Na svahoch pribúdajú neohľaduplní lyžiari. Riskujú tak zablokovanie skipasu aj vážne ublíženie na zdraví.
Lyžovačka sa zvykne predražiť najčastejšie v dôsledku únavy, či precenenia vlastných síl. Európsky preukaz poistenca totiž negarantuje náhradu všetkých nákladov na poúrazovú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Určite sa nevypláca ani neohľaduplnosť na svahu. Zranenie iného lyžiara v dôsledku nebezpečnej jazdy vás môže stáť tisícky eur.
„Naša asistenčná služba eviduje prípad klienta, ktorý zrazil lyžiarku v Rakúsku. Podľa policajného protokolu podcenil podmienky na svahu a prípad bol kategorizovaný ako telesná ujma z bezohľadnosti. Pôvodná požiadavka od poškodenej bola peňažná kompenzácia vo výške 18 000 eur. Súd mu po dvoch rokoch od kolíznej lyžovačky vyrubil kompenzáciu v prospech poškodenej 7 000 eur. Náklady na právnika sa vyšplhali na ďalších 5 000 eur,“ opisuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.
Predchádzaniu takýchto prípadov na Slovensku má pomôcť Ski Patrol, lyžiarska hliadka. V zahraničných strediskách ide o častý jav, u nás sa s ňou stretneme iba v strediskách Jasná Nízke Tatry a Tatranská Lomnica. „Pracovníci Ski Patrol dohliadajú na bezpečnosť klientov v zimnom stredisku, kontrolujú bezpečnosť na zjazdovkách, zjazdnosť tratí, pomáhajú s orientáciou, organizujú rady v nástupných staniciach, riešia každodenné problémy, ktoré sa v stredisku vyskytnú. A množstvo ďalších aktivít v stredisku. Ich pracovná náplň je naozaj rôznorodá,“ približuje Jana Pisarčíková z Tatry mountain resorts. Medzi najnedisciplinovanejších lyžiarov na našich svahoch patria zahraniční klienti, muži vo veku 15 - 40 rokov. Slováci a Česi sa aj vďaka dohľadu Ski Patrol vo väčšine prípadov správajú slušne.
Väčšina návštevníkov na prítomnosť Ski Patrol reaguje pozitívne. Žiaľ, hliadka sa čoraz častejšie stretáva aj s lyžiarmi, ktorých upozorňuje na nedodržiavanie Bieleho kódexu, čím ohrozujú seba aj ostatných. „Väčšinou ide o nedodržiavanie prevádzkového času lanových dráh, neohľaduplnosť a nerešpektovanie ostatných návštevníkov strediska, neprispôsobenie rýchlosti jazdy svojim schopnostiam a stavu zjazdoviek. Ďalšie časté porušenie sa týka hlavne snowboardistov, ktorí sedia za bodom zlomu zjazdovky, alebo v jej strede. Tieto situácie sú veľmi nebezpečné a často končia nepríjemným zranením,“ upozorňuje J. Pisarčíková.
Skipatroláci nie sú policajti, ale v prípade hrubého porušeniu pravidiel majú právo zablokovať skipas a vykázať porušovateľa zo strediska. V prípade, ak dôjde k ublíženiu na zdraví, Ski Patrol odovzdá vinníka štátnej polícii a tá už koná vo svojej kompetencii. „V minulej sezóne sme zablokovali 7 kusov skipasov. V aktuálnej sezóne sú to zatiaľ 3 kusy. Sedem permanentných blokácií bolo v súvislosti so zrážkou a následným zranením. S nedisciplinovanosťou sa, žiaľ, stretávame na dennej báze.“
Radšej si zabudnúť lyže ako cestovné poistenie
K úrazom na svahu veľakrát dochádza aj bez cudzieho pričinenia. Najčastejšie sa pod ne podpisuje únava a precenenie vlastných síl. Až polovica všetkých evidovaných nehôd Slovákov za hranicami našej krajiny bola v minuloročnej lyžiarskej sezóne hlásená z rakúskych stredísk. Podľa údajov asistenčnej služby Europ Assistance štvrtina úrazov sa stala v Taliansku, 8 % z celkového počtu bolo zaznamenaných v susednom Česku, a každá piata nahlásená udalosť sa stala vo Francúzsku.
Nehoda na svahu v zahraničí pritom predstavuje nemalé finančné náklady. Priemerná cena za zásah horskej záchrannej služby, ktorý Európsky zdravotný preukaz poistenca nepokryje, sa pohybuje okolo 250 eur. Pri nutnosti zásahu helikoptéry v susednom Rakúsku alebo v Taliansku sa náklady na záchrannú akciu dostávajú v priemere na 4 000 eur. Za následný prevoz na Slovensko, ktorý kvôli zdravotnému stavu väčšinou nie je možný autom či vlakom, si musíte pripraviť ďalších približne 800 eur.
„Hospitalizácia v súkromných zdravotníckych zariadeniach stojí 10 – 15-tisíc eur. V štátnych zariadeniach sa priemerná cena za poúrazovú starostlivosť pohybuje na úrovni 1 000 eur. Priemerný náklad za zimnú diagnózu v zahraničí pre Slováka predstavuje 1 077 eur. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale v mnohých krajinách sa nevyhnete doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko,“ upozorňuje O. Reichbauer. Majitelia Európskeho preukazu poistenca tak vo Francúzsku zaplatia 30 % z celkového účtu. V Rakúsku majú jeho držitelia ambulantné ošetrenie bez spoluúčasti, ale za každý deň hospitalizácie si pacienti starší ako 15 rokov priplácajú 12 eur/deň.
Ak sa chcete vyhnúť vysokým nákladom na zdravotnú starostlivosť v zahraničí, pribaľte si so sebou aj cestovné poistenie. Poštová banka v spolupráci s Poštovou poisťovňou ponúka k Užitočnému účtu doplnkovú službu v podobe CESTOVNÉHO POISTENIA K PLATOBNÝM KARTÁM (CPK). „Okrem štandardného krytia rizík pre krátkodobé cesty do zahraničia je cestovné poistenie doplnené aj o poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur,“ dodáva Ondrej Reichbauer.
Horské poistenie platí vo všetkých 15 horských oblastiach na Slovensku, kde hliadkuje Horská záchranná služba. Toto poistenie je užitočnou poistkou pre každého turistu a lyžiara. „Ak lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky, alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vrecka. Napríklad výjazd záchranárov, ktorí hľadali bežkára, strateného kvôli nepriaznivému počasiu, stál 2 000 eur. Našťastie mal uzavreté Horské poistenie,“ dodáva riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.
Uzavrieť si môžete individuálne CPK vrátane horského poistenia, alebo rodinné CPK vrátane horského poistenia.
Ak si na krátkodobé cesty do zahraničia chcete cestovné poistenie vybaviť z pohodlia vášho domova odporúčame vám produkt Cestovné poistenie ONLINE, ktorý si jednoducho dojednáte cez stránku: https://www.ppabk.sk/produkty/cestovanie/cestovne-poistenie-online/
Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.
(PR servis)