Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.

redakcia-nehoda1
Allianz – Slovenská poisťovňa riešila v roku 2023 spolu 64 poistných udalostí, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu či omamných látok. 58 týchto škôd bolo v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), 6 poistných udalostí je z havarijného poistenia. Jedna poistná udalosť sa skončila smrťou motoristu, ktorý bol pod vplyvom alkoholu a v jednom prípade bola vodička pod vplyvom drog. „Poškodeným sme z PZP vinníka škody vyplatili takmer 607-tisíc eur, pričom viac ako 312-tisíc eur tvorili škody na zdraví a škody na majetku presiahli 294-tisíc eur,“ konštatuje vedúci oddelenia likvidácie štandardných poistných udalostí Allianz Tomáš Urban.

Rekordný účet za škodu z PZP

Najväčšia jednorazová škoda presiahla 238-tisíc eur. Spôsobila ju vodička pod vplyvom drog, ktorá na diaľnici odstavila vozidlo a okoloidúci kamión doňho narazil. Celú škodu, ktorú Allianz poškodeným vyplatila, si bude od vinníčky vymáhať späť. Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je totiž hrubým porušením poistných podmienok a dôvodom na zamietnutie uplatneného nároku, resp. regresovanie plnenia, ktoré poisťovňa vyplatila z PZP vinníka škody.

Účet za nehodu

Piť s rozumom

Napriek varovaniam a fatálnym následkom počet nehôd spôsobených opitými vodičmi neklesá. Podľa štatistík poisťovne Allianz je ich bilancia medziročne porovnateľná. Aj preto sa Nadácia Allianz opäť zapojila do kampane „Účet za nehodu“, ktorú organizuje občianske združenie Fórum Pi s rozumom. Promotéri budú návštevníkom v podnikoch po celom Slovensku, spolu s pokladničným blokom, rozdávať aj fiktívne účty za nehodu, na ktorých sú vyčíslené reálne náklady za škodu. „Takouto zaujímavou formou chceme ľuďom na jedinom účte ukázať, že jazda pod vplyvom alkoholu ich môže vyjsť poriadne draho,“ vysvetľuje Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom. Kampaň bude prebiehať počas májových a júnových víkendov, postupne v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. „Štatistiky každý rok potvrdzujú, že alkohol za volantom je neustále veľký problém. Preto chceme prispieť k zlepšeniu bezpečnosti na cestách aj takouto interaktívnou kampaňou a veríme, že podnieti motoristov k väčšej zodpovednosti,“ dodáva správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk