Odvody musíte platiť len v jednej krajine

Ak pracujete v zahraničí, nemusíte platiť odovody do Sociálnej poisťovne aj na Slovensku. 


Poistovne.sk oslovila naša čitateľka, ktorá pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka na živnosť. V tejto krajine si platí aj a odvody. Zaujímalo ju či má nejaké odvodové povinnosti aj voči Sociálnej poisťovni na Slovensku.

Zistili sme, že ak čitateľka pracuje iba v Rakúsku podlieha v oblasti sociálneho zabezpečenia iba rakúskym právnym predpisom a nemá voči Sociálnej poisťovni na Slovensku žiadne povinnosti – ani oznamovacie, ani povinnosť platiť poistné.

Zadajte otázku do novej poradne o zmenách v sociálnom poistení


V súlade s európskou legislatívou ani nie je možné, aby ste súčasne podliehali rakúskej aj slovenskej legislatíve,“ vysvetľuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne v našej poradni.

V rámci Európskej únie sa uplatňuje zásada jednej legislatívy, ktorá znamená ochranu pred platením príspevkov na sociálne zabezpečenie vo viacerých členských štátoch.

lista Neprehliadnite V zásade možno použiť právne predpisy len jedného členského štátu tak, aby osoba nepodliehala právnym predpisom dvoch alebo viacerých členských štátov naraz. Pritom platí, že ak osoba pracuje len v jednom štáte, podlieha právnym predpisom štátu, v ktorom činnosť vykonáva,“ dodáva Višváder. 

Vyberáme z poistovne.sk

image009

„Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

„Prevencia má cenu zlata!“ je názov novej preventívnej kampane Nadácie Allianz a Slovenského paralympijského výboru (SPV). Neuvážený skok do vody môže mať fatálne následky.
05.08.2022
Čítať viac o „Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň
chocolate-lab-dog

Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša cesta prebehla hladko? Prinášame základný prehľad odporúčaní a informácie o poistení zvierat.
03.08.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Vyberáme z banky.sk