Ako správne prevážať vianočný stromček?

Ak prepravujete vianočný stromček, nezabudnite ho správne zabezpečiť. Pokiaľ by vám poškodil auto, náhradu škody môžete žiadať v poisťovni.

saw-vs-christmas-tree
Najbezpečnejšie je prevážať vianočný stromček upevnený v strešnom nosiči. Strom treba upevniť lanovým popruhom z nepružného materiálu okolo kmeňa. Popruhy musia byť fixované o hornú časť stromu, aby sa zabránilo jeho skĺznutiu. Po upevnení stromčeka v strešnom nosiči ho ešte zaistite elastickými lankami.

Ak vám vianočný stromček trčí z kufra, označte ho

Ak nemáte strešný nosič, stromček môžete prepravovať aj vo vnútri vozidla. Vopred sa však uistite, či máte v aute dostatok miesta. Ak dostatok miesta nemáte ani po sklopení zadných sedadiel a stromček prečnieva z kufrových dverí vozidla, označte ho reflexným pásom s červenými a bielymi pruhmi alebo červenou textíliou.

Čo hovoria crash testy?

Ako ukázal crash test Allianz centra pre technológie, preprava vianočného stromčeka môže byť poriadne nebezpečná. Test simuloval situáciu, v ktorej auto prevážalo vianočný stromček na streche vozidla a v rýchlosti 50 km/h narazilo do stojaceho auta. Test ukázal, že stromček, ktorý bol na streche vozidla pripevnený len elastickými lankami s háčikmi, preletel cez strechu dopredu. V prípade reálnej situácie môže mať takýto náraz fatálne následky.
 

Aké poistenie vám pomôže?

Ak si stromček zle priviažete na strechu a ten vám spadne a poškodí vaše auto, mohli by ste škodu riešiť z havarijného poistenia. Ale pozor, ak poisťovňa zistí, že k škode došlo nesprávne uloženým nákladom je oprávnená vám primerane znížiť poistné plnenie. V prípade, že vám zle pripevnený vianočný stromček z pred vami idúceho auta poškodili kapotu, môžete to riešiť aj z vinníkovho povinného zmluvného poistenia (PZP). Potrebujte k tomu však jeho priznanie a dôkazy. Na mieste nehody vypíšte Správu o nehode a vyhotovte si fotodokumentáciu. Vinník aj poškodený musia Správu o nehode podpísať a doručiť do poisťovne vinníka.

Ak sa účasníci nebudú vedieť zhodnúť na vine, či dôjde aj k poškodeniu zdravia, zavolajte políciu.

Vyberáme z poistovne.sk

BUDDY_dvojica pri rozhovore

Muži, pomôžte zmeniť budúcnosť detí

Kúsok z vášho času, ktorý venujete dieťaťu z Centra pre deti a rodiny (bývalé detské domovy), môže natrvalo zmeniť jeho budúcnosť a po opustení brán centra ho pripraviť na plnohodnotný život. Už dnes tak robia dobrovoľníci v štyroch slovenských krajoch na západe Slovenska, kde sa BUDDY stará približne o 90 detí a 90 dobrovoľníkov.
04.03.2021
Čítať viac o Muži, pomôžte zmeniť budúcnosť detí
Businessman studuje-001

Čo je poistenie právnej ochrany a kedy sa vám zíde? Časť 1.

Prečítajte si, v ktorých situáciách sa dá využiť poistenie právnej ochrany a pred akými rizikami vás chráni.
04.03.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Čo je poistenie právnej ochrany a kedy sa vám zíde? Časť 1.
31403_obr

Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii

Životné poistenie má chrániť pri závažných zdravotných komplikáciách poistenca a jeho rodinu. V žiadnom prípade nemá slúžiť na vykrytie dočasnej straty príjmu, napríklad kvôli pandémii. Na to slúži vytvorená finančná rezerva.
02.03.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii

Vyberáme z banky.sk