Od februára sa zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné.

33131_obr
Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka. Na zaplatenie celej istiny tak budú mať dlžníci Sociálnej poisťovne sedem mesiacov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. februára tohto roka.

Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

„Týka sa to všetkých dlhov, ktoré vznikli do leta minulého roka, kedy sme stanovili dátum, aby nebolo možné po schválení generálneho pardonu špekulovať," povedal po rokovaní vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Na rozdiel od minulosti bude podľa neho generálny pardon trvať oveľa dlhšie obdobie, a to sedem mesiacov. „Nikto sa nemusí báť, bude mať dostatok času na to, aby si dal dokopy všetky podklady a v prípade, že chce využiť generálny pardon, tak ho bude môcť využiť," dodal minister práce.

Vyberáme z poistovne.sk

union-plagat

Odstávky systémov Union zdravotnej poisťovne a Union poisťovne dňa 22.3.2025 od 19:00

V sobotu 22.3.2025 v čase od 19:00 sa bude konať technická odstávka systémov poisťovní patriacich pod značku Union.
21.03.2025
Čítať viac o Odstávky systémov Union zdravotnej poisťovne a Union poisťovne dňa 22.3.2025 od 19:00
burst-partners-doctor-reaches-towards-shelf

VšZP odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu

Všeobecná zdravotná poisťovňa vykonala rozsiahle kontroly na pracoviskách jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ktoré poukázali na viaceré závažné nedostatky, ako neprehľadné úväzky lekárov, či povinné poplatky pre pacientov. S niektorými už zmluvu možno neuzatvorí.
19.03.2025 | redakčne upravené
Čítať viac o VšZP odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu
allianz-partnerstvo-1

Allianz predlžuje celosvetové olympijské a paralympijské partnerstvo až do roku 2032

Allianz bude pokračovať ako celosvetový poisťovací partner Zimných olympijských a paralympijských hier 2030 vo Francúzskych Alpách a Olympijských a paralympijských hier 2032 v Brisbane. Poisťovateľ riadi riziká, poisťuje organizátorov, účastníkov a divákov. Vďaka partnerstvu stúpla obľúbenosť značky Allianz.
19.03.2025
Čítať viac o Allianz predlžuje celosvetové olympijské a paralympijské partnerstvo až do roku 2032

Vyberáme z banky.sk