Nárok na zdravotnú starostlivosť v Británii sa zatiaľ nemení, tvrdí Union

Do konca tohto roka majú všetci občania Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú v Británii, nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti tak ako doteraz.


Nárok na zdravotnú starostlivosť v Británii sa ani po brexite zatiaľ nemení. Do konca roka 2020 majú všetci občania Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú v Británii, nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti tak ako doteraz. V Spojenom kráľovstve totiž aj naďalej platí Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC). Uplatňuje sa tak v súčasnosti platná právna úprava poskytovania zdravotnej starostlivosti v zahraničí rovnako ako v inom členskom štáte Európskej únie. Rovnako je garantované poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj pre návštevníkov zo Spojeného kráľovstva v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Vo štvrtok o tom v tlačovej správe informoval hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

"To znamená, že až do 31. decembra tohto roka bude pretrvávať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého platí súčasný stav garancie zdravotného zabezpečenia. Až do konca roka teda platí Európsky preukaz zdravotného poistenia a zdravotné poisťovne v Slovenskej republike a v Spojenom kráľovstve si naďalej navzájom preplácajú odôvodnené náklady spojené s liečbou v štátnych zdravotníckych zariadeniach," informovala členka predstavenstva Unionu Elena Májeková. Ako doplnila, s Európskym preukazom zdravotného poistenia majú poistenci nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov, ktorí sú napojení na verejný systém zdravotného poistenia, a to za rovnakých podmienok ako občania danej krajiny. Taktiež majú naďalej nárok na poskytovanie cezhraničnej či plánovanej zdravotnej starostlivosti v cudzine, pokiaľ sú splnené zákonom stanovené podmienky.

Európsky preukaz však nekryje náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu, alebo napríklad zásah horskej služby. Poisťovňa preto upozorňuje na dôležitosť komerčného cestovného poistenia pri cestách do zahraničia.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk