Ako vyriešiť zodpovednosť za škodu počas brigády?

Študenti si v lete často privyrábajú na brigádach doma i v zahraničí. Prečítajte si, na čo si treba dať pozor, aby ste sa vyhli budúcim komplikáciám.

loves-strawberries
Práca ako animátor v tábore či v hoteli pri mori, brigáda v restaurácii, v konzervárňach, sezónna práca pri zbere úrody, prípadne práca na stavbe, alebo v obchode. Študenti často zabúdajú na poistenie zdravotných rizík, ktoré sú s prácou spojené, ako aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú môžu zamestnávateľom spôsobiť. A nielen to. „V prípade zodpovednosti za škody spôsobené počas pracovnej činnosti v zahraničí dokonca potrebujú zvlášť poistenie,“ upozorňuje Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie UNIVERSAL maklérsky dom.

Len zmluva nestačí

Základom pracovnoprávnych vzťahov je dohoda resp. pracovná zmluva, pri niektorých povolaniach zamestnávateľ bude vyžadovať aj zdravotný preukaz. Študenti by mali zvážiť aj poistenie, pre prípad pracovného úrazu, aj zodpovednosti za prípadnú spôsobenú škodu. V prípade brigády na Slovensku si zdravotné ošetrenie či liečbu študent obvykle rieši cez svoju zdravotnú poisťovňu. „Pokiaľ študent vycestuje do zahraničia, potrebuje si uzatvoriť cestovné poistenie vrátane krytia zodpovednosti za škodu,“ upozorňuje Pavol Michalec. Čo sa týka zodpovednosti za škody spôsobené počas pracovnej činnosti, potrebuje na to dokonca zvlášť poistenie. „Ak ho do zahraničia vysiela slovenský zamestnávateľ, mal by si toto poistenie uzatvoriť na Slovensku. Ak ho bude zamestnávať zahraničná spoločnosť, je potrebné takéto poistenie uzatvoriť v krajine sídla zamestnávateľa,“ vysvetľuje Michalec..

Ak utrpíte v zahraničí pracovný úraz, pomôže vám aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Avšak, neposkytne vám komplexnú ochranu ako cestovné poistenie. Prečítajte si, na čo vám už kartička poistenca v zahraničí nestačí.

Ak má študent uzavreté životné poistenie, to poskytuje finančnú náhradu v prípade úrazu alebo choroby. Odborník však pripomína, že pred cestou do zahraničia si treba skontrolovať rozsah jeho krytia.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk