Poistné podvody v životnom poistení. Postihy hrozia pacientovi aj lekárom

Na poistnom trhu kolujú smutno-smiešne historky, čo všetko sú ľudia ochotní spraviť, aby sa dostali k peniazom zo životnej poistky. Od odseknutia si časti prsta až po fingovanie rôznych chorôb. V tejto hre však poistencovi musí pomôcť aj lekár. A žiaľ, niektorí to aj robia.

Doktor a peniaze-001
V predchádzajúcom článku sme písali o tom, ktorý lekár má vyplňať tlačivo pre poisťovňu, ak si chce pacient nárokovať poistné plnenie od poisťovne v prípade choroby alebo úrazu.

Spolupráca na podvodoch

POISTOVNE.sk zisťovali, či sa poisťovne stretli s prípadmi, že sa pacient s lekárom dohodol na nadhodnotení poškodenia zdravia, aby pacient dostal viac peňazí zo životnej či úrazovej poistky.

Poisťovne zhodne tvrdia, že s takýmito praktikami sa stretli a stretávajú. Najbežnejšie prípady sú také, že lekár neodôvodnene predĺži pracovnú neschopnosť (PN) alebo dokonca vystaví lekársku dokumentáciu o úraze, ktorý sa nestal. „Účelom je neoprávnene vylákať poistné plnenie od poisťovne. V konečnom dôsledku si takýto zisk klient a lekár delia alebo sa dohodnú na rôznych alternatívach kompenzácie za takto vystavené lekárske potvrdenia,“ uvádza Daniela Tomášková, hovorkyňa NN životnej poisťovne.

Generali poisťovňa tieto poistné podvody zaznamenáva každoročne. „V minulom roku predstavovali spomedzi všetkých zaznamenaných prípadov pokusy o podvod zo životného poistenia až 31 percent,“ uvádza Katarína Kukurová, hovorkyňa Generali.

Pri úrazovom poistení sa podozrenia na podvody stávajú najmä pri mäkkých diagnózach (podvrtnutia kĺbov či pomliaždeniny). V takýchto prípadoch poisťovňa žiada röntgenové (RTG) snímky, prípadne ďalšiu zdravotnú dokumentáciu na potvrdenie diagnózy. „Niektorí poškodení ich však buď následne nedoručia alebo RTG snímky hlásené diagnózy nepotvrdia. Zaznamenali sme dokonca diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú,“ priznáva K. Kukurová. Podozriví z nekalého konania preto v niektorých prípadoch nie sú len poistenci, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali.

Allianz – SP zase v lete hlásila, že v prvom polroku tohto roka jej na životnom poistení stúpol počet pokusov o podvod o takmer 120 % na 1613 prípadov. Na týchto výsledkoch sa podľa poisťovne podpísala aj nestabilná situácia v spoločnosti súvisiaca s COVID-19.

Spoločné vyšetrovanie

Podozrivými prípadmi sa v poisťovni Generali zaoberá špeciálny tím. Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami a v prípade potreby vyšetrujú prípady aj v súčinnosti s políciou.

Pri odhaľovaní poistných podvodov funguje aj silná spolupráca medzi životnými poisťovňami, predovšetkým cez oddelenia boja proti poistným podvodom v Slovenskej asociácii poisťovní alebo cez platformu na výmenu informácií medzi poisťovňami. Špecializovaní pracovníci, ktorí odhaľujú trestnú činnosť či zamedzujú výplate neoprávnených poistných plnení sa nazývajú anti-fraud úradníci. „Do odhaľovania, či identifikovania poistných podvodov sú zapojení i zamestnanci a interná distribučná sieť NN poradcov,“ dodáva D. Tomášková. Okrem ľudí poisťovne využívajú aj softvérový systém varovných hlášok. V prípade odhalenia pokusu o poistný podvod poisťovňa klientovi v súlade s poistnými podmienkami vypovie zmluvu a v obzvlášť závažných prípadoch sú podklady postúpené orgánom činným v trestnom konaní.

Postihy pre pacienta aj lekára

Ak sa pacientovi a lekárovi dokáže vina, hrozia im aj trestné postihy, pretože ide o trestný čin poisťovacieho podvodu, pričom trestný zákon toto konanie opisuje ako formu spolupáchateľstva. Lekár tiež okrem tohto postihu môže prísť o lekársku licenciu a dostať trest zákazu činnosti.

Vyberáme z Poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk