Lyžovačka na Slovensku a v zahraničí. Aké poistenie vlastne potrebujete?

Ak sa chystáte na lyžovačku, nezabudnite sa poistiť. Druh poistenia záleží aj od toho, či idete lyžovať na slovenské zjazdovky alebo do zahraničia. Tiež je dôležité, či lyžujete na zjazdovke alebo mimo nej. POISTOVNE.sk sa pozreli na to, ktoré poistenie vám bude užitočné.


Slováci už bežne cestujú za lyžovačkou aj do susedného Rakúska. Málokto vie, že mu nemusí stačiť obyčajné cestovné poistenie. Dokonca ani na slovenskej lyžovačke by nemal byť lyžiar bez poistenia.

Lyžovačka na Slovensku


Keďže na Slovensku sú liečebné náklady hradené z povinného zdravotného poistenia, ktoré platí každý pracujúci človek, teoreticky cestovné poistenie doma lyžiari nepotrebujú. Napriek tomu im poisťovne odporúčajú kúpiť si tuzemské cestovné poistenie. „Základný balík kryje ochranu batožiny pred poškodením či poistenie trvalých následkov a smrť následkom úrazu. Jeho súčasťou je aj zodpovednosť za škodu voči inému lyžiarovi,“ vysvetľuje Dalibor Mihalkin, hovorca Komunálnej poisťovne.

Viac o zodpovednosti za škody spôsobené na lyžovačke sme písali v článku: Poistenie na lyžovačku. O poistení lyží sa viac dočítate v článku: Preplatí poisťovňa ukradnuté či zničené lyže? Ako kedy.
Ak by ste sa na lyžovačke dostali do situácie, že je potrebný zásah Horskej služby, nebude vám stačiť verejné zdravotné poistenie. Každý zásah totiž treba rozdeliť na dve časti, jednou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti a druhou technický zásah. Všetky úkony týkajúce sa zdravotnej starostlivosti aj naďalej uhradia zdravotné poisťovne. Technické zásahy si bude musieť postihnutý uhradiť sám. Pomôcť mu môže poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve zásah Záchrannej horskej služby.

V cudzine


V prípade lyžovačky v zahraničí sa lyžiarovi cestovné poistenie naozaj zíde. Základná forma cestovného poistenia do zahraničia totiž zahŕňa náklady vynaložené na neodkladnú lekársku starostlivosť, ktorá môže byť v zahraničí drahšia ako na Slovensku. Platí to predovšetkým pre súkromné ambulancie. „Európsky zdravotný preukaz nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby,“ pripomína Katarína Kukurová, hovorkyňa Generali.

Ak človek má cestovnú poistku tá mu pokryje plnú sumu vykonaných lekárskych úkonov. „V prípade ošetrenia vo verejnom zariadení, ak je zdravotnícky úkon drahší ako na Slovensku, prevyšujúcu sumu preplatí tiež cestovné poistenie,“ dodáva D. Mihalkin.

Ak na zimnej dovolenke v zahraničí budete lyžovať, k základnému cestovnému poisteniu by ste si mali priplatiť aj pripoistenie zimných športov. Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur.

Matej Neumann, hovorca Union poisťovne, navyše odporúča k základnému cestovnému poisteniu dojednať si aj:
  • Poistenie batožiny (kryje lyže a ostatné súčasti lyžiarskej výbavy)
  • Poistenie zodpovednosti za škodu vrátane nákladov na advokáta a náklady na kauciu.
  • Poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách, ktoré zahŕňa vyhľadávanie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie osoby, prepravu zachraňovanej osoby, v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov.
  • Úrazové poistenie, ktoré klienta odškodní v prípade trvalých následkov úrazu alebo odškodní pozostalých v prípade smrti poisteného klienta následkom úrazu
  • Poistenie storna objednanej služby

V prípade, ak chodievate lyžovať do zahraničia pravidelne, odborníci odporúčajú kúpiť si celoročné cestovné poistenie. „Výhodou je, že postačí jedna poistná zmluva, ktorá pokryje poistenie v zahraničí a aj poistenie nákladov na zásah HZS,“ dodáva M.Neumann.

Odborníci ešte upozorňujú na to, že samostatné poistenie úrazu kryje len trvalé následky či smrť následkom úrazu. Preto je dobré mať pri lyžovaní v zahraničí uzavreté cestovné poistenie, ktorého základom je poistenie liečebných nákladov.

Mimo svahu
Ak lyžujete mimo svahu, rekreačne skúšate freeride alebo skialp, nemusí vám úrazy pokryť bežné poistenie úrazu. Z pohľadu poisťovne je lyžovanie mimo vyznačených lyžiarskych tratí rizikovou aktivitou, preto odborníci odporúčajú dojednať si poistenie, ktoré kryje aj rizikové športy.

Navyše v tomto prípade poisťovne odporúčajú mať aj poistenie Horskej záchrannej služby (HZS). To vás ochráni pred neočakávanými nákladmi na vaše zachraňovanie mimo svahu. „Toto krytie si môže klient poistiť samostatne, teda bez cestovného poistenia, alebo aj spolu s ním,“ dodáva D.Mihalkin.


   Lyžovačka na Slovensku  Lyžovačka v cudzine 
Poistenie liečebných nákladov   nepotrebujete  odporúča sa
 Úrazové poistenie  odporúča sa   odporúča sa 
 Poistenie batožiny   odporúča sa  odporúča sa 
 Poistenie zodpovednosti za škodu   odporúča sa  odporúča sa 
Poistenie do hôr (zásah Horskej služby)    odporúča sa  odporúča sa 

Vyberáme z Poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk