Poistka a oprávnená osoba. Prečo je dobré ju mať?
Kto je to oprávnená osoba a prečo je výhodné mať ju určenú v poistnej zmluve? Môžem si určiť oprávnenú osobu aj dodatočne?

Kto je oprávnená osoba v životnom poistení
Je to občan alebo právnická osoba, ktorá má právo na poistné plnenie v prípade smrti poisteného. „Ak je oprávnená osoba menovaná/stanovená v poistnej zmluve, môže byť určená vzťahom, napríklad manželka, deti, brat, a tak ďalej, a dostane poistné plnenie v takom percentuálnom pomere, ako si písomne určí poistený,“ vysvetľuje Daniela Tomášková, PR manažérka NN Životnej poisťovne.Aká je hlavná výhoda určenia oprávnenej osoby?
Je to zrýchlený proces poistného plnenia v prípade smrti poisteného, kedy sa nemusí čakať na zdĺhavé dedičské konanie, ktoré môže trvať celé mesiace, a navyše sa neplatí poplatok za dedičské konanie. „Oprávnená osoba tak môže získať vyšší finančný obnos, ako v prípade započítania poistného plnenia do dedičského konania. Práve preto odporúčame klientom pri uzatváraní poistnej zmluvy zvoliť si možnosť určiť si konkrétne oprávnené osoby, ktorým by bolo vyplatené poistné plnenie v prípade smrti poisteného,“ vysvetľuje Tomášková s tým, že u nich vyplácajú peniaze z poistného plnenia oprávnenej osobe obyčajne do 15 dní po doručení všetkých potrebných dokumentov a prešetrení poistnej udalosti. „Pozostalí, respektíve oprávnená osoba, musia pritom doložiť vyplnené Oznámenie poistnej udalosti, kde musí byť oprávnená osoba identifikovaná, overenú kópiu úmrtného listu a niekedy žiadame aj Výpis zo zdravotnej dokumentácie, v prípade nehody záver policajného šetrenia,“ hovorí ďalej. „Potrebujeme vedieť i dôvod úmrtia, takže pýtame List o prehliadke mŕtveho. V prípade, že oprávnené osoby nie sú určené, musíme poznať okruh dedičov a ich percentuálny nárok na poistné plnenie, a preto sa vždy čaká na rozhodnutie z dedičského konania.“- PORADŇA: Životné poistenie
- Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu vy a kedy poisťovňa? 1.časť
- Ako sa dá vypovedať poistná zmluva? 2.časť
- Lekári sa sťažujú na byrokraciu pri plnení škôd zo životnej poistky
Kedy si môže poistená osoba určiť oprávnenú osobu?
Klient môže určiť oprávnenú osobu pri uzatváraní zmluvy životného poistenia, alebo aj v priebehu jej trvania, a môže ju tiež hocikedy zmeniť, vysvetľuje ďalej Tomášková. „Ďalší podstatný význam určenia oprávnenej osoby vzniká najmä v prípadoch, ak klient chce, aby sa peniaze dostali partnerovi, s ktorým nie je zosobášený, prípadne úplne inej osobe, s ktorou nie je v príbuzenskom vzťahu. Ak by sa totiž stalo poistné plnenie predmetom dedičstva, nemuseli by sa k nemu tieto osoby vôbec dostať, prípadne by získali len ich časť. V prípade dedičského konania sú vždy uspokojené nároky v poradí v zmysle Občianskeho zákonníka.“- BLOG: Životné poistenie
- Porovnanie životných poistiek
- Životné poistenie - na čo treba prihliadať, aby ste si ho nastavili správne 1. časť
Odporúča sa teda uviesť oprávnenú osobu v poistnej zmluve?
„Uviesť oprávnenú osobu, ktorej poisťovňa vyplatí poistné plnenie v prípade smrti poisteného, rozhodne odporúčame. Klient tak nadobudne istotu, že v prípade jeho smrti získa peniaze z poistného plnenia priamo osoba, ktorú sám v poistnej zmluve stanovil, pričom táto osoba s ním nemusí byť v žiadnom rodinnom vzťahu,“ vysvetľuje Katarína Kukurová, hovorkyňa poisťovne Generali. „Možnosť stanoviť oprávnenú osobu je tak výhodná napríklad pre partnerov, ktorí nie sú v manželskom zväzku, a chcú, aby v prípade ich smrti bol ich partner finančne zabezpečený vďaka priamemu nároku na poistné plnenie,“ dodáva s tým, že ich klienti možnosť uviesť oprávnenú osobu vo väčšine prípadov využívajú.Určiť si oprávnenú osobu je možné aj v prípade II. dôchodkového piliera, čo je práve jednou z jeho výhod v porovnaní s I. pilierom, kde nasporené financie na dôchodok nie je možné dediť. „Ak poberateľ doživotného dôchodku zomrie počas prvých 7 rokov jeho poberania, zostatok sumy, ktorá mala byť vyplatená počas týchto 7 rokov, bude vyplatená oprávnenej osobe, ktorú si sporiteľ určil v zmluve. Ak takáto osoba nebola určená, nevyplatená suma je predmetom dedenia,“ dodáva Kukurová.