Bezpečná lyžovačka
Počas lyžovačky nás môžu prekvapiť rôzne situácie. Pozreli sme sa tie, ktoré nás ohrozujú najviac.
Načo mi je poistenie do hôr?
Aj keď na Slovensku vám prípadný úraz ošetria v nemocnici bezplatne, bezplatná určite nebude záchranná akcia, ak by ste uviazli alebo sa zranili v náročnom teréne. Zásah Horskej služby stojí okolo 350 eur, avšak ak je potrebné použiť vrtuľník, cena sa môže vyšplhať až na tisícky. Viac sa dočítate v článku: Poistenie do hôr.
Ak by ste potrebovali zásah záchranárov a prevoz do nemocnice v zahraničí, uhradí ho za vás poisťovňa, pokiaľ máte cestovné poistenie. Taktiež uhradí aj účet za ošetrenie.
Do zahraničia bez poistenia zodpovednosti za škodu nechoďte
Ak na svahu narazíte do iného lyžiara, prípadne svojim konaním spôsobíte inú škodu, bez poistenia zodpodednosti za škodu budete musieť hlboko siahnuť do svojho vrecka. Ľudia v zahraničí veľmi dobre poznajú svoje práva a vedia sa ich domáhať až na súdoch. Neraz sa takéto škody pohybujú v desiatkách tisíc eur.
- Lyžovačka na Slovensku a v zahraničí. Aké poistenie vlastne potrebujete?
- Preplatí poisťovňa ukradnuté či zničené lyže? Ako kedy.
- Ako postupovať pri zrážke na svahu
Buďte zodpovední
Pozor, ani cestovné poistenie vás nechráni pred nezodpovedným konaním. V poistných podmienkach máte uvedené všetky výluky, inými slovami situácie v ktorých vás poistenie nechráni. Každá poisťovňa má svoje vlastné poistné podmienky a existujú medzi nimi rozdiely.
► Lyžujte iba na vyznačených trasách.
► Na svahu nepite alkohol.
► Nenechávajte lyžiarsku výstroj na svahu bez dozoru.
► Používajte lyžiarsku prilbu. Ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60% prípadoch.
Ak ste ubytovaní v hoteli, lyže si uskladnite v lyžiarni. Pokiaľ ich necháte v strešnom boxe, ich zmiznutie poisťovňa nepreplatí. Samozrejme, ak Vám ukradnú lyže z uzamknutého strešného boxu auta počas cesty na lyžovačku zo stráženého parkoviska, škodu vám poisťovňa preplatí.