Kliešte. Aké choroby prenášajú a ako sa pred nimi účinne chrániť?
Kliešte sú prenášačmi nebezpečných ochorení - lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Ochrániť vás môže vhodný odev a použitie repelentu.
Teplé a suché podnebie vytvára vhodné podmienky pre výskyt kliešťa obyčajného. Kliešte sa vyskytujú v lesoch, ale aj v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych kríkových porastoch do výšky jedného metra. Tvrdenie, že kliešte padajú zo stromov, je nepravdivé. Kliešťová sezóna trvá od apríla do októbra, zriedkavo až do novembra.
Výskyt kliešťovej encefalitídy má na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bol pre Slovákov minulý rok, čo sa týka prípadov tohto infekčného ochorenia, rekordný.
Liek na kliešťovú encefalitídu však neexistuje, ale dá sa zaočkovať. Priebeh choroby je zdĺhavý a lekári predpisujú iba lieky na zmierňovanie príznakov. Ideálne je včas myslieť na očkovanie a predísť tak nielen nepríjemnému ochoreniu, ale najmä možným trvalým následkom.
Proti lymskej borelióze nedá zaočkovať, je možné ju liečiť antibiotikami.
Poistenie kritických chorôb
Následky kliešťovej encefalitídy môžu vyžadovať dlhodobú liečbu, poisťovne radia toto ochorenie medzi kritické choroby.Lymská borelióza tiež patrí medzi ochorenia s dlhodobou liečbou, avšak mnohé poisťovne ju medzi kritické choroby neradia. Borelióza je v zozname kritických ochorení napríklad v poisťovni Wuestenrot a NN.
Príznaky
Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije.- Podpoistenie sa netýka len nehnuteľností, ale aj životného poistenia
- Životné poistenie: čo je dôležité pri jeho výbere?
- Poistné plnenie v prípade depresie
- Životné poistenie - kedy vás poisťovňa nepoistí a aké máte možnosti?
- Aký je rozdiel medzi poistením pre prípad dožitia a poistením pre prípad úmrtia?
Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Má veľa príznakov, závisí od postihnutia rôznych orgánov. Inkubačný čas je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie neexistuje. Lymská borelióza má 3 štádiá:
- pre prvé sú typické kožné zmeny, tzv. erythema migrans. Koža okolo miesta vpichu sčervená, začervenanie sa šíri do okolia a súčasne centrum bledne. Pridruží sa i zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov
- druhé štádium - po týždňoch až mesiacoch - sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému
- do klinického obrazu tretieho štádia - po niekoľkých mesiacoch až rokoch - patrí najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky
Základné zásady ochrany pred kliešťom:
- vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraj lesa, vysoké porasty tráv, krovie
- noste vhodné oblečenie, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
- používajte repelenty
- po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo
Kliešť sa najčastejšie prisaje:
- do vlasatej časti hlavy
- do slabín a podpazušia
- za uši
- do podkolennej jamky
- na intímne miesta