Poistenie bicykla a škody spôsobené cyklistami

Podľa policajnej štatistiky zmizlo na Slovensku v minulom roku 664 bicyklov, čím zlodeji spôsobili škodu vo výške 490 tis EUR. Pozrieme sa, ako treba bicykel správne zabezpečiť aj poistiť.
Polícii sa darí objasniť len približne tretinu prípadov (28%). Aj to však znamená len toľko, že sa nájde páchateľ, nie bicykel.

Bicykel uložený doma alebo v pivnici


Bicykel už v súčasnosti nie je lacná záležitosť a namieste je otázka, je v pivnici či garáži v bezpečí? Mnoho cyklistov si neuvedomuje, že bicykel, rovnako ako všetky športové potreby, je automaticky poistením krytý v poistení zariadenia domácnosti. Poisťovne pri odškodnení rozlišujú, či bicykel zmizol priamo z bytu či domu alebo z pivníc či garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti.

Ak bicykel ukradnú z priestorov bytu či domu, UNIQA poisťovňa nemá stanovený žiadny limit plnenia, teda bicykel alebo bicykle sú kryté do stanovenej poistnej sumy za zariadenie domácnosti.

V mimobytových priestoroch patriacich k bytu , resp. vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch je poistné krytie maximálne do 30 % z poistnej sumy za zariadenie domácnosti. Pri priemernej poistnej sume za zariadenie domácnosti 25 tisíc eur, 30% je stále dosť na pokrytie ceny aj drahšieho bicykla.

V rámci poistného plnenia poisťovňa uhradí klientovi náklady, ktoré vynaložil na zakúpenie nového bicykla rovnakého typu a parametrov, aké mal odcudzený bicykel. V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa bicykel nachádzal.

Pozor na zabezpečenie


Aj keď je bicykel automaticky zahrnutý v rámci poistenia domácnosti v poistnom krytí, treba myslieť na správne zabezpečenie proti krádeži, ktoré je pri poistnom plnení rozhodujúce.

Aby vám poisťovňa uznala nárok na odškodnenie za ukradnutie, musíte mať priestor zabezpečný spôsobom dohodnutým v poistnej zmluve.

Priestory ako garáž a pivnica, v ktorých parkujete bicykel, musia mať plné steny (murované, drevené, železné) bez medzier. Uzamykací systém vstupných dverí do týchto priestorov musí byť zložený z bezpečnostného zámku, ktorý tvorí zadlabávací zámok, bezpečnostná cylindrická vložka a bezpečnostné kovanie. V prípade, ak napr. pivnica v bytovom dome nespĺňa uvedené parametre zabezpečenia, avšak vstupné dvere do pivničných priestorov , v ktorých sa pivnica nachádza, sú plné s bezpečnostným zámkom a boli násilne prekonané, bude poistné plnenie poskytnuté do nižšieho limitu.

Ak máte zámok, ktorý nespĺňa zmluvne stanovené parametre zabezpečenia, poisťovňa nemusí vzniknutú škodu preplatiť.

V prípade poistenia mimo domu s územnou platnosťou Európa (napr. pri ubytovaní v hoteli či v internáte) sa však predpísané zabezpečenie nevyžaduje. Tu postačuje policajná správa, z ktorej bude evidentné, že došlo k prekonaniu prekážky (prekonané dvere, okná, prípadne zámok, ktorý nemusí byť bezpečnostný).

Existuje aj iná možnosť ako si poistiť bicykel


Poisťovňa Generali zas ponúka poistenie bicykla ako samostatný produkt, v rámci ktorého preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. Poistenie je platné aj v zahraničí.

Nový bicykel si môžete poistiť priamo pri jeho kúpe u predajcu. Poistiť je však možné aj starší bicykel a to do veku 3 rokov. Budete k tomu potrebovať záručný list, pokladničný doklad aj bicykel. V rámci poistenia bicykla máte k dispozícii aj asistenčné služby, ktoré v prípade nehody zabezpečia odvoz cyklistu do nemocnice, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu pri nehode. Kompletný zoznam poskytovateľov poistenia nájdete na webe poisťovne Generali.

Čo so škodami, ktoré spôsobíte vy ako cyklista?


Poisťovne sa nezriedka stretávajú s nehodami, keď cyklista narazí do chodca, motorového vozidla, psa, či do iného cyklistu.Nezabúdajte, že v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti máte poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobíte ako cyklista svojou jazdou. Poistenie platí nielen doma, ale v celej Európe.
 

Vyberáme z poistovne.sk

34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS
hands-grasping-a-steering-wheel

Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Každý deň nahlásia klienti Allianz – Slovenskej poisťovne v priemere 650 až 700 poistných udalostí. Približne tretina týchto škôd sa týka vozidiel. Čo robiť, aby vaša škoda bola vyriešená čo najskôr a k vašej spokojnosti? Tu je niekoľko tipov:
29.04.2021
Čítať viac o Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Vyberáme z banky.sk