Dlhy v zdravotníctve rastú

 

Dlh v zdravotníctve môže do konca tohto roka presiahnuť 300 mil. eur. Vyplýva to z analýzy Health Policy Institute (HPI), ktorú uverejnil na svojom portáli. Podľa HPI ide o kritickú hranicu pre dodávateľov, a tak predpokladá, že v roku 2014 bude potrebné ďalšie oddlženie nemocníc. Medziročné porovnanie rastu dlhov v štátnych nemocniciach, ktoré pred časom zverejnilo ministerstvo zdravotníctva (MZ) nepovažuje analytik HPI Peter Pažitný za korektný, pokiaľ sa nezohľadní nárast zdrojov v týchto zdravotníckych zariadeniach. Ministerstvo tvrdilo, že sa tempo rastu dlhu podarilo spomaliť.

"Podľa MZ SR dlh v štátnych nemocniciach v roku 2012 medziročne narástol o 72 mil. eur, kým v roku 2011 to bolo reálne o 160 mil. eur, bez zohľadnenia finančnej stabilizácie. Podľa Štatistického úradu bol medziročný nárast výdavkov zdravotných poisťovní na lôžkovú starostlivosť v roku 2011 iba 3,5 mil. eur. V roku 2012 to však bolo až o 103,6 mil. eur viac,“ skonštatoval Pažitný. Podľa neho je pri medziročnom navýšení príjmov o 103,6 mil. eur, nárast dlhu o 72 mil. eur vysoký a na rozdiel od MZ žiadnu finančnú stabilizáciu v štátnych nemocniciach nevidí.

O jej nedostatku má svedčiť aj vyšší objem pohľadávok Sociálnej poisťovne (SP) voči týmto zdravotníckym zariadeniam. Analytik HPI poukazuje na to, že nemocnice od oddlženia v októbri 2011 vyrobili v SP nový dlh 30 mil. eur. "Do konca roka 2013 môžeme očakávať, že tento dlh dosiahne úroveň spred finančnej stabilizácie v roku 2011," uviedol Pažitný. Obdobne sa podľa neho bude vyvíjať aj dlh voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok združených v SK-MED. Analytik predpokladá, že do konca roka presiahne 50 mil. eur.

Dlh v rezorte zdravotníctva dosiahol ku koncu uplynulého roka 213,3 mil. eur. 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk