Poistenie cukrovkárov

Cukrovka je jednou z najčastejších chronických chorôb Slovákov a jej liečbu výrazne skomplikovala pandémia. Ako je to so životným poistením cukrovkárov?

Doktor a peniaze-005
Diabetes mellitus, teda cukrovka, je označenie skupiny ochorení rôzneho pôvodu, u ktorých je spoločným znakom zvýšená hladina krvného cukru. Tá spôsobuje závažné poruchy v ľudskom tele a je spojená s akútnymi aj chronickými komplikáciami.

Diabetes I. typu patrí medzi autoimúnne ochorenia, kedy vlastný imunitný systém ničí funkciu pankreasu. Bol diagnostikovaný cca 7,4 % pacientov. Vyskytuje sa viac u detí a dospievajúcich.

Cukrovka II. typu je zapríčinená zníženou citlivosťou tkaniva tela na inzulín, trpí ňou viac ako 90% cukrovkárov a vyskytuje sa prevažne u dospelých trpiacich nadváhou či obezitou a u starších ľudí vo veku 65 až 84 rokov. Nástup a vývoj choroby je možné ovplyvniť správnou životosprávou a pohybom.

Liečbu diabetu skomplikovala pandémia

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa na Slovensku v roku 2020 liečilo na cukrovku 352 130 pacientov. Lekári upozorňujú, že Obsah článkuliečbu diabetu výrazne skomplikovala pandémia. Protipandemické opatrenia spôsobili, že diabetici obmedzili návštevy u lekára a poľavili aj v dodržiavaní režimových opatrení. Menej sa hýbu, horšie sa stravujú a mnohí prežívajú stres z následkov krízy. To všetko vplýva na zhoršenie metabolickej kontroly a zvyšuje sa riziko komplikácií. Diabetológovia odporúčajú pacientom, aby naďalej pravidelne komunikovali so svojím lekárom, dodržiavali zásady predpísanej liečby, nezabúdali na pohyb a cvičenie, zdravú stravu a dostatok odpočinku.
„Obávame sa, že diabetes II. typu je práve jednou z diagnóz, s ktorou sa v dôsledku koronavírusovej pandémie budeme u klientov stretávať ešte častejšie,“ konštatuje manažérka poistenia osôb UNIQA Eva Trajboldová.

Čo na to poisťovne

Tento trend sledujú aj komerčné poisťovne, ktoré musia na základe dlhodobých štatistík odvodiť pravdepodobné scenáre a podľa toho upraviť svoje produkty, krytie a cenu.
Napríklad poisťovňa UNIQA rozlišuje pri poistení v súvislosti s touto diagnózou tri postupy.

Cukrovka je diagnostikovaná až v dobe poistenia

Ak je ochorenie diagnostikované až v dobe trvania životného poistenia, prípadne pripoistenia závažných ochorení, kryje toto riziko podľa poistných podmienok v prípade všetkých následkov, aké táto choroba prináša (invalidita, príp. srdcový infarkt, transplantácia obličiek, slepota a pod.). Všetky tieto situácie môžu predstavovať poistnú udalosť dohodnutú v poistnej zmluve.

Cukrovka je diagnostikovaná už v dobe začiatku poistenia

„Ak má dospelá osoba cukrovku už v okamihu dojednania poistenia, skúmajú sa podrobnejšie ďalšie údaje – samotná diagnóza nie je dôvodom odmietnutia prijatia do poistenia,“ hovorí E. Trajboldová.

Ak má osoba pri uzatváraní poistenia už aj zdravotné komplikácie, súvisiace s cukrovkou, spravidla je zmluva spojená s výlukami veľmi pravdepodobných následných zdravotných ťažkostí.

Ak komplikácie nemá, väčšinou je dojednanie zaťažené len vyšším rizikovým príplatkom.

U detí sa pri vstupe do poistenia taktiež overuje zdravotný stav. Ak dieťa nemá zdravotné problémy a diabetes nie je diagnostikovaný už pred vznikom poistenia, je krytý v plnom rozsahu v rámci poistenia kritických chorôb dieťaťa. Pokiaľ do poistenia vstupuje dieťa, ktoré sa na cukrovku už lieči, sú následky tohto ochorenia z poistenia automaticky vylúčené.

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk