Asistenčná služba na dovolenke autom nie je všemocná

Poistovne.sk zisťovali v čom vám môže a nemôže pomôcť asistenčná služba pri PZP alebo havarijnom pri nehode autom v zahraničí. 


Asistenčné služby k poisteniu áut pomáhajú vodičom v krízových dopravných situáciách, ku ktorým patrí aj porucha či havária.

„V prípade núdze vám asistencia zabezpečí napríklad aj dočerpanie paliva, odtiahnutie nepojazdného vozidla, náhradnú dopravu, výmenu pneumatiky, ubytovanie či otvorenie zabuchnutého auta,“ vymenúva Lucia Makayová, hovorkyňa Generali poisťovne.

Asistenčná služba vám zabezpečí aj úschovu nepojazdného vozidla, náhradné vozidlo či návrat do miesta bydliska, prípadne pokračovanie v ceste do výšky stanovených limitov.

„Asistenčná služba poskytne informácie o pravidlách cestnej premávky, pomáha pri postupe po dopravnej nehode, pomôže pri organizácii právneho zastupovania klienta po nehode, ale operátori vám preložia dokumenty v cudzom jazyku (angličtina) a pomôžu tlmočiť rozhovor s účastníkmi nehody v zahraničí alebo s políciou,“ vyratúva ďalšie služby Artur Šturmankin, hovorca Allianz-Slovenskej poisťovne.

lista Neprehliadnite

Limity pri asistencii


Limity závisia od typu dojednaných asistenčných služieb (štandard, nadštandard) od konkrétneho produktu poistenia, ako aj od miesta poruchy. Sú finančné, ale aj časové.

V Allianz-Slovenskej poisťovne musí napríklad oprava vozidla trvať viac ako dve hodiny, aby vám asistenčná služba ponúkla náhradné auto alebo núdzové ubytovanie.

Union poisťovňa síce hradí zapožičanie vozidla z havarijného poistenia, ale iba do limitu 250 eur a len na území Slovenska.

V Komunálnej poisťovni platí, že ak by oprava poruchy trvala dlhšie ako 8 hodín, vtedy vám asistenčná služba uhradí ubytovanie na maximálne dve noci.

V poisťovni Generali máte v rámci asistenčných služieb k PZP a havarijnému poisteniu nárok na náhradné vozidlo maximálne do 72 hodín. Odťah vám táto poisťovňa zaplatí maximálne do 200 eur.

„Klienti našej poisťovne môžu využiť výhodu, že ak majú u nás dojednané PZP a súčasne aj havarijné poistenie, limity z oboch poistení sa v rámci jedného asistenčného zásahu sčítajú, to znamená, že môžu využiť zvýšený limit,“ dodáva Šturmankin z Allianz-SP. Rovnaké pravidlo platí aj v Generali.

Maximálne limity pre jednotlivé asistenčné zásahy

  odťah vozidla
PZP/havarijné
 
ubytovanie posádky
PZP/havarijné
 
úschova nepojazdného vozidla
PZP/havarijné
 
Náhradné vozidlo
PZP/havarijné
 
Allianz slovenska sporitelna do 150 eur/ 200 eur 1 noc do 70 eur / do 2 nocí x 70 eur  do 2 dní/do 3 dní viac ako 2 dni pre obe
Generali nove do 200 eur/ 200 eur do 2 nocí x 85 eur/ 100 eur do 3 dní/ 7 dní nad 72 hodín pre obe
Komunálna poisťovňa do 175 eur /120 eur do 2 nocí x 60 eur  do 10 dní/do 3 dní  viac ako 2 dni pre obe
Union poisťovňa do 250 eur/do 650 eur 1 noc do 50 eur  pre obe  do 3 dní/do 3 dní  neposkytuje


Asistencia len v Európe


Limity na asistenčné služby sú aj geografické. Generali vám poskytne pomocnú ruku iba v krajinách, kde platí zelená karta, čo je skoro celá Európa.

Asistenčná služba Allianz-Slovenskej poisťovne vám pomôže tiež v krajinách Európy, vrátane európskej časti Ruska aj Turecka, s výnimkou Moldavska a Bieloruska.

„Poistenie mimo územia Európy je na individuálnom posúdení poisťovateľa, vrátane možností asistenčnej služby,“ dodáva Šturmankin.

Výluky z asistencie


Sú aj situácie, keď vám asistenčná služba nepomôže. Ide zvyčajne o prípady keď ide o úmyselný čin, ak ste jazdili pod vplyvom alkoholu či iných omamných a psychotropných látok alebo máte neplatný vodičský preukaz.

Problém s asistenciou môžete mať aj vtedy, ak ste auto preťažovali alebo mu robili nedostatočnú údržbu.

Zabuchnuté kľúče asistencia zariadi


Poistovne.sk zisťovali na konkrétnom a bežnom prípade ako by pomohla asistenčná služba Ak si v aute zabuchnete kľúče. Zaujímalo nás aj to či vám poisťovňa uhradí aj nový zámok a kľúče, ak by bola potrebná ich výmena kvôli poškodeniu.

Asistenčná služba k PZP aj k havarijnom poistení zabezpečí v prípade zabuchnutých kľúčov v aute otvorenie auta a výmenu zámku. Nový zámok a nové kľúče sa asistenčné služby zvyčajne neuhradia.
V prípade zabuchnutých kľúčov v zahraničí vám Generali uhradí škody pri PZP do výšky 60 eur a ak máte aj havarijné poistenie do výšky 90 eur.

„Pri zabuchnutých kľúčoch sa zámky štandardne neodvŕtavajú. Technici automobil buď odvezú do značkového servisu, alebo majú univerzálne kľúče na otvorenie vozidla alebo sa rozbíja bočné zadné sklo pričom jeho náklady na opravu sú rádovo niekoľkonásobne nižšie,“ dodáva Makayová
 

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk