Kedy poisťovňa preplatí plastickú operáciu

Pod pojmom plastická operácia si väčšinou predstavíme estetický zákrok, ktorý má skrášliť či omladiť. Sú však prípady, keď to tak nie je a pacienti ju potrebujú zo zdravotných dôvodov. Kedy je to tak a aké povinnosti má v takom prípade voči pacientovi zdravotná poisťovňa?


Nejde pritom len o nehody či úrazy, ktoré niekedy ľudí znetvoria; môže ísť aj o vážnu chorobu a nezriedka ide o estetický problém, ktorý so sebou prináša aj zdravotné ťažkosti a môže poškodiť zdravie. Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza zo zdravotného poistenia aj zdravotné výkony plastickej chirurgie, ak sú indikované zo zdravotných dôvodov,“ vysvetľuje hovorkyňa Petra Balážová. Bude však nutné vyjadrenie odborníka. „Táto skutočnosť musí byť potvrdená odbornými lekármi. Najčastejšie sú to rôzne korekčné úpravy u detí, stavy po úrazoch, ako sú ťažké popáleniny, ako aj plastické operácie prsníkov po onkologickom ochorení a podobne,“ vysvetľuje ďalej.

 Na čo máte nárok v rámci zdravotného poistenia – odborné poradenstvo zdarma

 

Na odporúčanie odborníkov

Medicínska indikácia je teda podmienkou, aby bol zákrok pacientovi preplatený. Potvrdila nám to aj Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union poisťovne. „Najčastejšie ide o zmenšenie prsníkov na odporúčanie ortopéda alebo neurológa. Časté sú však aj korekčné operácie prsníkov po karcinómoch,“ hovorí.

  Prsia sú kapitolou samou osebe. Ich zväčšenie z estetických dôvodov si, samozrejme, budete musieť zaplatiť sami. Ak sú však nadmerne veľké, môžu neúmerne zaťažovať chrbticu a to môže poistenkyni privodiť zdravotné problémy. Na tieto prípady sa teda pozerá medicínsky, a nie esteticky.

Nadmerná veľkosť pŕs môže okrem zaťažovania chrbtice vyvolať napríklad aj kožné zápaly, na čo sa takisto prihliada.

Prevísajúca koža nie je len estetický problém

Ďalšou kapitolou je morbídna obezita. Ide o vyjadrenie stavu hmotnosti človeka v porovnaní s ideálnou hmotnosťou; vážne ohrozuje zdravie a prináša so sebou mnoho rizík a komplikácií, napríklad diabetes či hypertenziu. V takomto prípade je ideálne schudnúť, avšak ak sa tak stane vo veľkej miere a krátkom čase, následky nemusia byť pekné. Evidujeme tiež prípady plastických operácií po morbídnej obezite. Ak napríklad poistenec schudol zo 180 kilogramov na 80 kilogramov a ostalo mu veľké množstvo ťažkej prevísajúcej kože, pod ktorou sa tvorili závažné zapareniny, takúto operáciu sme charakterizovali ako medicínsku, nie estetickú, a uhradili ju,“ hovorí ďalej Dupaľová Ksenzsighová.

 lista Neprehliadnite

Ohľad sa berie aj na vrodené vady

Ak teda uvažujete o plastike z uvedených dôvodov, alebo ju potrebuje vaše dieťa z dôvodu vrodenej vady, ktorá mu napríklad spôsobuje zdravotné či psychické problémy, konzultujte to s poisťovňou. Najmä deti totiž nesú podobné problémy omnoho ťažšie než dospelí a na všetky tieto veci sa pri rozhodovaní o uhradení prihliada. U dieťaťa sa v takýchto prípadoch často stáva, že to samo vníma ako defekt, trpí ním a samo chce operáciu nielen zo zdravotných dôvodov, ale napríklad aj preto, aby ho nevylúčil kolektív a aby netrpelo posmeškami. Konzultácia sa teda rozhodne oplatí.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.
06.12.2023
Čítať viac o Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia
IMG_2913-R

Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného

Od začiatku januára do konca septembra predpísala poisťovňa Uniqa v Českej republike a na Slovensku poistné za takmer 609 mil. eur.
05.12.2023
Čítať viac o Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného
a-doctor-visits-a-woman-in-a-hospital-bed

Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Pád na zľadovatenom chodníku má často za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechá aj trvalé následky. Prečítajte si zásadné informácie o tom, kedy máte nárok na plnenie z poistenia.
05.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Vyberáme z banky.sk