Počet nehôd hlásených z PZP vlani klesol

 

Ani v minulom roku sa vodičom dopravné nehody na cestách nevyhýbali, avšak ich počet klesol. Podľa štatistiky Slovenskej kancelárie poisťovateľov majitelia áut vlani nahlásili 122 491 poistných udalostí plnených z povinného zmluvného poistenia (PZP). V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to pokles o 331 hlásení.

ČSOB Poisťovňa v tejto oblasti zaznamenala viacero hlásení, ako napríklad zrážku auta s vlakom či diviakom. Poistencom vyplatila z povinného zmluvného poistenia tisícky eur. "Povinné zmluvné poistenie je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou auta. Povinnosť mať tento druh poistenia ukladá majiteľom áut zákon a malo by ho mať každé vozidlo," skonštatovala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Aj napriek tomu, že povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel je povinné zo zákona, v minulom roku jazdilo bez neho po slovenských cestách 208 tisíc áut. Ako povedal výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete, evidujú ročne 200 tisíc podaní na okresné úrady pre porušenie zákona. Ide o vozidlá, na ktoré nebolo v určitom období uzatvorené poistenie. "Odhad dlhodobo nepoistených vozidiel je 60 tisíc," povedal pre agentúru SITA Fekete.

Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala na konci minulého roka necelých 2,52 mil. poistených vozidiel. Avšak celkový počet registrovaných vozidiel podľa štatistík ministerstva vnútra bol takmer 2,73 milióna. Všetky vozidlá podliehajú povinnosti poistiť ich. No nie každý majiteľ vozidla si túto povinnosť podľa kancelárie splní, resp. po zániku poistenia sa hneď nepoistí. Vodičovi, ktorý nemá zákonné poistenie, môže polícia udeliť pokutu. Ak takéto auto spôsobí škodu, tak sa hradí z poistného garančného fondu spravovaného Slovenskou kanceláriou poisťovateľov, pričom ročne má hlásených niekoľko tisíc takýchto škôd.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk