Čo všetko vplýva na cenu bytovej poistky

Cena poistenia nehnuteľnosti závisí najmä od jej hodnoty a výšky spoluúčasti. 


Keď si chcete poistiť byt alebo dom, poisťovňa sa vás bude pýtať v prvom rade na jeho hodnotu. Tá sa odvíja od rôznych faktorov ako sú lokalita, rozmery či použitý materiál.

„Hlavným faktorom, ktorý má vplyv na výšku poistného je hodnota bytu. Tá má zodpovedať cene, za ktorú by si klient dokázal kúpiť rovnako veľký nový byt v danej lokalite,“ informuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne.

Čerstvý znalecký posudok poisťovňa k zmluve nepotrebuje, pretože má k dispozícii model, ktorým dokážeme odhadnúť cenu bytu. Je to však len približný odhad.

„Konečnú poistnú sumu si musí stanoviť klient sám. Môžeme mu maximálne odporučiť rozhranie, v ktorom by sa cena bytu mohla pohybovať,“ dodáva Smatanová.

Komunálna poisťovňa sa pri určovaní ceny poistenej nehnuteľnosti riadi tabuľkovými hodnotami s poistnými sumami. Buď sa poistná určí podľa počtu izieb v byte alebo podľa rozlohy v m².

„V prípade poistenia nehnuteľnosti akceptujeme aj znalecký posudok, ktorý dopomôže k stanoveniu výšky poistnej sumy, ale nie je to nutnosťou,“ dodáva Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Lista Odporucame

Výška spoluúčasti


Druhým faktorom, ktorým môže klient ovplyvniť poistné, je výška spoluúčasti. Ak si ju nastavíte vyššie ušetríte na mesačnom poistnom.

Napríklad v Union poisťovni si môžete vybrať spoluúčasť od 50 do 150 eur. „Pri 150 eurovom limite môžete ušetriť niekoľko desiatok eur na poistnom,“ tvrdí Smatanová.

Na cenu poistky vplýva aj rozsah vecí, ktoré si chcete poistiť. Čím vyšší rozsah krytia poistných rizík, tým je vyššie aj poistné.

Výšku poistného môže ovplyvňovať aj indexácia, čo je automatické navyšovanie poistnej sumy podľa aktuálnej hodnoty majetku. Na základe nej sa vám každý rok o pár eur zvyšuje aj poistné. Nie je síce povinná, ale poisťovne ju odporúčajú.

„Bez indexácie sa byt či dom stáva podpoistený a v prípade škody dostane vyplatenú nižšiu sumu, ako je skutočná hodnota danej veci,“ vysvetľuje Šulcová.

Ak by ste nechceli poistnú sumu indexovať každý rok, poisťovne tiež radia, aby ste si po piatich rokoch staršiu poistnú zmluvu skontrolovali a prehodnotili, či nepotrebuje zmenu v poistnej sume.

Faktory vplývajúce na cenu poistenia bytu a domu

  • Hodnota nehnuteľnosti
  • Výška spoluúčasti
  • Rozsah poistených rizík
  • Indexácia poistenia
  • Poloha a rozmery bytu
  • Počet izieb
  • Stavebná konštrukcia

Ďalšie faktory


Cena vašej poistky bude odvodená aj od toho, kde je vaša nehnuteľnosť postavená. Ak máte dom v rizikovej oblasti náchylnej na záplavy bude vás stáť poistka viac alebo vás vôbec poisťovne nepoistia. Prípade, ak bývate v zlej štvrti vo veľkom meste môže vás poistenie proti vandalizmu stáť viac ako na tichej dedine.

Dôležité sú pre poisťovateľa aj materiály z akých bol váš dom postavený. Tehlový dom si môžete poistiť lacnejšie lebo je pri ňom menšie riziko požiaru ako napríklad pri drevenom dome.
 

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk