zmluve?

„Uviesť oprávnenú osobu, ktorej poisťovňa vyplatí poistné plnenie v prípade smrti poisteného, rozhodne odporúčame. Klient tak nadobudne istotu, že v prípade jeho smrti získa peniaze z poistného plnenia priamo osoba, ktorú sám v poistnej zmluve stanovil, pričom táto osoba s ním nemusí byť v žiadnom rodinnom vzťahu,“ vysvetľuje Katarína Kukurová, hovorkyňa poisťovne Generali. „Možnosť stanoviť oprávnenú osobu je tak výhodná napríklad pre partnerov, ktorí nie sú v manželskom zväzku, a chcú, aby v prípade ich smrti bol ich partner finančne zabezpečený vďaka priamemu nároku na poistné plnenie,“ dodáva s tým, že ich klienti možnosť uviesť oprávnenú osobu vo väčšine prípadov využívajú.

Určiť si oprávnenú osobu je možné aj v prípade II. dôchodkového piliera, čo je práve jednou z jeho výhod v porovnaní s I. pilierom, kde nasporené financie na dôchodok nie je možné dediť. „Ak poberateľ doživotného dôchodku zomrie počas prvých 7 rokov jeho poberania, zostatok sumy, ktorá mala byť vyplatená počas týchto 7 rokov, bude vyplatená oprávnenej osobe, ktorú si sporiteľ určil v zmluve. Ak takáto osoba nebola určená, nevyplatená suma je predmetom dedenia,“ dodáva Kukurová.

Ako uvádzať oprávnenú osobu?

„Klient ju uvádza buď vzťahom, alebo menom, priezviskom a dátumom narodenia. Oprávnených osôb môže byť aj viac a klient si určí percentuálne rozdelenie medzi všetky určené osoby,“ vysvetľuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie z poisťovne Allianz. Zároveň hovorí, že uvedenie oprávnenej osoby odporúča. „Práve určenie oprávnenej osoby je podstatou poistenia, keďže ide o osobu, ktorej pripadne poistné plnenie v prípade smrti poistenej osoby,“ dodáva s tým, že klienti si poistenie zakladajú práve z dôvodu, aby bolo v prípade ich smrti postarané o ich najbližších a určením oprávnenej osoby klient presne adresuje poistné plnenie.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk