Od čoho závisí cena poistenia úveru

Výška poplatku za poistenie úveru závisí od typu pôžičky, jej výšky, ale aj od rizík, ktoré si chcete pokryť. 


Pri výbere poistenia úveru by ste mali zvážiť viacero kritérií jeho výberu. Ak si ho správne namodelujete, môžete na ňom ušetriť.

V prvom rade by ste si mali poistenie vyberať podľa toho, či máte spotrebný úver alebo hypotéku. Pri krátkodobom spotrebáku by ste možno úver poisťovať nemuseli vôbec. Prípadne, ak sa bojíte o svoju prácu, vyberte si len toto riziko.

V ČSOB poisťovni je napríklad výška poistného pri poistení spotrebných úverov kalkulovaná z počiatočnej výšky úveru. „Ceny poistenia tak nie sú citlivé na zmeny úrokových sadzieb, čo je výhoda v porovnaní s ponukou niektorých ďalších spoločností,“ tvrdí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny.

Poistenie hypotéky je drahšie


Na druhej strane, pri poistení úveru na bývanie, ktorý je zvyčajne dlhší, si treba dávať pozor na viaceré riziká nielen stratu práce. Keďže hypotéka sa spláca aj niekoľko desaťročí, mali by ste myslieť aj na to, že sa vám môže zhoršiť zdravie a pripoistiť si aj túto možnosť.

Tu môžete zadať otázku do poradne na tému poistenie úverov


Vo väčšine poisťovní je výška poistného pri hypotéke závislá od dohodnutých rizík a od výšky úveru. Platí, že čím viac rizík si poistíte a čím vyšší úver máte, tým viac zaplatíte. V ČSOB poisťovni sa cena pri rizikách smrť a invalidita odvíja od výšky úveru. „Pri rizikách práceneschopnosť a strata zamestnania sa poistné počíta z výšky splátky, keďže pri týchto rizikách poisťovňa poskytuje poistné plnenie práve vo forme splátok úveru,“ vysvetľuje Eliášová.

Kým poistenie spotrebného úveru vás môže stáť niekoľko eur mesačne, pri poistení hypotéky môžete platiť podľa jej výšky ani niekoľko desiatok eur.

Lista Odporucame

Čo všetko kryje poistenie úveru


Poistenie schopnosti splácať úver kryje riziko nesplácania úveru v prípade nepredvídateľných životných situácií, do ktorých sa v priebehu splácania úveru môžete dostať. V poisťovni Poštovej banky máte na výber základný balík, ktorý kryje poistenie schopnosti splácať úver v prípade úmrtia, invalidity a pracovnej neschopnosti.

„Komplexný balík, navyše pokrýva aj stratu zamestnania a následnú nezamestnanosť,“ dodáva Angelika Farkašová, odborníčka na úvery z Poštovej banky v našej najnovšej poradni.

Poistenie úverov v ČSOB kryje podobné riziká, pričom pri hypotekárnych úveroch si môžete vybrať až z troch balíkov poistenia, kde najdrahší kryje všetky riziká vrátane straty zamestnania. Pri spotrebných úveroch táto poisťovňa ponúka dva balíky, kde si môžete zvoliť rizika smrti, invalidity, pracovnej neschopnosti, ale aj straty zamestnania.

Poštová banka vám cez svoju poisťovňu poistí aj úver na kreditnej karte, čo nie je bežné vo všetkých poisťovniach. Na porovnanie ČSOB poisťovňa neposkytuje poistenie úveru na kreditnej karte.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk